Windows Phone 8 (генерална дискусија)

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Samo nezz kako moze da se stavi mp3ka na ringtone :P
Преку Zune треба да го ставиш и да го назначиш дека е рингтоне. Бидејќи е премногу глупаво

http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/ringtones/a960967e-9bf7-42ce-95d8-f404110e5c8b

Јас го користам ова, огромна колекција има со убав квалитет. 1 минута работа лесно и едноставно
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Преку Zune треба да го ставиш и да го назначиш дека е рингтоне. Бидејќи е премногу глупаво

http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/ringtones/a960967e-9bf7-42ce-95d8-f404110e5c8b

Јас го користам ова, огромна колекција има со убав квалитет. 1 минута работа лесно и едноставно
Ај објасни ми како иде преку зунето и како да ми го прочита телефонот освен зуне треба драјвери пошто зуне и поврзан не го конектира на зуне :confused:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ај објасни ми како иде преку зунето и како да ми го прочита телефонот освен зуне треба драјвери пошто зуне и поврзан не го конектира на зуне :confused:
Кога ќе го поврзиш со Zune, би требало одма да ти го препознае кога ќе кликниш долу лево на телефонот што ти вика? Треба да ти го даде телефонотИли ако не ти го препознава преку windows update ќе ти даде драјвер 1-2 мб е
--- надополнето: 18 февруари 2013 во 20:02 ---
http://www.windowsphone.com/en-us/how-to/wp7/start/create-ringtones

Тука имаш чекор по чекор за рингтон преку пц. Сега гледам зошто не сум ставал така :pos:
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Кога ќе го поврзиш со Zune, би требало одма да ти го препознае кога ќе кликниш долу лево на телефонот што ти вика? Треба да ти го даде телефонотИли ако не ти го препознава преку windows update ќе ти даде драјвер 1-2 мб е
--- надополнето: 18 февруари 2013 во 20:02 ---
http://www.windowsphone.com/en-us/how-to/wp7/start/create-ringtones

Тука имаш чекор по чекор за рингтон преку пц. Сега гледам зошто не сум ставал така :pos:
Мислам дека Zune не функционира со WP8 телефони. Има друг апп за нив.

Ај објасни ми како иде преку зунето и како да ми го прочита телефонот освен зуне треба драјвери пошто зуне и поврзан не го конектира на зуне :confused:
Btw, од каде го зема 8S-от? ВИП или Тмобајл? :)

Со здравје да се служи девојка ти :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Мислам дека Zune не функционира со WP8 телефони. Има друг апп за нив.


Btw, од каде го зема 8S-от? ВИП или Тмобајл? :)

Со здравје да се служи девојка ти :)
Од т-мобиле ... пишав во другата тема ама еве и овде
Според "стручните лица" што работат во т-шит, телефонот се јавив прашував секаде ми рекоа да кодиран е ... го купувам телефонот ставам картичка од вип и уствари телефонот НЕ Е КОДИРАН ! :mad:
каков кадар имаат вработено чист -1 (минус кец) имаат од мене

Супер е телефончето, само неможеше да го поврзе со пц и неможеше да ставиш mp3ка од телефонот на рингтон ... па ќе пробам со тие линковите што ми ги прати Џои па ќе пишам резултат
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Од т-мобиле ... пишав во другата тема ама еве и овде
Според "стручните лица" што работат во т-шит, телефонот се јавив прашував секаде ми рекоа да кодиран е ... го купувам телефонот ставам картичка од вип и уствари телефонот НЕ Е КОДИРАН ! :mad:
каков кадар имаат вработено чист -1 (минус кец) имаат од мене

Супер е телефончето, само неможеше да го поврзе со пц и неможеше да ставиш mp3ка од телефонот на рингтон ... па ќе пробам со тие линковите што ми ги прати Џои па ќе пишам резултат
Да да, по операториве стварно има луѓе што си ја знаат работата ... :гомце:
 
Член од
20 септември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ај објасни ми како иде преку зунето и како да ми го прочита телефонот освен зуне треба драјвери пошто зуне и поврзан не го конектира на зуне :confused:
Windows phone 8 не работи преку Zune, едноставно го приклучуваш преку usb кабел и функционира како усб стикче. Имаш фолдер ringtones па стави си таму колку сакаш mp3-ки и веќе ги имаш да ги поставиш како рингтон. Плус можеш да ставаш било какви фајлови и да го користиш телефонот како преносна меморија.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
Купив 8S деновиве чисто колку да го имам windows phone 8, До сеа бев корисник на Windows mobile 6/6.5, IOS и Android, но ова што е на Windows Phone 8 досега го немам видено, интерфејсот и интеграцијата со Facebook е феноменална... Оние кои што имаат вкус за дизајн, едносатвност и прегледност можат да проценат колку овој оперативен систем вреди.. Според мене овој е најнадежниот оперативен систем за мобилни направен до денес, и во последниве години сите ќе се трудат да се апроксимираат кон истиот..

Бидејќи самиот концепт им е свеж и нов :) имаат доста голема маана, па можеби затоа сеуште преферирам iOS..
Всушнсот, Windows Phone 8 има 3 слабости :
- Невозможност за исклучување на табовите при multitask, се исклучуваат после некое време доколку не го вклучиш повторно.
- Невозможност за чистење на кеш: Доколку телефонската меморија ви се наполни, сте ја наебале.. засеа не постои начин да гo избришете кешот, па единствено нешто што е решение е Hard Reset на телефонот :S што е огромен минус за телефонот.
- За разлика од Windows Mobile 6/6.5 кој нудеше апликациите да може да се инсатлираат на SD.. на новиот оперативен систем оваа опција засеа е невозможна.. Ова резултира со лимит на тоа колку апликации може да користите/ т.е лимитот е просторот на интерната меморија во вашиот телефон.

Сепак, добра вест е дека овие 3 недостатоци моментално им е на приоритетна листа за наредни функционалности на микрософт, па доста е веројатно дека ќе биде поправено во некои од наредните верзии.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
228
Поени од реакции
26
Купив 8S деновиве чисто колку да го имам windows phone 8, До сеа бев корисник на Windows mobile 6/6.5, IOS и Android, но ова што е на Windows Phone 8 досега го немам видено, интерфејсот и интеграцијата со Facebook е феноменална... Оние кои што имаат вкус за дизајн, едносатвност и прегледност можат да проценат колку овој оперативен систем вреди.. Според мене овој е најнадежниот оперативен систем за мобилни направен до денес, и во последниве години сите ќе се трудат да се апроксимираат кон истиот..

Бидејќи самиот концепт им е свеж и нов :) имаат доста голема маана, па можеби затоа сеуште преферирам iOS..
Всушнсот, Windows Phone 8 има 3 слабости :
- Невозможност за исклучување на табовите при multitask, се исклучуваат после некое време доколку не го вклучиш повторно.
- Невозможност за чистење на кеш: Доколку телефонската меморија ви се наполни, сте ја наебале.. засеа не постои начин да гo избришете кешот, па единствено нешто што е решение е Hard Reset на телефонот :S што е огромен минус за телефонот.
- За разлика од Windows Mobile 6/6.5 кој нудеше апликациите да може да се инсатлираат на SD.. на новиот оперативен систем оваа опција засеа е невозможна.. Ова резултира со лимит на тоа колку апликации може да користите/ т.е лимитот е просторот на интерната меморија во вашиот телефон.

Сепак, добра вест е дека овие 3 недостатоци моментално им е на приоритетна листа за наредни функционалности на микрософт, па доста е веројатно дека ќе биде поправено во некои од наредните верзии.
со здравје да го користиш.
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Купив 8S деновиве чисто колку да го имам windows phone 8, До сеа бев корисник на Windows mobile 6/6.5, IOS и Android, но ова што е на Windows Phone 8 досега го немам видено, интерфејсот и интеграцијата со Facebook е феноменална... Оние кои што имаат вкус за дизајн, едносатвност и прегледност можат да проценат колку овој оперативен систем вреди.. Според мене овој е најнадежниот оперативен систем за мобилни направен до денес, и во последниве години сите ќе се трудат да се апроксимираат кон истиот..

Бидејќи самиот концепт им е свеж и нов :) имаат доста голема маана, па можеби затоа сеуште преферирам iOS..
Всушнсот, Windows Phone 8 има 3 слабости :
- Невозможност за исклучување на табовите при multitask, се исклучуваат после некое време доколку не го вклучиш повторно.
- Невозможност за чистење на кеш: Доколку телефонската меморија ви се наполни, сте ја наебале.. засеа не постои начин да гo избришете кешот, па единствено нешто што е решение е Hard Reset на телефонот :S што е огромен минус за телефонот.
- За разлика од Windows Mobile 6/6.5 кој нудеше апликациите да може да се инсатлираат на SD.. на новиот оперативен систем оваа опција засеа е невозможна.. Ова резултира со лимит на тоа колку апликации може да користите/ т.е лимитот е просторот на интерната меморија во вашиот телефон.

Сепак, добра вест е дека овие 3 недостатоци моментално им е на приоритетна листа за наредни функционалности на микрософт, па доста е веројатно дека ќе биде поправено во некои од наредните верзии.
За исклучување на табовите се претиска x2 на back копчето, или се задржува, не ми текиња.
Иначе да прашам, како се прави home screen shot ?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
За исклучување на табовите се претиска x2 на back копчето, или се задржува, не ми текиња.
Иначе да прашам, како се прави home screen shot ?
Start + Camera
--- надополнето: 3 март 2013 во 20:39 ---
Стигна ATIV S во T-Mobile.
Баш вчера во T-Mobile го гледав телефонов. Еден до еден беа поставени со HTC 8X. Стварно е тешко покрај 8х да се одбере овој телефон.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
мојот впечаток за windows phone уште од седмицата беше ептен позитивен, со 8цава сум запрепастена колку тоа фино работи и тоа на средна класа на телефон, толку брзо, чисто прегледно...Имам и андроид ако ми затреба некоја апликација ама префрирам да користам виндовс, едноставно уживам...Искрено се надевам дека ќе стане популарен со што ќе донесе и нови апликации.
Ама и вака не се жалам
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Корисници на андроид ми велаат дека ќе сум се каел што сум купил WP8 .. а се жалаат батеријата летела за неполни 20часа користење :) WP8 е многу елегантен за секаков вид на телефони, средна класа, ниска класа, висока класа. Едноставно многу добар
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
мојот впечаток за windows phone уште од седмицата беше ептен позитивен, со 8цава сум запрепастена колку тоа фино работи и тоа на средна класа на телефон, толку брзо, чисто прегледно...Имам и андроид ако ми затреба некоја апликација ама префрирам да користам виндовс, едноставно уживам...Искрено се надевам дека ќе стане популарен со што ќе донесе и нови апликации.
Ама и вака не се жалам
За апликации беше тешко кога го купив лг-то пред скоро 2 години. Сега 95% од апликациите што ги користам се тука.
--- надополнето: 3 март 2013 во 22:55 ---
Корисници на андроид ми велаат дека ќе сум се каел што сум купил WP8 .. а се жалаат батеријата летела за неполни 20часа користење :) WP8 е многу елегантен за секаков вид на телефони, средна класа, ниска класа, висока класа. Едноставно многу добар
ха, дај им на дечките телефон windows phone 8, да видат што е тоа оптимизација и стабилност на еден мобилен оперативен систем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom