Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Дискусија во форумот 'Интернет и мрежи' започната од JaaMajkata, 7 октомври 2007.

 1. the_butcher

  the_butcher

  Член од:
  1 април 2009
  Мислења:
  358
  Допаѓања:
  183
  Провери дали ти е направено Internet connection type на DHCP? И евентуално ако е на DHCP а не дава интернет, пробај со disable на DHCP...
   
 2. Toma

  Toma Антист

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.362
  Допаѓања:
  782
  Пробај со статик ИП таму ќе си внесеш твојата ИП, субнет, ДНС и сл.
   
 3. VENOM

  VENOM تعيش حياتك بالطريقة التي

  Член од:
  5 октомври 2008
  Мислења:
  1.664
  Допаѓања:
  535
  Здраво дали некој користи Tenda Wireless AC Smart Dual-Band Router 1200Mbps AC6 да сподели искуство дали е добар, или што би препорачале за приближна цена.
  Моментално користам
  TL-WR740N па дали би имало голема разлика во споредба со Tenda-та. Потребно е за поголема стабилност/брзина и опсег низ повеќе ѕидови.
   
 4. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.705
  Допаѓања:
  3.259
  Јас користам Тенда како втор рутер(рипитер), но оној со две антени. Дометот му е страшен....најмалку за три пати го премашува дометот на рутерот од Телеком. Сигналот го фаќам и на повеќе од 60-70 метри

  поточно....сега мерев на google earth(ако е точен лењирот за мерење)....сигналот се детектира на 105 м од местото акде е рутерот до последното место каде се детектира сигналот
   
 5. ts01

  ts01

  Член од:
  29 август 2008
  Мислења:
  1.365
  Допаѓања:
  520
 6. Mac Razor

  Mac Razor

  Член од:
  9 декември 2012
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  5
  Pozdrav ekipo. Pred 10-dena kupil Linksys EA6350 dual band ruter, no posle podesuvanje kako mreza mi ja javuva samo 2.4 a od 5GHz ni traga ni gras. Dali e nesto ruterot so greska ili treba da se podesat nekoj "setinzi" vo 5GHz za da stane vidliva.Pozz
   
 7. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  19.456
  Допаѓања:
  29.158
  Види во сетинзите да не има Basic->Network->Wireless(5Ghz)->Check Enable
   
 8. SuBZerO

  SuBZerO Бигус Дикус

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  3.585
  Допаѓања:
  2.944
  Uredot (tel.pc) so koj ja skeniras mrezata moze ne podrzuva 5 Ghz.
   
 9. gokac20

  gokac20

  Член од:
  24 февруари 2012
  Мислења:
  115
  Допаѓања:
  4
  смени канал би требало да се појави доколку бараш од компјутер
   
 10. Toma

  Toma Антист

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.362
  Допаѓања:
  782
  Можеби WLAN драјверот ти подржува само 2,4GHZ, отвори кај нетворк адаптерите и види што пишува
  еве на пример кај мене ова го пишува Dell Wireless drn drn (2,4GHZ) и не подржува 5GHZ
  или твојот рутер нема 5GHZ(треба да има дуал банд ти е) или пак го немаш активирано, не го знам тој модел на рутер.
  Нема врска тоа, каналите се за подобар сигнал, пример канал 1 ти дава подобар сигнал нагоре, канал 2 подобар сигнал налево, канал 3 надесно итн.
  за најдобри канали ги препорачуваат 1,6 и 11.
   
 11. Mac Razor

  Mac Razor

  Член од:
  9 декември 2012
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  5
  Fala decki, sredeno. Laptopot ne mi podrzuva ama na Sony televizorite mi se cita 5GHz. Leta Angliskiot Sky sports. Pozdravce i fala za pomosta.
   
 12. The Wild Boy

  The Wild Boy Ни името, ни Samsung - от.

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  530
  Допаѓања:
  140

Сподели преку: