Windows 10

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Не,ја изгасив тоа се и исклучив fast startup.Мене лаптопот открив дека од pop - up за Windows Update Reminder самиот ми се пуштил.Да не станев да проверев можда и самиот ќе се апдејтираше.
Ако ти било изгасено fast startup и лаптопот ти бил нормално изгасен, нема никаква логика да ти се пушти сам.
Евентуално некоја опција у BIOS.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
Чекај ме збуни сега...
Има и Disk Fragment,и Disk De-Fragment?

Не,ја изгасив тоа се и исклучив fast startup.Мене лаптопот открив дека од pop - up за Windows Update Reminder самиот ми се пуштил.Да не станев да проверев можда и самиот ќе се апдејтираше.
Дефрагментацијата ти објаснив зошто служи...ако симнуваш фајлови..треба да си правиш дефрагметација на хард дискот...А фрагментација-користи се за регистрите!!!
(Инсталираш/деинсталираш програми...итн)

P.S. Користиш ли некаква програма за одржување?...Имаш ли антивирусна програма?(да не е free:D)
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
Ретардирана работа, сам компјутер да ти се пали/гаси али тоа е виндовс 10
Ништо не е ретардирано, се е со причина, треба да откриеш.
Може нареден пат кога ќе ти се упали сам да пуштиш CMD и пиши вака:
powercfg -lastwake, удри ентер и после скриншот да видиме од што ти се уклучил компјутерот.

Провери си го и овa:

Screenshot_8.png
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Дефрагментацијата ти објаснив зошто служи...ако симнуваш фајлови..треба да си правиш дефрагметација на хард дискот...А фрагментација-користи се за регистрите!!!
(Инсталираш/деинсталираш програми...итн)

P.S. Користиш ли некаква програма за одржување?...Имаш ли антивирусна програма?(да не е free:D)
Користам Malwarebytes Premium Cracked, Bitdefender Premium Cracked, и Clean Master for PC, и си фурам.
За дополнителна заштита, тука е и Windows Defender.
А иначе се е у ред со лаптопот, него мене ми се пали пошто ја сум голема мрза и ме мрзи да симињам updates, и само стискам remind me later и затоа ми праи така.
Ако ти било изгасено fast startup и лаптопот ти бил нормално изгасен, нема никаква логика да ти се пушти сам.
Евентуално некоја опција у BIOS.
BIOS - от ми е во ред. Едино чим у последно време ми зеза лаптопот можда ќе да е од тоа што симнав Phoenix OS [Андроид за на Компјутер/Лаптоп] , и што го стаив на Dual Boot.
Но сега немам некои озбилни проблеми освен со ова што се пали сам, ама тоа кога ќе апдејтирам нема веќе да праи така. После од кога ќе му направам апдејт ќе ѓи дефрагментирам сите хард драјвови на лаптопот, ќе очистам Junk Files, со помош на Clean Master for PC, ќе очистам вируси, ќе го рестартирам, и после ко нов ќе биде.
Фала ви за сите на помошта иначе:)[DOUBLEPOST=1526118294][/DOUBLEPOST]Дечки,еве сега апдејтирав и траеше еден саат и повеќе,али дефинитивно вреди.
Има многу нови и интересни работи во новиот апдејт,и лаптопот ми го направи по-брз за разлика од претходно ( Конечно да се убрза).
Ви вреди да го симнете,но после симнувањето пошто зафаќа доста меморија би ви препорачал да го избришете предходниот апдејт.Сега уште да го очистам и Де- Фрагментирам и топ ќе биде![DOUBLEPOST=1526118384][/DOUBLEPOST] upload_2018-5-12_11-45-8.png
http://prntscr.com/jgwljp
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Vista е совршенство за ова неоптимизирано срање, на компјутер од НАСА ќе лагира дотолку е катастрофален
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
можеби и ќе научат некогаш мајкрософтовци да програмираат.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Vista е совршенство за ова неоптимизирано срање, на компјутер од НАСА ќе лагира дотолку е катастрофален
Си ја користел некогаш или само од рекла казала ти е аргументов ?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
добра е 10-ката само за дектоп треба да ги исфрлат сите оние таблет-мобилен опции и можности. на кој му треба windows store apps, touchscreen, cortana и остали глупости
една чиста десктоп верзија да направат и екстра ќе биде 10ката
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.122
добра е 10-ката само за дектоп треба да ги исфрлат сите оние таблет-мобилен опции и можности. на кој му треба windows store apps, touchscreen, cortana и остали глупости
една чиста десктоп верзија да направат и екстра ќе биде 10ката
Имa веќе мислaм и се викa windows 10 ltsb

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Зошто игриве постари не работат како што треба на 10? Огромни фпс дропс имам на call of duty 4, ја цепам мултиплеер ми вадеше стабилни 125 фпс сеа ми варира нестабилно
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Дали ви е успорена работата на новиов апдејт ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom