Windows 10

Член од
8 октомври 2009
Мислења
599
Поени од реакции
229
Кај мене од пред некој ден на секој саат бара да се рестартира за да се инсталираат апдејтите. И откако ќе го рестартирам после еден саат пак бара рестартирање... o_O
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.918
Неможе никако да се среди на друг начин?
Можда и може, но никој не би трошел време 5, 6 часа (можеби и повеќе), а инсталација е 15 - 30 мин. Ај времето ама и полесно преинсталацијата.

Кај мене од пред некој ден на секој саат бара да се рестартира за да се инсталираат апдејтите. И откако ќе го рестартирам после еден саат пак бара рестартирање... o_O
На некој начин не ти ги инсталира апдејтите. Која е пичината јбг. Провери дали имаш место на дискот, да не ти е интернететот со прекини, да не си ктивирал некои програми што го попречуваат да се инсталира..... кој ќе го знае.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.412
Поени од реакции
20.924
Неможе никако да се среди на друг начин?
3-4 нагли рестарта и би требало да ти даде рикавери, сејф моуд нешто а у да пробаш да искористиш system restore, troubleshoot... ако дојдеш до тоа мени, разгледај ги сите опции
ако не дојдеш до тоа мени, напрај win10 бутабилно usb и бутирај од него па дојди до тие опции
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.132
Поени од реакции
5.484
Дечки прашање, виндоус 10 му бара код за активација на брат ми, ама во Германија е, нејќе да ризикува да симнува активатор преку прокси, дали постои друго решение, ако ништо друго барем да го одложи процесот, за месец време се враќа во Македонија, па лесно ќе средеме со пиратска активација.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.412
Поени од реакции
20.924
Дечки прашање, виндоус 10 му бара код за активација на брат ми, ама во Германија е, нејќе да ризикува да симнува активатор преку прокси, дали постои друго решение, ако ништо друго барем да го одложи процесот, за месец време се враќа во Македонија, па лесно ќе средеме со пиратска активација.
Е добро де, компјутерот може да се користи додека бара активација, само заморантска црна позадина и текстот у ќош.
А и мислам дека нема да има никаков проблем ако ти му пратиш преку wetransfer активатор на пример и да си го симне.
 
Член од
12 март 2018
Мислења
21
Поени од реакции
0
3-4 нагли рестарта и би требало да ти даде рикавери, сејф моуд нешто а у да пробаш да искористиш system restore, troubleshoot... ако дојдеш до тоа мени, разгледај ги сите опции
ако не дојдеш до тоа мени, напрај win10 бутабилно usb и бутирај од него па дојди до тие опции
Влезен сум во Safe mode with networking ама ништо неможе да се прави, менито стискам да го отворам врти кругчето со саати и ништо не се дешава
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.412
Поени од реакции
20.924
Влезен сум во Safe mode with networking ама ништо неможе да се прави, менито стискам да го отворам врти кругчето со саати и ништо не се дешава
А safe mode без нетворкинг?
Извади све што имаш дополнително поврзано на компјутерот, само маус и тастатура нека останат.
Таму кај што ги бираш тие safe mode итн, барај troubleshoot, system restore... пробај ги и тие. Треба да има и reset опција што не ти ги брише податоците.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
925
Поени од реакции
243
Колку треба отприлика да зафаќа меморија фолдерот Windows во C?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.530
Колку треба отприлика да зафаќа меморија фолдерот Windows во C?
па што повеќе тоа подобро :D
со тек на време цела партиција ќе ја зафати
нова инсталација околу 20гб е мислам, после тоа се шири. disk cleanup само
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.207
Поени од реакции
4.066
Не е многу. За оптимално да му работи Windows-от и 50гб е ОК. Сепак ке инсталира додатни апликации, офис, едно-друго. Е сега ако е кнап со простор тогаш и 25гб се доволни.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.530
нецели 4 месеци инсталиран, со повремено чистење со disk cleanup C:\WINDOWS кај мене моментално е 20.2GB
 
На врв Bottom