Windows 10

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
На секое трето вклучување ми се губат тастатурата и стелката. И после морам да го исклучам (на тач ми работи лаптопот) па ќе ми проработи. Се работи за Windows 10 Pro.

Солуција?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Здраво, да прашам имам еден проблем веќе 2 дена, вака при кликнување на некој прозорец не се отвара одма дури после некоја минута ке се отворе, покрај ова одвреме на време све блокира и после некоја минута се одблокира па до што може да е? Инаку е добра и јака конфугурација и е на Windows 10.
хард диск или ссд е? ако е хард диск можно е да има расипани сектори.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.336
хард диск или ссд е? ако е хард диск можно е да има расипани сектори.
Јас немам расипани сектори па секој пат кога отварам слики се блокира, чудна работа барем сликите не треба да има мака да ги отвори, а филмчиња па и игри тераат ок.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
На секое трето вклучување ми се губат тастатурата и стелката. И после морам да го исклучам (на тач ми работи лаптопот) па ќе ми проработи. Се работи за Windows 10 Pro.

Солуција?
Јас имав сличен проблем. ПС/2 беа кај мене тастатурата и глушецот. Со друг УСБ глушец, без да стискам на тастатурата, во Device manager ги избришав драјверите за тастатура и глушец, рестарт и се реши проблемот.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
хард диск или ссд е? ако е хард диск можно е да има расипани сектори.
Хард Диск е, баш ке го однесам да го проверат, а ако покаже дека има нешто расипано имали некакво чаре?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Хард Диск е, баш ке го однесам да го проверат, а ако покаже дека има нешто расипано имали некакво чаре?
може сама да го провериш со hdtune
на error scan ако покаже со црвено значи има расипани/проблематични сектори
6226185900_1452344111.png
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
32
Поени од реакции
2
може сама да го провериш со hdtune
на error scan ако покаже со црвено значи има расипани/проблематични сектори
Прегледај го приврзокот 195722
Фала многу на помошта, го проверив денеска преку ова на error scan немаше ништо со црвено, значи нее до хард дискот ке испадне нешто друго ке се снајдам. Фала уште еднаш.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Фала многу на помошта, го проверив денеска преку ова на error scan немаше ништо со црвено, значи нее до хард дискот ке испадне нешто друго ке се снајдам. Фала уште еднаш.
оваа опција ако е уклучена исклучи ја. а може и од некој сервис да е кочењето.
annoying-windows-10-ads-remove-5.jpg


Јас немам расипани сектори па секој пат кога отварам слики се блокира, чудна работа барем сликите не треба да има мака да ги отвори, а филмчиња па и игри тераат ок.
отварање фолдер со слики во windows е ептен бавно. ептен бавно ги генерира thumbnails.
уште се учат да програмираат во microsoft. можеби во windows 11 ќе го средат и тоа
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
можеби во windows 11
Не верувам дека Windows 11 ќе има у опште.
Сигурно некој огромен апдејт со едно 20GB за Windows 10 би можело да искочи.
Иначе мене не ми ги вчитува споро сликите.
Да не пробувате вие на лаптоп?
Пошто и мене на лаптопот ми ми вчитуваше споро.[DOUBLEPOST=1535588568][/DOUBLEPOST]
Зошто камерава не ми се уклучува ?

Прегледај го приврзокот 195943
Види во Device Manager.
Ако ти е на лаптоп ондак види да не е некој баг.
Провери у BIOS да не ти е исклучена. Види да не е до некој драјвер нешто.
Ако е за Web камера, ондак апдејтирај драјвер, ре - инсталирај и пробај. Види ако има некое CD или така нешто.
Прогуглаш ако ништо од ова не успее па види дали ќе ти се среди проблемот, и пиши што било решението :)
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
542
Поени од реакции
731
Здраво дечки. Можеби ова што ќе го прашам сте го дискутирале предходно но ме мрзи да читам 125 страни наназад :(
Стварта е во тоа што сакам да земам лиценциран win10 за фирма во која има 20тина лаптопи. Прашањето ми е , дали постои опција да се земе лиценциран виндоус на име на фирма каде што таа лиценца може да се искористи на повеќе компјутери/лаптопи? Негде прочитав демек windows Enterprise имал таква опција. се распрашав низ ИТ продавнициве низ скопјево и сите ми рекоа дека моментално продаваат само поединечни лиценци, односно win10 лиценца for one device.
Истото прашање важи и за лиценциран microsoft Office 2016.

Дали воопшто постои можност една лиценца да се стави на повеќе компјутери, во мојот случај на +20тина лаптопи?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Здраво дечки. Можеби ова што ќе го прашам сте го дискутирале предходно но ме мрзи да читам 125 страни наназад :(
Стварта е во тоа што сакам да земам лиценциран win10 за фирма во која има 20тина лаптопи. Прашањето ми е , дали постои опција да се земе лиценциран виндоус на име на фирма каде што таа лиценца може да се искористи на повеќе компјутери/лаптопи? Негде прочитав демек windows Enterprise имал таква опција. се распрашав низ ИТ продавнициве низ скопјево и сите ми рекоа дека моментално продаваат само поединечни лиценци, односно win10 лиценца for one device.
Истото прашање важи и за лиценциран microsoft Office 2016.

Дали воопшто постои можност една лиценца да се стави на повеќе компјутери, во мојот случај на +20тина лаптопи?
За win мислам дека немаш таква опција, така што веројатно ќе треба да купуваш лиценца по лиценца. А за office можда е попаметно да видиш што пакети имаат office 365 со тоа добиваш online и offline користење на office пакетот. Е сега нели не е one time payment годишно е office365 ама па добиваш и storage и такви глупости.
https://www.microsoft.com/en-us/store/b/office365
најубаво да се јавиш да прашаш
https://www.microsoft.com/en-us/contact_mk-mk.aspx
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
Не верувам дека Windows 11 ќе има у опште.
Сигурно некој огромен апдејт со едно 20GB за Windows 10 би можело да искочи.
Иначе мене не ми ги вчитува споро сликите.
Да не пробувате вие на лаптоп?
Пошто и мене на лаптопот ми ми вчитуваше споро.[DOUBLEPOST=1535588568][/DOUBLEPOST]
Види во Device Manager.
Ако ти е на лаптоп ондак види да не е некој баг.
Провери у BIOS да не ти е исклучена. Види да не е до некој драјвер нешто.
Ако е за Web камера, ондак апдејтирај драјвер, ре - инсталирај и пробај. Види ако има некое CD или така нешто.
Прогуглаш ако ништо од ова не успее па види дали ќе ти се среди проблемот, и пиши што било решението :)
Најдобро решение ми е да му направам на лаптопот еден формат и Windows 10 одново да го инсталирам. Приметувам и други работи нешто зеза а и преполн ми е од доста работи што сум симнувал.

Од каде можеше да се симне целосна верзија на Windows 10 да не би барал сега торенти ? Дали ќе ми биде активиран Windows 10 ? Прашувам ова затоа што јaс кога го купив лаптопот ми инсталираја Windows 7 активиран само јас го aжурирав на Windows 10 и активацијата од Windows 7 си важеше и на 10-ката.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
Најдобро решение ми е да му направам на лаптопот еден формат и Windows 10 одново да го инсталирам. Приметувам и други работи нешто зеза а и преполн ми е од доста работи што сум симнувал.

Од каде можеше да се симне целосна верзија на Windows 10 да не би барал сега торенти ? Дали ќе ми биде активиран Windows 10 ? Прашувам ова затоа што јaс кога го купив лаптопот ми инсталираја Windows 7 активиран само јас го aжурирав на Windows 10 и активацијата од Windows 7 си важеше и на 10-ката.
ај прво пробај вака скоро како нов да имаш инсталирано ти иде а нема да треба да активираш оперативен систем.
ако не завршиш работа вака тогаш терај со формат.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Најдобро решение ми е да му направам на лаптопот еден формат и Windows 10 одново да го инсталирам. Приметувам и други работи нешто зеза а и преполн ми е од доста работи што сум симнувал.

Од каде можеше да се симне целосна верзија на Windows 10 да не би барал сега торенти ? Дали ќе ми биде активиран Windows 10 ? Прашувам ова затоа што јaс кога го купив лаптопот ми инсталираја Windows 7 активиран само јас го aжурирав на Windows 10 и активацијата од Windows 7 си важеше и на 10-ката.
najdobro e da go simnes od
https://www.microsoft.com/en-in/software-download/windows10ISO

Dali ke ti bide aktiviran zavisi od toa dali si logiran so microsoft user (outlook ili hotmail mail) ili ne, zasto licencata se sinhronizira so userot na server na microsoft, primer na majka mi i imam smeneto laptop i koga ja logirav so nejziniot user si imase pak aktivirana verzija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom