Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

D

DeviL_32`

Гостин
Па се загледав во овој рутер па да прашам дали има некој ваков рутер и дали му се добри перформансите


  • Фрекфенција 2.4 GHz IEEE 802.11b/g

  • Брзина на трансмиција 54Mbps Auto-fallback IEEE 802.11g

  • Број на порти -4

    дали е добар рутерот?
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
387
Поени од реакции
27
Добро е. Зависи од цената...
Сепак, според мене, најдобри рутери се Linksys.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Ако имаш пари земи си Linksys дефинитивно!
 
P

Princ

Гостин
Карактеристиките кои ги прикажа за овој рутер се ИСТИ како и на 99.9% други рутери. Не верувам некој дека ќе може да ти каже дали е добар според тоа. Кажи ни и цена за да ти кажеме дали вреди.
 
P

Princ

Гостин
Нов и со гаранција?
Сепак веројатно ми е дека можеш да најдеш подобра марка за истите пари или поефтино како Асус (во моментов само на нив ми текнува), некако фирмава ми е QWERTY.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.091
Поени од реакции
8.150
Му ставив dd-wrt v24 sp1(linksys wrt54g) али некако не го бидуваше кочеше целиот рутер ама си еба векот се укочи и сеа цело време Power led трепка читав по форуми дека има спас му направив преку CMD ping па у TFTP го ставив фирмварето и уредно го флешна ама пак трепка Power led му направив и хард ресет 30 30 30 пак не му помогна има ли некој искуство во ова или некој да ми препорача добар сервисер да го однесам фала.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Имам ентернет кој сакам сега да го препратам преку вајрлес.
Значи на десктопт да си оди интернет нормално (со кабел) а преку вајрлес рутер да пратам низ кукјата да има за лаптопите. Е сега од модемот (Т-хоме) иди мрежен кабел кој сега е во компо. и си функционира без проблем, кога преку рутер ќе ги спојам компо и модемот вели нетворк кабле анплагд. Значи кога мрежната од компо оди во рутер и мрежен кабел од модем оди во рутер немам конекција. Нетворк адаптерот е на ауто, дали и како треба да му зададам ИП и ДНС и Гејјтвеј. Рутерорт е ИП 192.168.0.1
 

Џ.

Ќутам на различни теми!
Член од
14 јули 2007
Мислења
868
Поени од реакции
183
Имам ентернет кој сакам сега да го препратам преку вајрлес.
Значи на десктопт да си оди интернет нормално (со кабел) а преку вајрлес рутер да пратам низ кукјата да има за лаптопите. Е сега од модемот (Т-хоме) иди мрежен кабел кој сега е во компо. и си функционира без проблем, кога преку рутер ќе ги спојам компо и модемот вели нетворк кабле анплагд. Значи кога мрежната од компо оди во рутер и мрежен кабел од модем оди во рутер немам конекција. Нетворк адаптерот е на ауто, дали и како треба да му зададам ИП и ДНС и Гејјтвеј. Рутерорт е ИП 192.168.0.1
И јас го имам истиот проблем, неможиш да го наместиш сам викни некој од сервисерите ќе ти намаести.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Pa moes vaka da probas:
Gateway ti e ruterot t.e ИП 192.168.0.1
Za IP adress bilo koja od 192.168.0.2 do 192.168.0.250
DNSite na Mtnet mozes da gi vidis vo konfigot od ruterot (kaj sto ti ja pokazuva momentalnata IP adresa treba da gi pisuva i DNSite) i tie prepisi gi ili probaj bez DNS da sytavis dali ke ti otvara strani. Btw DNS serverite mozes da gi procitas i koa si konektiran direkt komp-modem u statusot na konekcijata.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.354
Поени од реакции
7.500
DNS овите на телеком се 62.162.32.5; 62.162.32.6; 62.162.32.9, избери било кој :)

Е сеа што грешиш. Рутерот ќе го подесиш на 192.168.1.1 модемчето нека си остане на 0.1 :)
И понатаму местиш дифолт гејтвеј во TCP/IP properties на компјутерите на 1.1 у фуче :)

Модемот ќе ти биде во бриџ моуд и ќе препраќа на рутерот, а тој понатаму ќе дели кон сите останати (декстоп компјутерот, и ќе им зрачи сигнал на лап-топовите).
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Некој дан знае зошто на едниот лап-топ кој работи на XP не сака да го детектира вајерлес сигналот од рутерот и никако не можам да се конектирам, додека на другиов лаптоп што работи на Vista, го детектира и имам нормален пристап до нет. Anyone?
 

serious

If you need me, whistle
Член од
6 февруари 2009
Мислења
147
Поени од реакции
10
Имам проблем со поставување на wirreless интернет.

Сакам од мојот дсл интернет да направам и други компјутери да го користат со помош на горонаведеното usb, само што незнам како.

Имам инсталирано програм за тоа usb само незнам како да ги наместам конфигурациите.
Пишете побрзо
 

viktordojran

пссwd
Член од
11 септември 2007
Мислења
351
Поени од реакции
30
Да ми помогне некој како да поврзам два компјутера на овој рутер ако може имам интернет на он нет wdsl сега сакам да си ги поврзам компјутерите преку овој рутер и да имам на двата компјутера интернет.Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom