Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

lamja25

Grande FIORENTINA !!!
Член од
5 декември 2007
Мислења
2.339
Поени од реакции
66
sakam da se povrzam so 2ca drugari na net, ja ke im pustam net od kaj mene me interesira koj ruteri nudat opcija limit za konekcija.... primer imam net od telekabel 6mbps i preku ruter da napravam podelba na konekcija po 2mbps za sekoj i bez razlika edniot dali siminja drugiot da si ima 2mbps bez problem.
 
Член од
26 ноември 2007
Мислења
55
Поени од реакции
3
каков сакаш купи после добар софтвер ке му ставиш и ке има опција за лимит. Ти ги препорачувам linksys.
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
каков сакаш купи после добар софтвер ке му ставиш и ке има опција за лимит. Ти ги препорачувам linksys.
Koj софтвер друже? Дај препорачај ми, ја барам некое време веќе, никако да најдам некој асален (зборам за софтвер што нема да мора да биде инсталиран и на другите компјутери, туку директно од рутерот да го управуваш. НетЛимитер мора да го инсталираат и другите компјутери во мрежата, така што не ми го препорачувај него).

Инаку, јас имам ASUS rx3041, и кај него нема опција да подесување (ограничување) на брзината, како ни на протокот (сообраќајот).
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
Se misle na softver na ruterot odnosno firmware. Linksys nekoj najrano zemi. poskapi se ali podobri se i so drug firmware moze da pravis ogranicuvanja na brzina po korisnik. Ima eden kup razni firmware DD-WRT, Tomato itn.
 
Член од
8 декември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
imam goooolem problem imam Vista home premium, licenciran. Imav insatlirano bezicna meza oreku ruter gembird nsw-r2. edno vreme mrezata beshe ok no vo eden moment mrezata se obeleza kako unsecured i nemoze da se konektira. koga ja vpishuvam adresata za konfiguracija na ruterot http://192.168.16.1 ne se otvara da se konfigurira. potreben mi e odgovor pobrzo. odnapred blagodaram
David :D
 

Attachments

Член од
28 декември 2005
Мислења
29
Поени од реакции
2
Dako Davide оди купи си Linksys Router WRT54GL,(4500ден) стави му DD-WRT firmware v.24, смени си оперативен систем во Win XP SP2, и уживај си во сурфањето.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Dako Davide оди купи си Linksys Router WRT54GL,(4500ден) стави му DD-WRT firmware v.24, смени си оперативен систем во Win XP SP2, и уживај си во сурфањето.
Да не знаеш кој е USER и PASS баш за Linksys Router WRT54G?

Пробав сите можни комбинации со Admin, ниедна нејќе. Или некоја финта за да го дознаам (освен ресет на рутерот)
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Да не знаеш кој е USER и PASS баш за Linksys Router WRT54G?

Пробав сите можни комбинации со Admin, ниедна нејќе. Или некоја финта за да го дознаам (освен ресет на рутерот)
Почекај да стани цимерот, па ќе ти кажам кој е. Мислам дека знаеше тој :smir:
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
Ако си со оригиналниот фирмвар,
username: (nema)
password: admin

ако си со дд-врт:
username: root
password: admin
Мислам дека на DD-WRT ти бара да внесиш ти user и pass при првото логирање. Ако не се лажам :)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Ова е новиот рутер кој Телеком го дава на користење на Call & Surf корисниците:

Денеска ми го монтираа дома, и мислам дека подобар е на изглед од GT780. Има поголема заштита од останатите уреди. Може да се влегува во него и слично. Досега во овие неколку часа работи одлично :)
Еве ги перформансите:
-11b/g on-board wireless networking и ADSL2+ поддршка со интегриран модем
-1 FXO аналогна порта, 2 FXS порти за телефон/или факс и 4 Ethernet порти
-1 USB 2.0 master за DECT dongle
-TR-069, TR-104, TR-098, TR-111

Има ли уште некој што го има овој рутер и дали се појавиле некои проблеми?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
6
Isto sranje kako i prethodniot tomson i pirelli.

Kade otide tehnologijata a tie uste davaat routeri so b/g network.

SRAMOTA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom