Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Член од
7 октомври 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
Doma delam internet konekcija so 3 kompjuteri preku Linksys WRT54G/GL/GS Router. Sega sakam da znam dali ima nekoi moznosti ruterot i ako ima kako da gi aktiviram.

1. Kako se blokira p2p - najcesto eMule, BearShare, BitTorent
2. Sledenje na aktivnosta na kompjuterite vo mrezata od tipot kolku transver napravil i toa.
3. Blokiranje na opredeleni stranici stranici

Inace koristam DD-WRT v.23 std Firmware verzija na ruterot.
 

^рЕтАрДиРаН

error: Invalid Title
Член од
14 август 2007
Мислења
292
Поени од реакции
0
Doma delam internet konekcija so 3 kompjuteri preku Linksys WRT54G/GL/GS Router. Sega sakam da znam dali ima nekoi moznosti ruterot i ako ima kako da gi aktiviram.

1. Kako se blokira p2p - najcesto eMule, BearShare, BitTorent
2. Sledenje na aktivnosta na kompjuterite vo mrezata od tipot kolku transver napravil i toa.
3. Blokiranje na opredeleni stranici stranici

Inace koristam DD-WRT v.23 std Firmware verzija na ruterot.
Мене ме интересира како да се одблокира p2p. Anyone?
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Doma delam internet konekcija so 3 kompjuteri preku Linksys WRT54G/GL/GS Router. Sega sakam da znam dali ima nekoi moznosti ruterot i ako ima kako da gi aktiviram.

1. Kako se blokira p2p - najcesto eMule, BearShare, BitTorent
2. Sledenje na aktivnosta na kompjuterite vo mrezata od tipot kolku transver napravil i toa.
3. Blokiranje na opredeleni stranici stranici

Inace koristam DD-WRT v.23 std Firmware verzija na ruterot.

Па вака, 1 и 3 можеш да ги средиш во Access Restrictions, a 2 неможеш да го средиш преку рутерот.

Мене ме интересира како да се одблокира p2p. Anyone?
Треба да ми кажеш малку подетално, рутер имаш? Каков?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.151
Поени од реакции
34.165
Па вака, 1 и 3 можеш да ги средиш во Access Restrictions, a 2 неможеш да го средиш преку рутерот.
Скоро на секој рутер може да се стави URL филтеринг. Да, вклучувајќи ги и Linksys рутерите.
 
Член од
7 октомври 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
Скоро на секој рутер може да се стави URL филтеринг. Да, вклучувајќи ги и Linksys рутерите.
да но кај мојот како и кај многу рутери што работат под dd-wrt кога ставам некоја страна да блокирам откажува интернетот се додека не вратам се по старо. единствено незнам како и кои порти да ги блокирам да не работи е-муле.
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Ти пишав погоре, сега сакаш и да ти го соџвакам. Иди во Access Restrictions во рутерот, па Blocked Services имаш Add/Edit service. Таму стави име на пр. emule. Е сега кој порт користи мулето иди во Settings на програмот и види, па во port range стави ја таа вредност. И толку.

пс. Немој да заборавиш да кликнеш Enable на полисата.
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Имам Linksys, модел незнам.
Иди во Application and Gaming - Port Range Forward и сега, во Application можеш да си ставиш име, во Start ставаш која порта користи п2п програмот (ако незнаеш која порта користи иди во сетингс или пропертис на програмот и види), во End истиот број на портата, во Protocol - ако во сетингс на п2п програмот не е специфицирано дали користи UDP или TCP, ти остави Both, во IP address стави ја адресата на твојот компјутер. После само штиклирај enable и клик Save settings.
 
Член од
26 ноември 2007
Мислења
55
Поени од реакции
3
kazete nekoj firmware sto moze da podnese mnogu klienti na ruterot. ne mi trebaat mnogu funkcii na firmware-to tuku mi treba samo stabilnost i da moze da izdrzi barem 10 konekcii odednas na otvoreno.

samo manete dd-wrt toa e katastrofa na 6 konekcii pagja vednas
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
kazete nekoj firmware sto moze da podnese mnogu klienti na ruterot. ne mi trebaat mnogu funkcii na firmware-to tuku mi treba samo stabilnost i da moze da izdrzi barem 10 konekcii odednas na otvoreno.

samo manete dd-wrt toa e katastrofa na 6 konekcii pagja vednas
Види го новиот топик за Линксис рутери од GPS таму пишав што софтвери можеш да најдеш за твојот рутер ,тестирај и ќе видиш дека ги имаш сите 3 опции шо ги бараш, за тоа околу бројот на конекции рутерот може најчесто да се ресетира ако правиш многу конекции при торенти ама тоа е решено само најди ја правата верзија!
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
188
Поени од реакции
4
колку што можев да видам на страната на tomato го мери само трансферот на WAN портата. Дали може да го мери и трансферот и на лан портите ( за секоја посебно ) ? И ако не може, дали има некој друг софтвер што го може тоа ?
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
296
Поени од реакции
0
Десно од ВАН имаш копчиња ВЛ, бр0, етх0, влан0, така да мислам дека можеш и на етернет, но дали на секоја порта посебно незнам.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
pomagajte decki
imam ruter od linksus model wrt54gl.koga sum na internet ponekogash nekoi strani ne mozam da gi otvoram,mi pisuva the conection was reset. istoto mi se desava i so desktopot i so laptopot.
ako nekoj e zapoznat so ovoj problem ne ka mi pomogne
odnapred blagodaram
pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom