Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Decki kazete kade da najdam router ili da mi preporacate model so Gigabitni portovi i najvazno USB priklucok. Treba da ima moznost USB-to da napojuva exteren 2.5" hard disk i opcija za SMB server, pa rabotite na USB diskot da se delat na mreza (4K video materijal). Inace moznosta za gostinska mreza e isto vazna.

Do sega edinstveno najdov vo setec nekoj TP-link Archer C5, koj ima USB port no ne znam dali moze da se deli materijalot od USB diskot, i koj go nema na stranata na tplink. Modelot so istoto ime izgleda kompletno razlicno.
I mi ponudija nekoi Asus i Linksys no po 12.000 - 15.000 den sto mi e preskapo.
RB2011UiAS-2HnD-IN
види дали ти брка работа, досега не сум слушнал поплаки за овој, го имав доста време во старата канцеларија и беше супер.
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Препорака за овај ASUS RT-AC58U, го користам неполна година (покрива простор од 120 м2 , има усб порт 3.0, напојува проверено надворешен 2,5 хард диск и ги има сите опции што ги бараш. Или ако имаш поголема сума за купување тогаш можиш и овај RT-AC68U.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
така да најдобро провери што точно сетек продаваат
Vo Setec e ovoj ruter: https://www.youtube.com/watch?v=f_kR_y2JRFs
Najverojatno i ke go zemam. Toj e edini koj mi odgovara na budjetot. Nekako TENDA vo Anhoch mi deluvaat OK, ama nema model so USB, a za Asus-ite mi se preskapi. Sega moze da imaat nekoi plus opcii no mislam deka i ovoj TPLink ke bide OK. Posebno sto segasniot ruter mnogu cesto zaglavuva, pa treba reset od steker da mu se pravi.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Kако ти заглавува? Мислам сличен проблем имам.
Pa ponekogas ne moze da se konktira nov ured, ili te isfrla od mrezata i dodeka ne go resetiras, ne se logira.
Plus pristapot do nego zaglavuva i ne mozes da se konektiras.
Dopolnitelno transferot kaj mene e poslab za se strimuva mnogu cesto visoko kvaliteten materijal.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Pa ponekogas ne moze da se konktira nov ured, ili te isfrla od mrezata i dodeka ne go resetiras, ne se logira.
Plus pristapot do nego zaglavuva i ne mozes da se konektiras.
Dopolnitelno transferot kaj mene e poslab za se strimuva mnogu cesto visoko kvaliteten materijal.
Конечно некој со ист проблем. Јас цело време мислев дека е до локалниот оператор на интернет. Ама ми донесоја рутер на замена и заклучивме дека е до рутерот. Иначе, јас уште од ко го купив вакви проблеми ми прај. Нема некое решение освен да се купи нов?
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Конечно некој со ист проблем. Јас цело време мислев дека е до локалниот оператор на интернет. Ама ми донесоја рутер на замена и заклучивме дека е до рутерот. Иначе, јас уште од ко го купив вакви проблеми ми прај. Нема некое решение освен да се купи нов?
Probaj da napravis update na firmware. Da pobaras koj spektar na kanali e najsloboden kaj tebe i da odberes fiksno eden, i na krajot ako nema resenie odis po nov.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Probaj da napravis update na firmware. Da pobaras koj spektar na kanali e najsloboden kaj tebe i da odberes fiksno eden, i na krajot ako nema resenie odis po nov.
Ах, не се разбирам многу за тоа да го сторам. Ќе чекам да цркне па ќе земам нов, јебига.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
а кој е тој рутер што ви заглавува?
 
Член од
20 март 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
Problem kaj majkami.deckoto od spratot pod nea i kaza lozinka.no slab e sivnalot.probav proletoska so ruter zyxel da go pojacam signalot vo stanot .dobiv mreza odlicna no samo na eden ured.ke se povrze laptopot.ima mreza.i nemoze drug ured da se povrze.signalot e super no vtoriot ili tretiot... ured nemoze da ima internet.sega se vrati majkami doma pa sakam da kaze nekoj sto moze da e rabotata.da probam pak.fala.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Како можи постар модел на Тенда рутер да се подеси автоматски да си прави reboot? Читав можело така.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Некој да има флешнато ASUS RT-N12 D1 рутер со OpenWRT или DD-WRT?
Заглавив најмалце 3 саати пробувајќи за на крај да го вратам на фабрички фирмвер.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
Ni se iskluci modemot probav da go uklucam pak svetat site sijalicki plavi sto da praam? Kako da se isklucat i da si tersn ko do sega ili da cekam sam da se iskkuci ko prethodniot pat. Sovet so mu e na modemot,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom