Windows 10

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Дечки, за тие што користат Windows.
Дали вашиот account type e standard или admin? Дали воопште вреди акаунтот да ми е стандард од безбедносни причини, или е претеризам?
There's no such thing as "being too careful".
That being said, сепак имаш многу зафрканции со стандард акаунт и не е баш некоја реална потреба за некој што знае што прави на компјутер/интернет.
Сомнителни софтвери ќе инсталираш во Sandboxie или виртуелна машина, за броусање ќе имаш ublock origin, Windows Defender си е сосема доволен антивирус, од торенти ќе бидеш многу внимателен и само проверени ствари со многу вистински сидери и читање коментари, MVPS hosts file можеш да си ставиш, скенирање со virustotal.com пред пуштање exe... со сите овие работи, не ти треба standard account.
Стандард акаунт се става за нубови што само треба обични работи да користат на компјутер, а веќе се им е инсталирано и само броусаат...
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Според мене по грда работа од метро дизајнов не постои. Значи сериозно толку е лошо за окото (барем мое) што не можам да го трпам. Бев на 8.1 поради што бев принуден на некој начин да го користам поради драјвери за мојот лаптоп, али еве најдов решение да си ставам седмица и веднаш без да трепнам се вратив. Мислам дека од Windows долго време нема да видиме ништо подобро од Windows 7. Така беше и со XP, али ете, се надевам дека барем ќе биде 10кава боље од серијалот 8 што е ужас и некако недовршен.
Си можел да останеш на 8.1 а да го направиш менито и дизајнот како на 7-цата! Windows 8.1 e подобар од 7-цата у скоро секој поглед,посебно тоа што е оптимизиран за подобра работа на процесорот ама изгледот не му е погоден,затоа оваа програмче ги исправа работите
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Си можел да останеш на 8.1 а да го направиш менито и дизајнот како на 7-цата! Windows 8.1 e подобар од 7-цата у скоро секој поглед,посебно тоа што е оптимизиран за подобра работа на процесорот ама изгледот не му е погоден,затоа оваа програмче ги исправа работите
АЛООООООО ДЕЧКООООО, ЦИТИРАШ ПОСТ ОД ФАКИНГ 2014
БОЖЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ
Што ме снајде неделава вечер, овој @dobramuzika постираше, сега уште ова ми требаше...

Што се деси со форумов што го снајде, ќе ме откажете (inb4 happiness)
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
There's no such thing as "being too careful".
That being said, сепак имаш многу зафрканции со стандард акаунт и не е баш некоја реална потреба за некој што знае што прави на компјутер/интернет.
Сомнителни софтвери ќе инсталираш во Sandboxie или виртуелна машина, за броусање ќе имаш ublock origin, Windows Defender си е сосема доволен антивирус, од торенти ќе бидеш многу внимателен и само проверени ствари со многу вистински сидери и читање коментари, MVPS hosts file можеш да си ставиш, скенирање со virustotal.com пред пуштање exe... со сите овие работи, не ти треба standard account.
Стандард акаунт се става за нубови што само треба обични работи да користат на компјутер, а веќе се им е инсталирано и само броусаат...
И тоа што викаш брат.
Сакам да се сметам за тип шо знае што прави на Windows, пазам што симињам и каде, редовно го проверувам с-мот, чистам непотребни фајлови и релулирам непотребни процеси(во services, task manager инт.), но никогаш не си на сигурно со windows :LOL:(не е ко златен Linux). Фала ти сепак.
Автоматски споено мислење:

АЛООООООО ДЕЧКООООО, ЦИТИРАШ ПОСТ ОД ФАКИНГ 2014
БОЖЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ
Што ме снајде неделава вечер, овој @dobramuzika постираше, сега уште ова ми требаше...

Што се деси со форумов што го снајде, ќе ме откажете (inb4 happiness)
Само штом ќе чуеш Windows 8ца се знае дека е древна историја :LOL: . Не верувам дека некој уште го користи тоа срање. Виста попрво би користел.
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
АЛООООООО ДЕЧКООООО, ЦИТИРАШ ПОСТ ОД ФАКИНГ 2014
БОЖЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ
Што ме снајде неделава вечер, овој @dobramuzika постираше, сега уште ова ми требаше...

Што се деси со форумов што го снајде, ќе ме откажете (inb4 happiness)
Ако сакам ќе цитирам и пост од 2004-та,тоа мое право тука а ти како ебен трол тоа право ми го негираш! На кое ниво си бе ти? Шо има врска годината? Битна е поентата и нешто да се научи тука,нели гледаш колку неписмен свет има на форумов,мислат дека Виста е подобра од 8.1
Радувај се што и воопшто има некој да коментира по форумов оти и онака е ујден у пензија,ова не е 2008-ма кога форумите беа у топ-форма,денеса младината е на Инста,Тик-Ток,Фејсбук итн. така да намали со твоево просерување!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
тоа мое право тука
Размислувањето ти е толку многу глупаво и толку flawed а и вклучува непотребни навреди кон мене.
Затоа, нема ни да се обидам да го дискредитирам и залудно да потрошам време, и само би ти порачал да го искористиш правото за log out.
Со тоа би придонел за доброто на сите.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Ако сакам ќе цитирам и пост од 2004-та,тоа мое право
Друже, се е тоа ОК, али доцниш со советот скоро 2 децении :LOL: . Одговараш на прашање поставено од време на Бранко Црвенковски...
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Размислувањето ти е толку многу глупаво и толку flawed а и вклучува непотребни навреди кон мене.
Затоа, нема ни да се обидам да го дискредитирам и залудно да потрошам време, и само би ти порачал да го искористиш правото за log out.
Со тоа би придонел за доброто на сите.
Ти си егоманијакален фрик, ти се од логирај и сјаши ми с..... Да не бидам безобразен, глупаво суштество!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Која катастрофа е ова виндовсов. Имаш нешто битно да завршиш, тоа му текнало апдејти да прави. Пали процеси бескорисни и го силува процесорот кога ќе му текне. Troubleshooter-от служи само за украс. Ти праќа некој слика битна, се замрзнува цело пц.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Кој е проблемот со промената на часовникот? Утринава при вклучување (сам се вклучува во 6:00) префрли на 7:00. Во 7:30 беше во ред, потоа гледам покажува 7:00, наместо 8:00. Истото го направи и во октомври, сам се подеси, потоа гледам се вратил на старото време.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Кој е проблемот со промената на часовникот? Утринава при вклучување (сам се вклучува во 6:00) префрли на 7:00. Во 7:30 беше во ред, потоа гледам покажува 7:00, наместо 8:00. Истото го направи и во октомври, сам се подеси, потоа гледам се вратил на старото време.
Кај мене нема проблем. Стисни му sync now у adjust time/date
1616916186476.png
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Ми дава blue screen со CRITICAL PROCESS DIED, не можам да го врнам ма restore loint, Шо може да е проблемот? Не ми е верна да ми рикне ССД то. Asus tuf gaming е лаптопо, со 512 ссд pcie nvme, 1650 ti графичка, ryzen 4300h процесор. У сред игра ми излезе само blue screen и неможам да го стартувам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
O

onefifty

Гостин
Ми дава blue screen со CRITICAL PROCESS DIED, не можам да го врнам ма restore loint, Шо може да е проблемот? Не ми е верна да ми рикне ССД то. Asus tuf gaming е лаптопо, со 512 ссд pcie nvme, 1650 ti графичка, ryzen 4300h процесор. У сред игра ми излезе само blue screen и неможам да го стартувам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Проблем со температура. Имав исти проблеми со Асус Предатор ама имаше Интел процесор па беше лесно за средување, имаше еден програм знам, Throttlestop мислам се викаше и му прави underclock на процесорот за да не крева ненормални температури што прават BSOD. За Рајзен не знам ама гуглај на тој проблем можеби ќе се снајдеш.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Проблем со температура. Имав исти проблеми со Асус Предатор ама имаше Интел процесор па беше лесно за средување, имаше еден програм знам, Throttlestop мислам се викаше и му прави underclock на процесорот за да не крева ненормални температури што прават BSOD. За Рајзен не знам ама гуглај на тој проблем можеби ќе се снајдеш.
Не можам ни формат да му направам, ни во safe mode влезам, не знам шо да му направам.
 
O

onefifty

Гостин
Не можам ни формат да му направам, ни во safe mode влезам, не знам шо да му направам.
Епа ондак носи на сервис ако имаш гаранција, јас те разбрав дека ти е функционален ама не знаеш од што ти е.
Може да биде и РАМ, немора да значи дека е ССД. Триста работи може да бидат, чим комплетно ти е нереспонзивен, носи на сервис.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom