Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Имам интернет од Телеком дома кај мене во соба вклучен. Кога купив смарт телевизор за во дневна соба планот ми беше да го префрлам рутерот таму бидејќи одамна не користам компјутер а сакав на телевизорот директно да му приклучам лан кабел од рутер за подобар сигнал. Пробував да го префрлам рутерот во дневна но нешто не одеше како што треба да добие интернетот сигнал. Ок баталив го вратив во соба рутееот и терав неколку месеци додека може да се тера со слаб сигнал но на телевизорот за гледање онлајн видео е слабо со WI FI сигналот и знае често да кочи. Собата хоризонтално до дневна ја дели еден ѕид и во дневна плакар па тоа сигурно успорува додатно Wi FI.

Како некој кој не се разбира многу да прашам дали е добро да купам појачувач или како да се вика оној уред што се вклучува директно во штекер или да се купи рутер што би го поврзал со рутерот од Телеком? Исто би сакал некој поискусен да ми објасни како се поврзува сето ова.
може и рутер да земиш, утре и да не ти треба повеќе за проширување на мрежата ќе може како обичен рутер да го користиш.
може и со кабел со првиот да го врзиш па да пуштиш исто wifi, исто име лозинка се или пак како repeater/bridge да го подесиш, сеедно, ќе работи за расширување на wifi сигналот.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.851
Поени од реакции
7.541
може и рутер да земиш, утре и да не ти треба повеќе за проширување на мрежата ќе може како обичен рутер да го користиш.
може и со кабел со првиот да го врзиш па да пуштиш исто wifi, исто име лозинка се или пак како repeater/bridge да го подесиш, сеедно, ќе работи за расширување на wifi сигналот.
Значи не битно дали е рутер или вакво нешто

 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Значи не битно дали е рутер или вакво нешто

Тоа има една функција, рутерот повеќе функции. За пари мислам исти се тие колку евтините рутери, кои ќе ти бркаат работа.
Ама ако земаш рутер гледај некој посалам со 32мб рам да биде и добар процесор. За ако врзуваш многу уреди, лаптопови, мобилни истовремено да не кочи.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Имам интернет од Телеком дома кај мене во соба вклучен. Кога купив смарт телевизор за во дневна соба планот ми беше да го префрлам рутерот таму бидејќи одамна не користам компјутер а сакав на телевизорот директно да му приклучам лан кабел од рутер за подобар сигнал. Пробував да го префрлам рутерот во дневна но нешто не одеше како што треба да добие интернетот сигнал. Ок баталив го вратив во соба рутееот и терав неколку месеци додека може да се тера со слаб сигнал но на телевизорот за гледање онлајн видео е слабо со WI FI сигналот и знае често да кочи. Собата хоризонтално до дневна ја дели еден ѕид и во дневна плакар па тоа сигурно успорува додатно Wi FI.

Како некој кој не се разбира многу да прашам дали е добро да купам појачувач или како да се вика оној уред што се вклучува директно во штекер или да се купи рутер што би го поврзал со рутерот од Телеком? Исто би сакал некој поискусен да ми објасни како се поврзува сето ова.
Не си можел од каде што ти е рутерот, еден кабел од 10 метри да пуштиш до Телевизорот?
Кај мене е така. Да изгледа многу неуредно, ама тоа ми беше едиствен начин. Кај мене само што е smart апарат. Нема многу ѕидови ама тиња е Wi-Fi сигналот.
Нормално ако е оптички рутер не е толку лесно, бидејки станува збор за оптички кабел а не обичен,за што најверојатно ќе треба да викнеш техничка или некој искусен, а и за тоа би можеле и да ти наплатат.
Најарно или така, или со друг рутер (ама пак ќе треба да влечеш кабел), или со Wi-Fi extender.
Јас би ти препорачал само со кабел до телевизорот ако планираш само тој да го врзуваш, или втор рутер ако планираш повеќе уреди да врзуваш а притоа да не влечеш кабли за секој посебно од главниот рутер, вака само преку вториот рутер.
Wi-Fi Extender не ти препорачувам, бидејќи пак влечеш кабел но на крајта во Wi-Fi сигнал завршува што значи дека интернетот во споредба со кабел драстично ќе ослабе. Зошто да влечеш кабел за Wi-Fi extender, кога можеш уште 3 - 4 метри да додадеш да ти оди директно во Телевизор или во рутер (3-4 претпоставка ако толку ти е оддалечен еден шеќер од самиот Телевизор).

Wi-Fi extender едино ако имаш голем стан, но ако нејќеш да влечеш многу кабли, па поставуваш Wi-Fi extender на штеќер.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.851
Поени од реакции
7.541
Не си можел од каде што ти е рутерот, еден кабел од 10 метри да пуштиш до Телевизорот?
Кај мене е така. Да изгледа многу неуредно, ама тоа ми беше едиствен начин. Кај мене само што е smart апарат. Нема многу ѕидови ама тиња е Wi-Fi сигналот.
Нормално ако е оптички рутер не е толку лесно, бидејки станува збор за оптички кабел а не обичен,за што најверојатно ќе треба да викнеш техничка или некој искусен, а и за тоа би можеле и да ти наплатат.
Најарно или така, или со друг рутер (ама пак ќе треба да влечеш кабел), или со Wi-Fi extender.
Јас би ти препорачал само со кабел до телевизорот ако планираш само тој да го врзуваш, или втор рутер ако планираш повеќе уреди да врзуваш а притоа да не влечеш кабли за секој посебно од главниот рутер, вака само преку вториот рутер.
Wi-Fi Extender не ти препорачувам, бидејќи пак влечеш кабел но на крајта во Wi-Fi сигнал завршува што значи дека интернетот во споредба со кабел драстично ќе ослабе. Зошто да влечеш кабел за Wi-Fi extender, кога можеш уште 3 - 4 метри да додадеш да ти оди директно во Телевизор или во рутер (3-4 претпоставка ако толку ти е оддалечен еден шеќер од самиот Телевизор).

Wi-Fi extender едино ако имаш голем стан, но ако нејќеш да влечеш многу кабли, па поставуваш Wi-Fi extender на штеќер.
Не се разбирам ич ама знам дека LAN кабелот што е, еден крај е пуштен кај мене во соба и уклучен во рутер а другиот крај кај телевизорот во дневна ама е вклучен во вториот ресиверот на MaxTV.
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Не се разбирам ич ама знам дека LAN кабелот што е, еден крај е пуштен кај мене во соба и уклучен во рутер а другиот крај кај телевизорот во дневна ама е вклучен во вториот ресиверот на MaxTV.
на маx tv 3 и 4 порт се за тв, а само 1 и 2 се за интернет колку што знам
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.851
Поени од реакции
7.541
на маx tv 3 и 4 порт се за тв, а само 1 и 2 се за интернет колку што знам
Како што пишав не се разбирам ич ама кога сакав да го префрлам рутерот во дневна не можев да добијам сигнал од интернетот на телевизор.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Имам интернет од Телеком дома кај мене во соба вклучен. Кога купив смарт телевизор за во дневна соба планот ми беше да го префрлам рутерот таму бидејќи одамна не користам компјутер а сакав на телевизорот директно да му приклучам лан кабел од рутер за подобар сигнал. Пробував да го префрлам рутерот во дневна но нешто не одеше како што треба да добие интернетот сигнал. Ок баталив го вратив во соба рутееот и терав неколку месеци додека може да се тера со слаб сигнал но на телевизорот за гледање онлајн видео е слабо со WI FI сигналот и знае често да кочи. Собата хоризонтално до дневна ја дели еден ѕид и во дневна плакар па тоа сигурно успорува додатно Wi FI.

Како некој кој не се разбира многу да прашам дали е добро да купам појачувач или како да се вика оној уред што се вклучува директно во штекер или да се купи рутер што би го поврзал со рутерот од Телеком? Исто би сакал некој поискусен да ми објасни како се поврзува сето ова.
Eden zid(osven ako e metro sirok) i plakar voopsto ne bi trebalo da pravi problem za signalot. Batali go ruterot od telekom i kupi si podobar ruter, nesto ko tp link so pogolem domet i gledaj tv preku Wi-fi. Toa sto na tv ti koci najverojatno e do brzinata na internetot a ne do jacinata na signalot. Bi trebalo na tv da ti pokazuva kolku e jak signalot za wifi koa se konektiras na mreza.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Како што пишав не се разбирам ич ама кога сакав да го префрлам рутерот во дневна не можев да добијам сигнал од интернетот на телевизор.
А што е интернет е, макс тв адсл? ако е така не е до сигналот како сто кажа galaxys до брзината ќе е.
Секој тв уклучен на макс тв зема 4мегабита од брзината. А на адсл и така обично 12мегабита се добива, за повеќе ретко има можност, па рачунај што останува за јутјуб.

ако и двата макств рисивери се уклучени, а ти сакаш јутјуб или иптв да гледаш, нема да има доволно брзина
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Не си можел од каде што ти е рутерот, еден кабел од 10 метри да пуштиш до Телевизорот?
Кај мене е така. Да изгледа многу неуредно, ама тоа ми беше едиствен начин. Кај мене само што е smart апарат. Нема многу ѕидови ама тиња е Wi-Fi сигналот.
Нормално ако е оптички рутер не е толку лесно, бидејки станува збор за оптички кабел а не обичен,за што најверојатно ќе треба да викнеш техничка или некој искусен, а и за тоа би можеле и да ти наплатат.
Најарно или така, или со друг рутер (ама пак ќе треба да влечеш кабел), или со Wi-Fi extender.
Јас би ти препорачал само со кабел до телевизорот ако планираш само тој да го врзуваш, или втор рутер ако планираш повеќе уреди да врзуваш а притоа да не влечеш кабли за секој посебно од главниот рутер, вака само преку вториот рутер.
Wi-Fi Extender не ти препорачувам, бидејќи пак влечеш кабел но на крајта во Wi-Fi сигнал завршува што значи дека интернетот во споредба со кабел драстично ќе ослабе. Зошто да влечеш кабел за Wi-Fi extender, кога можеш уште 3 - 4 метри да додадеш да ти оди директно во Телевизор или во рутер (3-4 претпоставка ако толку ти е оддалечен еден шеќер од самиот Телевизор).

Wi-Fi extender едино ако имаш голем стан, но ако нејќеш да влечеш многу кабли, па поставуваш Wi-Fi extender на штеќер.
Ima Wi-fi extender sho samo gi pariras preku wps so ruterot i samo go bucas u steker, dobiva wifi od ruterot i go prenesuva ponatamu sho znaci pogolem domet imas i nema potreba od ethernet kabel do nego.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Чекај, кога го премести рутерот во другата соба со истите кабли врзани, нејќеше така? Да не си умешал нешто со каблите пошто како што @xope кажа 2 порти одат за MaxTV, а 2 за интернет.
Е сега ако е све Busy - Busy тогаш ќе земеш еден мал свич, ќе го стаиш до рутерот и посебно ќе повлечеш кабли до Телевизорот, или пак стај го у дневна соба, па од таму влечи си кабли, како сакаш.

Сепак нема ни со еден од овие начини да погрешиш ама според мене најевтин ќе ти дојде Switch + LAN Кабел (кој што ти сигурно го имаш).

Еве јас овој го имам:
Само што ми е земен од Setec за слична цена. (Неможев да го најдам на нивниот сајт, но ќе прашаш и ќе ти кажат)
Или па вака, по непознат бренд, малце поскап но побрз свич од али:
€ 9,18 25%OFF | 5 Port Gigabit Switch 10/100/1000Mbps RJ45 LAN Ethernet Fast Desktop Network Switching Hub Shunt With EU/US Power Adapter https://s.click.aliexpress.com/e/epHsDxVm
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.609
Поени од реакции
34.835
Не се разбирам ич ама знам дека LAN кабелот што е, еден крај е пуштен кај мене во соба и уклучен во рутер а другиот крај кај телевизорот во дневна ама е вклучен во вториот ресиверот на MaxTV.
Сликај го рутерот од телеком да видиме што имаш и пиши која брзина ти е пакетот? Сликај ги и позади портите кај што влегуваат каблите.

Не си можел од каде што ти е рутерот, еден кабел од 10 метри да пуштиш до Телевизорот?
Кај мене е така. Да изгледа многу неуредно, ама тоа ми беше едиствен начин. Кај мене само што е smart апарат. Нема многу ѕидови ама тиња е Wi-Fi сигналот.
Нормално ако е оптички рутер не е толку лесно, бидејки станува збор за оптички кабел а не обичен,за што најверојатно ќе треба да викнеш техничка или некој искусен, а и за тоа би можеле и да ти наплатат.
Најарно или така, или со друг рутер (ама пак ќе треба да влечеш кабел), или со Wi-Fi extender.
Јас би ти препорачал само со кабел до телевизорот ако планираш само тој да го врзуваш, или втор рутер ако планираш повеќе уреди да врзуваш а притоа да не влечеш кабли за секој посебно од главниот рутер, вака само преку вториот рутер.
Wi-Fi Extender не ти препорачувам, бидејќи пак влечеш кабел но на крајта во Wi-Fi сигнал завршува што значи дека интернетот во споредба со кабел драстично ќе ослабе. Зошто да влечеш кабел за Wi-Fi extender, кога можеш уште 3 - 4 метри да додадеш да ти оди директно во Телевизор или во рутер (3-4 претпоставка ако толку ти е оддалечен еден шеќер од самиот Телевизор).

Wi-Fi extender едино ако имаш голем стан, но ако нејќеш да влечеш многу кабли, па поставуваш Wi-Fi extender на штеќер.
Ако е оптика нема како да ја залепи сам, ќе мора да му дојде сплајсер да ја среди.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Decki kazete kade da najdam router ili da mi preporacate model so Gigabitni portovi i najvazno USB priklucok. Treba da ima moznost USB-to da napojuva exteren 2.5" hard disk i opcija za SMB server, pa rabotite na USB diskot da se delat na mreza (4K video materijal). Inace moznosta za gostinska mreza e isto vazna.

Do sega edinstveno najdov vo setec nekoj TP-link Archer C5, koj ima USB port no ne znam dali moze da se deli materijalot od USB diskot, i koj go nema na stranata na tplink. Modelot so istoto ime izgleda kompletno razlicno.
I mi ponudija nekoi Asus i Linksys no po 12.000 - 15.000 den sto mi e preskapo.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Do sega edinstveno najdov vo setec nekoj TP-link Archer C5, koj ima USB port no ne znam dali moze da se deli materijalot od USB diskot, i koj go nema na stranata na tplink.
Може, го имам овој рутер и ти го препорачувам :)
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Decki kazete kade da najdam router ili da mi preporacate model so Gigabitni portovi i najvazno USB priklucok. Treba da ima moznost USB-to da napojuva exteren 2.5" hard disk i opcija za SMB server, pa rabotite na USB diskot da se delat na mreza (4K video materijal). Inace moznosta za gostinska mreza e isto vazna.

Do sega edinstveno najdov vo setec nekoj TP-link Archer C5, koj ima USB port no ne znam dali moze da se deli materijalot od USB diskot, i koj go nema na stranata na tplink. Modelot so istoto ime izgleda kompletno razlicno.
I mi ponudija nekoi Asus i Linksys no po 12.000 - 15.000 den sto mi e preskapo.

на сетек страната има два рутери сликано, со две и три антени, во опис пишува три антени
има повеќе верзии на тој рутер со две, три антени, нова бела сосема различно изгледа
освен изгледот и бројот на антени и хардверот внатре е различен
првата верзија со три антени, тоа е практично c7 со софтверски ограничувања, ама нема шанси да е таа освен ако не им стое во магацин одамна
така да најдобро провери што точно сетек продаваат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom