Windows 10

Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.525
еден куп глупости непотребни има и во program files не само во windows
плус има и работи и за телефони и таблети, за десктоп тотално непотребни
ама ете така им е полесно, да не се мачат да прават еден оперативен за декстоп, друг за телефони, таблети...
ќе направат еден и малку ќе го изменуваат по потреба
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.739
Поени од реакции
179.294
Нема врска тоа едно со друго, ти биле тие доволни зошто си гледала видеа у 240p, а сега у 1080p. А виндовсот е оперативен систем.
Човек ај бе не заебавај, се внесе во IT сферава од нигде никаде и сега ќе делиш ум. Како прво архитектурата на ОС-от не е иста, ХР немаше 64 битна верзија. Прв со 64 беше 7 па сите кукаа зошто фаќал 7 гига па после памтам се качи на 15 гига и од згради се фрлаа. Имаш секакви разно разни апликации и шминки, заднински и незаднински, логично е да фаќа толку место. Оперативниот систем денес треба да има куп апликации кои ќе ти помагаат секојдневно со не повеќе од 2-3 клика и рачунај Виндоус е глобален, што значи мора да има апликации кои и на нас навидум не ни требаат. Ако го сакаш без шминки земи некоја Линукс верзија, што да ти кажам, не сите сакаат да живеат во 1993.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.015
Поени од реакции
11.513
Човек ај бе не заебавај, се внесе во IT сферава од нигде никаде и сега ќе делиш ум. Како прво архитектурата на ОС-от не е иста, ХР немаше 64 битна верзија. Прв со 64 беше 7 па сите кукаа зошто фаќал 7 гига па после памтам се качи на 15 гига и од згради се фрлаа. Имаш секакви разно разни апликации и шминки, заднински и незаднински, логично е да фаќа толку место. Оперативниот систем денес треба да има куп апликации кои ќе ти помагаат секојдневно со не повеќе од 2-3 клика и рачунај Виндоус е глобален, што значи мора да има апликации кои и на нас навидум не ни требаат. Ако го сакаш без шминки земи некоја Линукс верзија, што да ти кажам, не сите сакаат да живеат во 1993.
Лол, јас сум компјутерски пописмен од пола од тие што работат у таа сфера, у сервис имам работено од 14 години на пракса и сум електротехничар по струка од средно. Друга работа е што програмирањето почна да ме интересира последниве 2-3 години.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.278
Поени од реакции
18.934
Све тоа е бескорисно, ок е тие алатки да си ги инсталирам ако сакам. Мене не ми треба кортана или сиот тој блоутвер на виндовс преинсталиран. Оперативниот треба да биде едноставен и лесен.
Симни си LTSC edition, колку толку „почиста“ е.
Користи си Linux и заштеди неколку гигабајти а потоа види го скриншотот со програмите што ги имам инсталирано и најди брзо лесно и едноставно нивни алтернативи за Linux па јави ми што си направил.
Цел живот гагаме пиратерија и сега се жалиме за неколку гигабајти плус.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.917
Симни си LTSC edition, колку толку „почиста“ е.
Користи си Linux и заштеди неколку гигабајти а потоа види го скриншотот со програмите што ги имам инсталирано и најди брзо лесно и едноставно нивни алтернативи за Linux па јави ми што си направил.
Цел живот гагаме пиратерија и сега се жалиме за неколку гигабајти плус.
LTSC (Long-Term Servicing Channel) е закон. Не колку толку, туку бајги почиста. Фактички е земена од сервер. Кај нас сите лупаат “Pro", па после имало Блатвери, ова или она.
.......... Како прво архитектурата на ОС-от не е иста, ХР немаше 64 битна верзија. Прв со 64 беше 7 ........
Грешка си, имаше (и сеуште има :)) ХР 64 битен.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.739
Поени од реакции
179.294
LTSC (Long-Term Servicing Channel) е закон. Не колку толку, туку бајги почиста. Фактички е земена од сервер. Кај нас сите лупаат “Pro", па после имало Блатвери, ова или она.

Грешка си, имаше (и сеуште има :)) ХР 64 битен.
Хммм баш ме занима како се покажала, ќе прогуглам. Не ми делуваше тој OS за таква архитектура.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.525
имаше xp 64 битен ама не заживеа оти немаше драјвери за него за многу уреди . па ретко кој го инсталираше.
а и некоја придобивка за повеќето и немаше, 2гб рам беше стандард за тоа време.

како и да е xp беше закон, чист, ефикасен оперативен систем. и после тоа работите тргнаа во погрешна насока.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
726
Поени од реакции
369
Denes Konecno instalirav Windows 10 ,2 meseci se matkam nemozev da instaliram ,zaradi edna Ruska igra Lada racing Club mi se zafrkan cel kompjuter ,a taa da se igra samo na Xp,

Porano bez problem instalirav 95 98 xp vista 7 8 8,1 ,vo poslednite godini ne sum vo tek ne cesto 10 kata go drzev 2-3 god ,pa bekaup nemav napraeno salam cekaj ova cekaj ona cloud bekup ,tri pati na usb ne mi uspea,de so rufus pa edno easyboot demek site windowsi vo 1 dzabe

Denes konecno naprajv od media creation oficijalnata na windows na usb ,instaliram edno vreme se ok odbiram win 10 pro pak nesto eror vo instlacijata ito na 94 procenti ,aj si vikam maler.pa mi Tekna aj ke probam so home verzija pa fati ,home home neka tera bolji ista nego nista ,

Samo uste zaboraviv koj activator se koristi vo posledno ne sum vo tek .nekoj neka mi prati vo poraka
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.015
Поени од реакции
11.513
Denes Konecno instalirav Windows 10 ,2 meseci se matkam nemozev da instaliram ,zaradi edna Ruska igra Lada racing Club mi se zafrkan cel kompjuter ,a taa da se igra samo na Xp,

Porano bez problem instalirav 95 98 xp vista 7 8 8,1 ,vo poslednite godini ne sum vo tek ne cesto 10 kata go drzev 2-3 god ,pa bekaup nemav napraeno salam cekaj ova cekaj ona cloud bekup ,tri pati na usb ne mi uspea,de so rufus pa edno easyboot demek site windowsi vo 1 dzabe

Denes konecno naprajv od media creation oficijalnata na windows na usb ,instaliram edno vreme se ok odbiram win 10 pro pak nesto eror vo instlacijata ito na 94 procenti ,aj si vikam maler.pa mi Tekna aj ke probam so home verzija pa fati ,home home neka tera bolji ista nego nista ,

Samo uste zaboraviv koj activator se koristi vo posledno ne sum vo tek .nekoj neka mi prati vo poraka
Симни kmspico и активирај
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.917
Denes Konecno instalirav Windows 10 ,2 meseci se matkam nemozev da instaliram ,zaradi edna Ruska igra Lada racing Club mi se zafrkan cel kompjuter ,a taa da se igra samo na Xp,

Porano bez problem instalirav 95 98 xp vista 7 8 8,1 ,vo poslednite godini ne sum vo tek ne cesto 10 kata go drzev 2-3 god ,pa bekaup nemav napraeno salam cekaj ova cekaj ona cloud bekup ,tri pati na usb ne mi uspea,de so rufus pa edno easyboot demek site windowsi vo 1 dzabe

Denes konecno naprajv od media creation oficijalnata na windows na usb ,instaliram edno vreme se ok odbiram win 10 pro pak nesto eror vo instlacijata ito na 94 procenti ,aj si vikam maler.pa mi Tekna aj ke probam so home verzija pa fati ,home home neka tera bolji ista nego nista ,

Samo uste zaboraviv koj activator se koristi vo posledno ne sum vo tek .nekoj neka mi prati vo poraka
Hwidgen Најнов Траен активатор. Еднаш активираш и после 100 инсталации Пенџерињата 10 си се активирани.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.598
Поени од реакции
573
Windows service exception, ми го фрла ова на уклучување на лаптопот, ноќеска до 4 саат си работеше сосеѓа нормално, преска на прво уклучување ова ми го дава, blue screen. Некој да не знае како да го средам?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.278
Поени од реакции
18.934
Windows service exception, ми го фрла ова на уклучување на лаптопот, ноќеска до 4 саат си работеше сосеѓа нормално, преска на прво уклучување ова ми го дава, blue screen. Некој да не знае како да го средам?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Сликни точно што дава и напрај му неколку рестарти. Воопшто не стигнуваш да видиш ништо од Windows/Desktop пред еророт?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.525
Windows service exception, ми го фрла ова на уклучување на лаптопот, ноќеска до 4 саат си работеше сосеѓа нормално, преска на прво уклучување ова ми го дава, blue screen. Некој да не знае како да го средам?


Sent from my iPhone using Tapatalk
simni ova vidi sto tocno ti predizvikuva blue screen
pusti log ovde
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.739
Поени од реакции
179.294
мене ми мириса на хардверски проблем
 
На врв Bottom