Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Член од
1 април 2009
Мислења
653
Поени од реакции
557
Ni se iskluci modemot probav da go uklucam pak svetat site sijalicki plavi sto da praam? Kako da se isklucat i da si tersn ko do sega ili da cekam sam da se iskkuci ko prethodniot pat. Sovet so mu e na modemot,
Како прво модем е една работа, рутер е друга работа. Ако прашуваш за рутер и ако му светат сите ламби а нема ништо ставено во портите на рутерот најверојатно рутеро е веќе дефект. Пробај со фабрички ресет и види дали ќе се оправи работата. Ако пак светат сите ти можеби ќе имаш нет преку него, но од време на време ќе имаш проблем со интернетот.
 
B

boomlakashaka

Гостин
Помош
Немам вифи на лаптопот
На телефон има ама на лаптоп уопште не ми покажува вифи
Network and internet settings само airplane mode ми дава
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Помош
Немам вифи на лаптопот
На телефон има ама на лаптоп уопште не ми покажува вифи
Network and internet settings само airplane mode ми дава
Windows 10? Laptop model, Desktop? Ако ти е вклучен Airplane mode во тој случај се гасат сите мрежни кола. Пробај исклучи го Airplane Mode и види дали ќе се вклучи мрежата.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Како можи постар модел на Тенда рутер да се подеси автоматски да си прави reboot? Читав можело така.
Ако не е тајна, која е целта да прави автоматски reboot? Претпоставувам да менува/повлекува нова ip адреса или?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Некој да има флешнато ASUS RT-N12 D1 рутер со OpenWRT или DD-WRT?
Заглавив најмалце 3 саати пробувајќи за на крај да го вратам на фабрички фирмвер.
Провери добро која ревизија е на плочата. Најубаво да го отвориш и физички да прочиташ од плочата. Тогаш според неа симни соодветен firmware.
На Asus немам но на TP-Link два рутера флешав од кои првиот го брикнав мушки. :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Ако не е тајна, која е целта да прави автоматски reboot? Претпоставувам да менува/повлекува нова ip адреса или?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Не, туку го имав кажано проблемот погоре. Можеби немаш прочитано.
Одвреме навреме, не можам да се конектирам на вифи мрежата од рутерот. Т.е. ми се појавува извичник, снемува интернет и се дисконектира сам па кo ќе пробам да се конектирам или ја нема вифи мрежата или па не можи да се конектира. А на статичниот компјутер има интернет, исто и на ТВ што ни е поврзан со кабел на интернет. И мора да го исклучам од струја рутерот па да се врати во нормала. Најдов на интернет дека има опција за автоматско рестартирање на рутерите (не фабричко) и барав кај мене ама немаше изгледа дека постар модел.
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Не, туку го имав кажано проблемот погоре. Можеби немаш прочитано.
Одвреме навреме, не можам да се конектирам на вифи мрежата од рутерот. Т.е. ми се појавува извичник, снемува интернет и се дисконектира сам па кo ќе пробам да се конектирам или ја нема вифи мрежата или па не можи да се конектира. А на статичниот компјутер има интернет, исто и на ТВ што ни е поврзан со кабел на интернет. И мора да го исклучам од струја рутерот па да се врати во нормала. Најдов на интернет дека има опција за автоматско рестартирање на рутерите (не фабричко) и барав кај мене ама немаше изгледа дека постар модел.
Ќе можеш да ми го пратиш моделот на рутерот комплетно со верзијата/ревизијата?
Инаку имаш неколку опции:
- Ако е стар ко што викаш имаш за 1000/1500 солидни нови модели.
- Да пробаш да го отвориш и да го зачистиш од насобраната прашина и евентуално ако приметиш некој подуен електролитски кондензатор истиот да го замениш со нов. Нов кошта околу 15/20 ден.
- Да направиш апдејт на Firmware-от, доколку има понов достапен или доколку има опција за автоматско рестартирање да се активира истата (дали преку постоечкото мени или преку внес на скрипта-макро директно во самиот рутер).
Прати ми го моделот и верзијата да видам што можам да најдам.
Позз.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Ќе можеш да ми го пратиш моделот на рутерот комплетно со верзијата/ревизијата?
Инаку имаш неколку опции:
- Ако е стар ко што викаш имаш за 1000/1500 солидни нови модели.
- Да пробаш да го отвориш и да го зачистиш од насобраната прашина и евентуално ако приметиш некој подуен електролитски кондензатор истиот да го замениш со нов. Нов кошта околу 15/20 ден.
- Да направиш апдејт на Firmware-от, доколку има понов достапен или доколку има опција за автоматско рестартирање да се активира истата (дали преку постоечкото мени или преку внес на скрипта-макро директно во самиот рутер).
Прати ми го моделот и верзијата да видам што можам да најдам.
Позз.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
За кратко ќе ти пратам. Инаку, откако го купив истиот проблем го имам. Ама цело време мислев дека е до кабелскиот оператор. Па пред некое време ми донесоја на замена нивни рутер и се беше океј. Затоа барам друго решение ако можи да не лупам пари за нов.
 
B

boomlakashaka

Гостин
Windows 10? Laptop model, Desktop? Ако ти е вклучен Airplane mode во тој случај се гасат сите мрежни кола. Пробај исклучи го Airplane Mode и види дали ќе се вклучи мрежата.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Да windows 10
Пробав исклучив airplane mode и па уклучив пак исто
3 дена е веќе вака....
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Да windows 10
Пробав исклучив airplane mode и па уклучив пак исто
3 дена е веќе вака....
Кој модел на лаптоп? Да не имаш ти копче на тастатурата за палење и гасење на WiFi/Bluetooth адаптерот. Види по сликичките на копчињата да не видиш знакче за WiFi?
Влези во Network Settings побарај го Change Adapter Settings, види меѓу адаптерите тој за WiFi да не е блед/disabled? Десен клик на него направи му enable/disable и обратно.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
За кратко ќе ти пратам. Инаку, откако го купив истиот проблем го имам. Ама цело време мислев дека е до кабелскиот оператор. Па пред некое време ми донесоја на замена нивни рутер и се беше океј. Затоа барам друго решение ако можи да не лупам пари за нов.
Ја видов сликата. Ај пробај да му смениш default gateway на рутерот во 192.168.1.1 Пошто Тенда под дифолт се 192.168.0.1
Само прво провери да не некој веќе ја користи таа IP адреса.
За да провериш отвори cmd и куцни ipconfig /all
Ќе ти ги прикаже сите уреди кои што се поврзани во мрежата и нивните IP адреси.
Најубаво дисконектирај ги сите уреди од рутерот и само брцни го кабелот во компјутер и тука пробај.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Да windows 10
Пробав исклучив airplane mode и па уклучив пак исто
3 дена е веќе вака....
Ако случајно не си се оправил

Мора да се осигураш дека WiFi-то е вклучено, ти објасниле во погорниот пост како да вклучиш (или најди некое видео поубаво да видеш),
пробај дали ќе можеш да вклучиш mobile hotspot и пробај да се конектираш од телефонот, ќе нема интернет ама ќе ти пише дека е конектирано,
оваа ти е да се осигураш дека ти работи WiFi-то,
ако случајно не ти работи, можно е да испаднале конекторите на антената ако си го трескал лаптопот, да цркнала WI-FI картичката и сл.
 
B

boomlakashaka

Гостин
Кој модел на лаптоп? Да не имаш ти копче на тастатурата за палење и гасење на WiFi/Bluetooth адаптерот. Види по сликичките на копчињата да не видиш знакче за WiFi?
Влези во Network Settings побарај го Change Adapter Settings, види меѓу адаптерите тој за WiFi да не е блед/disabled? Десен клик на него направи му enable/disable и обратно.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Во change adapter settings има само bluetooth network connections 2 и пише not connected и има уште едно Ethernet пише network cable unplugged
Направив troubleshooting и
The intel R dual band wireless adapter is experiencing driver or hardware related problem и
A network cable is not properly plugged in or may be broken
Не спомнав дека ова се случи кога средував дома и морав да извадам кабелот за ТВ и интернет од штекер за кратко и пак го уклучив
Прво и на телефон не даваше вифи па направив рестарт на рутет/модем и се уклули вифи ама на лаптоп не
Автоматски споено мислење:

Ако случајно не си се оправил

Мора да се осигураш дека WiFi-то е вклучено, ти објасниле во погорниот пост како да вклучиш (или најди некое видео поубаво да видеш),
пробај дали ќе можеш да вклучиш mobile hotspot и пробај да се конектираш од телефонот, ќе нема интернет ама ќе ти пише дека е конектирано,
оваа ти е да се осигураш дека ти работи WiFi-то,
ако случајно не ти работи, можно е да испаднале конекторите на антената ако си го трескал лаптопот, да цркнала WI-FI картичката и сл.
We can't set up mobile hotspot because your PC does not have a wifi, ethernet or cellular data connection
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Во change adapter settings има само bluetooth network connections 2 и пише not connected и има уште едно Ethernet пише network cable unplugged
Направив troubleshooting и
The intel R dual band wireless adapter is experiencing driver or hardware related problem и
A network cable is not properly plugged in or may be broken
Не спомнав дека ова се случи кога средував дома и морав да извадам кабелот за ТВ и интернет од штекер за кратко и пак го уклучив
Прво и на телефон не даваше вифи па направив рестарт на рутет/модем и се уклули вифи ама на лаптоп не
Автоматски споено мислење:



We can't set up mobile hotspot because your PC does not have a wifi, ethernet or cellular data connection
Онаа кај адаптерите ме води кон тоа дека проблемот ти е до твојот компјутер, ентернет ти е кога си поврзан со кабелче.

Пробај го оваа, би требало да се среди, ако проблемот е до тоа што мислам, може да не е исто како кај тебе ама ќе се снајдеш

и друга опција да си симнеш driver и да си го инсталираш, што е слична работа како таа погоре.
 
B

boomlakashaka

Гостин
Отворив како што ми кажа и направив disable па enable на intel R dual band wireless и одма доби
Фала многу
 

Kajgana Shop

На врв Bottom