Untitled 31 Movie Per Day Challenge

Член од
6 септември 2007
Мислења
8.085
Поени од реакции
8.132
Ова е адаптација на And Then There Were None на Агата Кристи. Ако го сакаш овој whodunit жанр, мислам дека @grande-juve може да ти помогне со препораки
НЕ, таман фебруари се стопли викам добро ке се возам со моторов, почна @grande-juve да ми гледа филмови со снегулки па времево се смени 100 посто зимаа ладно -4 моментално, ако ми набаци такви страв ми е 3 светска војна да не дојде :D
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
НЕ, таман фебруари се стопли викам добро ке се возам со моторов, почна @grande-juve да ми гледа филмови со снегулки па времево се смени 100 посто зимаа ладно -4 моментално, ако ми набаци такви страв ми е 3 светска војна да не дојде :D
Нема да глеам викендов такви, спремај моторот таму за вторник среда културно сонце ќе имаш.


10 things i hate about you

Знам дека е релативно популарен и чудно како не сум го изгледал до сеа.
Ром ком на крај пред завршување средно школо, каминг оф ејџ, некои добри реплики, некои просечни, некои смешни. Забавен, на моменти чизи ама очекувано за ваков тип филмови. Добар избор на песни.
Хит Леџер и Џулија Стајлс добро го тоа изведоа, а таткото беше цепажи.
7/10
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.029
Поени од реакции
6.691
Close Encounters of the Third Kind

Многу го измолзил, можеше комотно да биде саат и 40 минути. Приказнава што и не e нешто креативнa, можела да биде раскажана во пократко време. На страна од тоа, имаше прекрасна музика и на моменти визуелно одличен. Глума солидна.
Гледлив е, тоа е најбитно.

7/10.
Автоматски споено мислење:

Глупости зборувам, заборавам фактот дека филмов е од 1977 година, така да креативна е приказната. :D
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.046
Apollo 11 (2019)


Документарец за Аполо 11ти кој во 1969та прв слета на Месечината и на него стапнаа астронаутите Нил Армстронг и Баз Олдрин, заедно со нив на мисијата присуствуваше и Мајкл Колинс.
Добар е, оригинални снимки дотогаш не видени во јавноста, со многу јак квалитет и убаво објаснето целото патешествие.

Интересно. Саат ипо трае и вреди да се изгледа.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Riot in Cell Block 11

1647025926661.png

Насловот сам си кажува. Инспириран од вистинска случка, ко што видов глумецов што е на сликава бил у затвор, а исто и еден од продуцентите. Сниман е во вистински затвор и како екстрас има вистински затвореници и чувари.
Фокусот е насочен на условите за затворениците во затворите и на некој начин филмов ги подржува, иако немаше конкретен приказ на лошите услови туку тоа го дознаваме преку дијалогот.. сѐ се вртеше околу побуната.
Солидни ликови, добро снимен, при крај и малку на ноар замириса.. кој е фан на затворски филмови вреди да го погледне, 7/10
Автоматски споено мислење:

Apollo 11 (2019)


Документарец за Аполо 11ти кој во 1969та прв слета на Месечината и на него стапнаа астронаутите Нил Армстронг и Баз Олдрин, заедно со нив на мисијата присуствуваше и Мајкл Колинс.
Добар е, оригинални снимки дотогаш не видени во јавноста, со многу јак квалитет и убаво објаснето целото патешествие.

Интересно. Саат ипо трае и вреди да се изгледа.
Овој ми беше планиран за предизвиков, одамна му се токмам али улета Побунава
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.046
Да заврши месецов па ќе напраиме еден едит на првата страна, многу филмови сум испуштил.
Така и ја ноќеска ја глеам листата за ден 12 и ништо не ми фати око плус 4/6 иам од тие, си викам чек да претражам што сум пропуштил и најдов еден норвешки воен филм од втора светска војна.

The 12th Man (2017)


Втора светска војна у Норвешка. Вистинска приказна каде 12 норвешки војници обучувани во Велика Британија за саботирање на германски напади при нивното враќање на норвешко тло се нападнати од германците откако некој нивен сонародник ги издал.
11 се фатени на лице место, едниот бега. Германците што во моментот го бркаа мислеа дека е починат во некој од фјордовите и дека нема теорија да преживее на тие температури, во вода.
Германскиот генерал не верува во тоа додека не види мртво тело.
Се отвара потрага по 12от човек.

Не може само да облечеш германски униформи и да се претвараш дека си у втора светска војна.
Многу се нервирам кога ќе приметам CGI, а важам за крајно неписмен човек што се однесува на таквите техники. Не знам ни дали беа оригинални локациите кои стварно беа преубави за гледање, планини, снег, плаво небо.
Коа гледам историски филмови сакам да бидат што е можно поавтентични, да имаат некоја тежина и да ја осетам атмосферата, бар малце.

Тука немав такво искуство. Ама ајде, вистинска приказна па ќе пројде некако. Не е досаден е и баш гледлив.

Ликов преживеа све што може да се преживее. Ревенант у втора светска војна, буквално.
На крај како што и самиот изјавил, не е он херојот на приказнава туку норвешкото население кое и покрај редовните контроли од германските војници, сепак успеа да го сочува и на крај пренесе во неутрална Шведска.
Иам и некои замерки од типот на како-може-тоа-така, ама ај нема да им зиам за зло. Секако филмов не се меша во некои популаризации и слично па да ме нервира. Си напраиле норвежаните филм за нивен лик/херој од всв и јас сум океј со тоа.

3 од 5 ќе му дадам.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
12 Angry men (1957)

Гледам веќе многумина го изгледале, одличен психолошки трилер од златна ера на Холивуд.

Животот на едно дете е во рацете на поротата.

Генерално реконструкцијата беше вербализирана, со исклучок на неколку доста клучни сцени каде беше и реконструирана на лице место. Storytelling-от е доста живописен.

Засенето беше сѐ, и отсуството на музика и од монотоноста на сцените, целиот филм беше сместен во таа "кутија" каде се дебатираше самиот случај, од самата глума и приказна.

Не недостасуваше ни криминологија, ни психологијата на умот, ни диверзитетот на карактерите (гледам некој тоа го потенцирал, но изоставил доста клучен факт, имаше диверзитет. во поротата учествуваат граѓани од различните слоеви на општеството. и да, главниот судир на идеи се водеше меѓу интелектуалната фела). Попасивните карактери преминуваат од една во друга страна. Градација и изолација на агресивните, но некои мораа да земат доста поактивна улога. Мала слабост на режисерот.

Недостатокот од волја кај адвокатот да го влече случајот, психоанализата на сведоците, моќта на разумот, аргументите и логичкото сврзување на настаните се убаво вклопени во делот од приказната.

Секако дека денес технологијата е драстично напредната, ама сеуште се присутни слабостите на човековиот ум за ургирање и наметнување на ставови, мислења и вкусови. Тука е и историјатот на насилство кој го има таа конкретна личност, може нека допирна точна со контретниот случај, но е доволен за општествениот презир. Истиот сеуште се врши преку медиумската пропагандна машинерија. Неговаш тој црн белег е сламка за спас на обвинителот кој се бори за углед и моќ. Тоа се, сеуште, слабости на смртната казна.

Филмов слободно можел да се вика и 11 аngry men and Antonio Moloshoski. :icon_mrgr:

Вообичанено се држам настрана од овој форум, многу ретко пишувам рецензии. Оваа дојде спонтано, иако филмов го земав од листата на првата страна, да не вредеше, немаше да го рецензирам и мислам дека не ставив премногу спојлери. Ако има, слободно нека ургира модераторот.

Филмов вреди секоја изгледана минута, многу ми се допадна.

4/5.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.029
Поени од реакции
6.691
Seven Samurai

Искрено би сакал да прочитам асална рецензија од некои од овие што викаат дека ова е врвот на кинематографијата, дека е најдобар филм, итн, итн... На Летер само глупости читам од "разбирачите" што ги гледам секогаш први у рецензиите. Да не се разбереме погрешно, од аспект на кинематографија ова е перфектно снимено да, посебно за тој период.
До душа имам мали замерки за борбите. Беа чудни, пребрзи и хаосни. Хаосни од смисла на не знаеш кој уствари кого убива, ги гледав и чекав само да заврши да видам кој умрел, кој не. Поголемиот дел ми беше во имагинацијата, јас си замислував како се одвиваат.

Највеќе што ме разочара е начинот на раскажување на приказната. Кога гледаш филм од 3 ипол саата, очекуваш дека ќе ги запознаеш добро ликовите, дека ќе се поврзеш со нив, дека ќе станеш дел од нив. Не знам, може до мене било нешто ама јас не успеав ич ни да ги запознаам ликовиве, ни па да се поврзам со нив, ни па да ми е гајле за нив.
Кога умре првиот самурај, саат време се мислев кој уствари умре.

Не можам, морам да се запрам, морам да исчилам и да си пуштам ова што си го слушам додека работам. Преголеми очекувања имав, никогаш да ја научам лекцијата дека не треба да се залетувам, секогаш се горам така...


8/10 само ради кинематографијата, приказната ( не на начинот на која е раскажана ) и јапонската култура ( горд сум што на доста работи не ни требаше да гледам во преводот :love: ).
 
Последно уредено:

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Twelve O’Clock High

И јас 12тиот ден бев во Втора Светска, со Америчката авијација.
Една од групите, 918, не функционира добро, моралот е на ниско ниво иако сите го сакаат командирот, сепак решаваат да сменат тренер, доаѓа Грегори Пек и почнува да воведува свои принципи и дисциплина за да изгради победнички дух.
Успеа да ме внесе филмов и да навивам за 918ката, Грегори Пек растури, а и останатите на ниво си беа. Доста јаки ми беа борбите во воздух, очигледно некоја комбинација со вистински снимки али доста добро делуваше со јака монтажа и звук.
8/10
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.085
Поени од реакции
8.132
Seven Samurai

Искрено би сакал да прочитам асална рецензија од некои од овие што викаат дека ова е врвот на кинематографијата, дека е најдобар филм, итн, итн... На Летер само глупости читам од "разбирачите" што ги гледам секогаш први у рецензиите. Да не се разбереме погрешно, од аспект на кинематографија ова е перфектно снимено да, посебно за тој период.
До душа имам мали замерки за борбите. Беа чудни, пребрзи и хаосни. Хаосни од смисла на не знаеш кој уствари кого убива, ги гледав и чекав само да заврши да видам кој умрел, кој не. Поголемиот дел ми беше во имагинацијата, јас си замислував како се одвиваат.

Највеќе што ме разочара е начинот на раскажување на приказната. Кога гледаш филм од 3 ипол саата, очекуваш дека ќе ги запознаеш добро ликовите, дека ќе се поврзеш со нив, дека ќе станеш дел од нив. Не знам, може до мене било нешто ама јас не успеав ич ни да ги запознаам ликовиве, ни па да се поврзам со нив, ни па да ми е гајле за нив.
Кога умре првиот самурај, саат време се мислев кој уствари умре.

Не можам, морам да се запрам, морам да исчилам и да си пуштам ова што си го слушам додека работам. Преголеми очекувања имав, никогаш да ја научам лекцијата дека не треба да се залетувам, секогаш се горам така...


8/10 само ради кинематографијата, приказната ( не на начинот на која е раскажана ) и јапонската култура ( горд сум што на доста работи не ни требаше да гледам во преводот :love: ).
Вчера беше 12ти а ти гледаш филм со број 7?
јас ова го разбирам денот што е да биде и филмот со таков наслов 1/1 2/2 или ја сум грешка ?

За да биде активна темата, може и во било кој ден од месецот да си одберете филм во чиј наслов го содржи датумот од денот во кој се наоѓате.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.029
Поени од реакции
6.691
Вчера беше 12ти а ти гледаш филм со број 7?
јас ова го разбирам денот што е да биде и филмот со таков наслов 1/1 2/2 или ја сум грешка ?

За да биде активна темата, може и во било кој ден од месецот да си одберете филм во чиј наслов го содржи датумот од денот во кој се наоѓате.
Си терам ја по ред, ако е некој смртоносен прекршок, ќе си гледам и не пишуам.
 
Последно уредено:

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
In a Year with 13 Moons

Во година со 13 месечини што е ретка појава, депресијата кај луѓето се засилува и можни се лични трагедии е дел од воведот на филмов.
Дејствието се одвива во една таква година и го следи ликот на Елвира (екс Ервин) откако ќе биде оставена од партнерот и почнува преиспитувањето и потрагата за било каква среќа, контакт, прифаќање..
Не ми легна, сакам филмови за осаменост ама овој не ме внесе ама не ми беше ни досаден, имаше вишок моменти и сцени, дури при крај почнав да се поврзувам со главниот лик, кој патем беше одлично изглумен.
Од технички аспект внимателно снимен и сѐ тоа, користена беше убава музика.
Не се погодивме, а се гледа дека е квалитетен. 6,5/10
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.085
Поени од реакции
8.132
13 den

14. https://letterboxd.com/film/13-ghosts/ 13 ghost od 60 хорор филм стандарт плашење во тоа време со тропање на врати и звукови необични малкуцка смешен делуе на моменти ало тоа што е.
15. https://letterboxd.com/film/13-game-of-death/ ова валда е од игра правен, тајландски хорор, типов пропага од кредити но добива телефонски повик да учествува во некоја игра од 13 правила и 100мил тајландски пари како премија ако успеа да издржи до крај.
16. https://letterboxd.com/gabieva/film/13-going-on-30/ 13 летам у 30, гледан неколку пати, добра забава ми е филмов и лета брзо, ја обозавам хилари сванк ова де џенифер гарднер.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.046
Apollo 13 (1995)


Една година по Аполо 11 и Нил Армстронг, се спрема нова експедиција за ново стапнување на Месечината.
Вистинска приказна за Аполо 13 кој доживува несреќа на патот кон Месечината и нивниот обид за безбедно враќање на Земјата.

Интересен динамичен филм со Ед Харис, Кевин Бејкон и Том Хенкс во главните улоги. Одамна немав гледано филм со Хенкс па добро ми дојде.
Неам некои особени пофалби ни критики, си водеа истрага, бараа начини, јас само ги гледав, секако не разбирам и да бидам искрен не се ни трудев да разберам. Ама добар филм, интересна авантура, плус вистинска приказна е, нешто што посебно ми се свиѓа кај филм.

2 Оскари и 7 номинации. Добро е.

4/5


 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.046
11:14 (2003)


Филмов пред многу години случајно го имав начекано на некои од нашиве телевизии и ми се виде многу јак, брзо ми помина и ми беше интересен. Ја имав заборавено приказната освен една сцена. Неколку години подоцна ми текна ама не знаев како да го барам, нит знаев глумци, нит наслов, ниту нешто особено од приказната освен што една дешавка поврзува неколку луѓе и таа една сцена. На гугл вака барав: movie where guys dick was cut off in a van while pissing and driving.
И го најдов. :D Тогаш го гледав официјално иако послетоа уште неколку пати го имав начекано низ телевизии. Секад ми е интересен.

Има добри глумци, Хилари Свонк, Патрик Свејзи, Бен Фостер.
Приказната е сместена во едно мирно местенце негде во Америка кога во 11:14 навечер се случува една сообраќајна несреќа која поврзува неколку ликови кои во тој момент ќе се најдат на местото на несреќата.

Сакам ваков тип на филмови кога некоја ситуација поврзува рандом ликови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom