Windows 10

Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
А зошто да се зафркаваш со такви глупости, кога културно ќе си купиш клуч од ибеј за 4-5 долари, форматираш, ставаш клуч и све само си инсталира - драјвери и апдејти. Јас таков користам 3 години без проблем, а и на секој близок шо му имам стаено таков клуч немал проблем. Колкупати сум инсталирал некоја звучна карта и не сум можел да најдам драјвери за неа, а после ставање на клучот сама се инсталирала.
Подржувам легално купување на лиценца ама за жал тие клучеви од 5-6 $ не се легални ( што незначи дека нема да работат)...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Подржувам легално купување на лиценца ама за жал тие клучеви од 5-6 $ не се легални ( што незначи дека нема да работат)...
Ама барем ќе можат драјвери да се инсталираат...
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ја сум да има шанси да биде 11.
 
O

onefifty

Гостин
Нема да биде Win11, лошо пренесени вести, гледам и на порталот исто пишале, само превод од прва ретардирана buzzfeed страна. Се работи за огромен апдејт, генерално фокусиран на дизајн и мењање стари визуелни елементи со што ќе изгледа како нов ОС, хинт windows 11.
10ката ќе остане како последен ОС и само ќе се надоградува, менува и слично.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.596
Поени од реакции
38.744
го упропастија седмицата сега и овој ќе го доупропастат
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Нема да биде Win11, лошо пренесени вести, гледам и на порталот исто пишале, само превод од прва ретардирана buzzfeed страна. Се работи за огромен апдејт, генерално фокусиран на дизајн и мењање стари визуелни елементи со што ќе изгледа како нов ОС, хинт windows 11.
10ката ќе остане како последен ОС и само ќе се надоградува, менува и слично.
Абе знаеме, ама ари огромнио апдејт ако му се смене интерфејсо ние ке си рачунаме како е 11ка.
го упропастија седмицата сега и овој ќе го доупропастат
Арна си е 7цата сеуште.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Win 10 е тешко ѓубре, ептен што мора да го користам. Телефон со матична 10 цм квадратни од 50 евра е побрз од i5 процесор и 8 гига рам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Win 10 е тешко ѓубре, ептен што мора да го користам. Телефон со матична 10 цм квадратни од 50 евра е побрз од i5 процесор и 8 гига рам.
Епа користи Линукс.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Заради аутокад, ма да ќе земам ќе ставам два хард диска и ќе фурам со линуксот а ова по потреба.
Да видам не верувам дека ти работиш AutoCad :D

Инаку две опции што ми доаѓаат на памет: да користиш оупен сорс кед софтвер (FreeCad, LibreCad), да дигнеш виртуелка за периодот додека работиш со AutoCad.

Трето и најбитно, за AutoCad 8 гига рам ти се малку дури и да работиш 2д, јас со 16гб се наоѓам во мака понекогаш ако имам паралелно отворено и други работи (8гб се препорачани, ама гледај го тоа како минимум ако сакаш да лизга).
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да видам не верувам дека ти работиш AutoCad :D

Инаку две опции што ми доаѓаат на памет: да користиш оупен сорс кед софтвер (FreeCad, LibreCad), да дигнеш виртуелка за периодот додека работиш со AutoCad.

Трето и најбитно, за AutoCad 8 гига рам ти се малку дури и да работиш 2д, јас со 16гб се наоѓам во мака понекогаш ако имам паралелно отворено и други работи (8гб се препорачани, ама гледај го тоа како минимум ако сакаш да лизга).
2D 2016 i toa LT заради командите ми е, иначе сега не работам толку, ако треба на некој да му направам кујна или плакар или што знам, иначе имам 10000 евра најмалку цртежи ама се што постои од оков. И имам блокови од се можно елементи у кујна...да не ти објаснувам, фанатик сум ја за некои работи.
Сум размишљал за WM ама некако селска работа ми е....тоа би го користел ако ми треба за некој софтвер за на работа хахах.
Аутокад си е аутокад за мене, друго не сум чепкал...пред 15 год. корел ама глуп е и го баталив.
Плус ЦНЦињата се компатибилни со dwg и читаат директно такви фајлови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom