Windows 10

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.395
Поени од реакции
24.873
Не е многу. За оптимално да му работи Windows-от и 50гб е ОК. Сепак ке инсталира додатни апликации, офис, едно-друго. Е сега ако е кнап со простор тогаш и 25гб се доволни.
Ја иам под 20гб, а свашта инсталирано. Дечкото треба диск клинап да напраи и евентуално да провери малвер да не има.
1568400575756.png
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.540
dfdsfdsfdsf.png

otkako ke izvrti ednas klknete na clean up system fajl i ke vi dade opcija ostanati fajlovi od site updates i drugi sistemski nepotrebni fajlovi da gi izbrisete

gfgfdgdfgdfgdfg.png
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.155
Ја иам под 20гб, а свашта инсталирано. Дечкото треба диск клинап да напраи и евентуално да провери малвер да не има.
Прегледај го приврзокот 217212
Ок, све во ред но сепак си поограничен. Ако има повеќе простор на ХДД не гледам причина зошто да го лимитра Ц на 20гб а Д на 480 (пример).
Исто така лично јас имам навика да си ставам фајлови по 3-4гб на десктоп. Не дека е проблем од старт директ во Д да ги пренасочуваш.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.395
Поени од реакции
24.873
Ако има повеќе простор на ХДД не гледам причина зошто да го лимитра Ц на 20гб а Д на 480 (пример).
А бе не збориме тоа, лол.
Збориме за тоа дека C:\Windows на дечкото му зафаќа повеќе од вообичаено.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.141
Поени од реакции
195.187
Да не беа постовиве немаше ни да проверам колку ми зафаќа Виндоус. Откај ви текнуваат вакви работи, алал :D
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.076
Поени од реакции
3.475
Да не ти направил апдејт во последно време и ти ја складирал старата верзија па да треба да го избришеш windows.old?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.395
Поени од реакции
24.873
Да не ти направил апдејт во последно време и ти ја складирал старата верзија па да треба да го избришеш windows.old?
Windows.old е во C:\ не во C:\Windows
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.540
со disk cleanup се добива опција I windows.old да се избрише ако постои.
а инаку windows фолдерот ако го оставиш така може и 50гб да стигне и повеќе.
еднаш не успеваше да инсталира некој update па креираше некои 5гб лог фајлови во некој подфолдер во windows фолдерот и се наполни c:\
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.471
Поени од реакции
17.627
Што има па толку виндовс да тежи 15-20-50 гига. Еве мојов е 17 и тоа без апдејти упалени. Икс пе на времето 2 гига све на све беше со обично цд можеше да го изрежеш и инсталираш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.141
Поени од реакции
195.187
Што има па толку виндовс да тежи 15-20-50 гига. Еве мојов е 17 и тоа без апдејти упалени. Икс пе на времето 2 гига све на све беше со обично цд можеше да го изрежеш и инсталираш.
На времето и 4ГБ интернет лимит беа доста.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
15.395
Поени од реакции
24.873
А виндовсот е оперативен систем.
Така е. Ист е оперативниот систем од тогаш и сега. Навистина не знам зошто би зафаќал повеќе гигабајти, кога оперативен систем си е оперативен систем.
На пример, не почнаа сите да користат 64 битен, за разлика од XP кога скоро сите имаа 32 битен.
Исто така визуелниот приказ на десеткава е ист како со XP од порано... XP имаше Cortana, Aero, Tablet mode...
Стварно не знам што е ова што не трупаат со толку многу гигабајти само колку да купуваме поголеми хардови и есесдиња.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.471
Поени од реакции
17.627
Така е. Ист е оперативниот систем од тогаш и сега. Навистина не знам зошто би зафаќал повеќе гигабајти, кога оперативен систем си е оперативен систем.
На пример, не почнаа сите да користат 64 битен, за разлика од XP кога скоро сите имаа 32 битен.
Исто така визуелниот приказ на десеткава е ист како со XP од порано... XP имаше Cortana, Aero, Tablet mode...
Стварно не знам што е ова што не трупаат со толку многу гигабајти само колку да купуваме поголеми хардови и есесдиња.
Све тоа е бескорисно, ок е тие алатки да си ги инсталирам ако сакам. Мене не ми треба кортана или сиот тој блоутвер на виндовс преинсталиран. Оперативниот треба да биде едноставен и лесен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom