Wimbledon 2009

Кој ќе го освои Вимблдон 2009 според вас?


  • Вкупно гласачи
    133
Статус
Затворена за нови мислења.

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Максимални победи за Федерер и Ѓоковиќ


Максимални победи од 3:0 во сетови остварија највисокорангираниот Федерер против Гарсија Лопез и четвртиот фаворит Ѓоковиќ во дуелот со Греул.
Сет повеќе мораа да одиграат Вердаско со Флиген, Фиш против Типсаревиќ и Монтањес во мечот со Кањас. Цонга без борба го мина повредениот Болели, а Лодра од иста причина му предаде на Хас.
Испадна само 18-торангираниот Шутлер, откако со 3:0 загуби од Села.
Без изненадувања и на стартот на второто коло на тенискиот Гренд-слем турнир во Вимблдон, ако не се смета поразот од 2:1 на екс-шампионката Марија Шарапова од Гизела Дулко.
Иако 24-торангирана, од Русинката која поради повреда паузираше цели девет месеци, годинава не се очекуваше премногу во сеанглискиот клуб.
Сигурни победи во два сета забележаа Серена Вилијамс над Грот, Азаренка против Олару, Петрова над Пер, Цибулкова против Урсула Радванска, Разано над Крејбас и Кирстеа над Мирза.
Од носителките во аут е само уште Женг по поразот од Хантукова.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Луѓе а што се дешава со тој Содерлинг неможам да го најдам на мечевиве игра неигра што прави?
Победи денес едвај, се изнамачи со Marcel Granollers (4-6, 7-6, 6-4, 7-5)
Не е баш во некоја топ форма како на Роланд Гарос
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Победи денес едвај, се изнамачи со Marcel Granollers (4-6, 7-6, 6-4, 7-5)
Не е баш во некоја топ форма како на Роланд Гарос
Да правеше некои банални грешки, но подоцна се поправи и играше баш како што треба, со подобри играчи мотивацијата му е поголема.
 
Член од
18 април 2008
Мислења
593
Поени од реакции
10
Bravos Roger kvalitetna, ubedliva igra lesen trening pred se se naedvam deka so takva lesnotija ke go pobedis Kolsrajber vo slednoto kolo i potoa repriza mozebi na finaleto od Roland Garros Soderling - Almagro vo 4 Kolo, so vakva igra tesko nekoj da te pobedi KEEP DOING ROGER
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Не верувам Федерер да има проблеми ни со Колшрајбер,ни со победникот од Содерлинг/Алмагро.Инаку за утре очекувам супер меч Мареј-Гулбис.
 
К

кременко

Гостин
ПА НЕЗНАМ ЈАС ЗОШТО СПОРЕДУВАТЕ РОЛАН ГАРОС СО ВИМБЛДОН, ТОА СЕ ДВА РАЗЛИЧНИ ПОИМА И НЕМА ТУКА ШО ПОВЕКЕ МУАБЕТ , И НЕ МИ СЕ ВЕРУВА СОДЕРЛИНГ ДА ПАДНИ ВО ФОРМА ЗА ЕДНА НЕДЕЛА ,ТУКУ МОЖЕ НА НЕГО НЕ МУ ПРИЈА ТРЕВА

ОД МАЖИТЕ НЕ СЕ ЗНАИ КОЈ КЕ ПОБЕДИ НА ВИМБЛДОН ,А ОД ЖЕНИТЕ ИЛИ СЕСТРИТЕ ВИЛИЈАМС ИЛИ АЗАРЕНКА,ЈАС БИ САКАЛ АЗАРЕНКА ДА Е ПА КЕ ВИДИМЕ
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.493
Поени од реакции
22.192
Напред Федерер...Одлична игра..

Појма немам што прави Шарапова стварно не ми е јасно..
 
Член од
1 јануари 2009
Мислења
44
Поени од реакции
4
OMFG Хјуит го победи Дел Потро со 3:0 во сетови. Очекував полуфинале Дел Потро-Мареј, али шта чеш јебига.:kesa:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Ме изненади Хјуит, мислев дека не може да се носи со тенисери од топ 10-20, ама и Дел Потро не играше баш добро.

Го има земено Вимблдон, ама тогаш беше друга класа играч, сепак не сум убеден дека многу далеку ќе стигне.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.606
Поени од реакции
43.224
Федерер си ја враќа оваа титула па ако треба и ќе загине на терен, лани стварно подобро изигра Надал но оваа година посабилно би требало да игра. Иначе очекувам доста добар турнир од Лејтон Хјуит, момакот ќе биде опасен, а зашто да не и Содерлинг, одличен РГ башка и одмараше од турнириве.
Иначе од жениве можда некоја од Вилијамс сестриве.
:cuc::cuc::cuc:

..Уф..Не очекував победа на Хјуит,сепак пријатно изненадување е ова за мене...Мечот беше мн интересен и можевме да видиме неколку супер поени..
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Многу ми е жал за Дел Потро,но искуството си го чини своето..
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Сепак Дел Потро не се прилагодил на трева така добро како што игра на другите :) Браво за Хјуит ме изненади , пријатно :)
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Интересно е тоа што до сеа има играно(со се овој пат)3 пати на Вимблдон,секогаш бил елиминиран во второто коло(Федерер,Вавринка и денес Хјуит):smir:
 

Слепо Црево

Оџачар Грла
Член од
26 мај 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
223
И мене богами да ме глеа таа цурата на Хјуит на трибини би победил :)
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.694
Поени од реакции
4.520
Браво за Хјуит заслужена победа иако постар игра добро.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom