Ubuntu HELP DESK!

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
antoniomkd напиша:
На 10 март порачав цд со убунту, ми ја одобриле порачката и еве го чекам да дојде.
Арно ама у faq на ubuntu.com/support прочитав нешто што уопште не ми се бендиса:
"In several countries (e.g., Croatia, Macedonia, Serbia and Montenegro and others), even small shipments of CDs have been stopped." :lud:
Кога последно некој примил порачка од shipit.ubuntu.com и дали ова што го пишува е точно т.е дали стварно ги запираат цдата на царина?
На сајтот на www.slobodensoftver.org.mk пишува нешто во врска со тоа. Објаснуваат дека станува збор за количини поголеми од 25 комада. За поголемите количини требало да се плати царина(мала но...). Доколку си порачил до 25 парчиња ќе ти стигнат без проблем.
Мене ми стигнаа тие три што ги порачив. Дури после прочитав дека препорачуваат да порачаш повеќе затоа што цената за испраќање ним им била иста.
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
Mandrak напиша:
Кога се обидувам преку Applications>Add Applications во префереците да додадам складиште за пакети или програми за инсталација, го добивам следниот текст:

Unable to get exclusive lock

This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) already running. Please close that application first.

Молам некој нека ми каже што и како треба да направам за да ја овозможам оваа опција, се отепав од барање по сите Убунту сајтови и форуми ама не најдов дека е обработен ваков проблем.
Благодарам
toa mene mi praese taka koga na primer ti e otvoren sinaptikot a sakas da instaliras nesto preku Add Aplication i togas ti go pokazuva toa posto dvete aplikacii mislam deka manje vise imaat ista namena i nemoze od ednas da rabotat i dvete.a taka bi trebalo i da prai isto ako instaliras nesto preku terminalot, so apt-get.

А иначе ја имам прашање , имам ситуација каде што интернет конекцијата ми е на windows Xp и тој пошто има две мрежни карти ја дели преку хабот на останатите комјутери, и сега фората е дали можам да го приклучам Убунтуто на интернет конекцијата која што ја дели Xp-то ?
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
проблем имам со Убунтуто што при инсталирање на повеке компјутери со иста конфигурација (процесор , матична и др., едино различни им се хард дисковите),е што на тие хардискови кои се 10 ГБ си ја завршува инсталацијата нормално, а кај тие што се 20 гб кога ги партиционира се укочува и неможе да го инсталирам.
Ако некој знае......
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
antoniomkd напиша:
На 10 март порачав цд со убунту, ми ја одобриле порачката и еве го чекам да дојде.
Арно ама у faq на ubuntu.com/support прочитав нешто што уопште не ми се бендиса:
"In several countries (e.g., Croatia, Macedonia, Serbia and Montenegro and others), even small shipments of CDs have been stopped." :lud:
Кога последно некој примил порачка од shipit.ubuntu.com и дали ова што го пишува е точно т.е дали стварно ги запираат цдата на царина?
Jac денеска го примив UBUNTU дома на врата, само се плаќа поштарина и немаш гајле, а тоа што пишувало така ваљда некој лапсус напрајле мене точно после 2 недели ми стигна пратката
 

Negatifo

...keep Jazzing...
Член од
25 мај 2005
Мислења
180
Поени од реакции
4
Јас лично користам Vector linux SOHO 5.1. Не знам зошто сите по Убунту,
1. прво кога го инсталирав неможев да влезам под Роот (и јас незнам зошто,од почетокот неможев да ставам пасворд на роот) и ред др. работи
2. Имат многу слаб сапорт
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
Тука си у право.
Али покрај негативните ствари има и позитивни.
И на мене ми праеше проблеми со Администраторските привилегии. При инсталација кога доага до партиционирањето траба да го наместиш и да направи некоја партиција , мислам дека имаше нешто root, за да првиот јузер што ке го креира да има некој администраторски привилегии. Мене ми се дешаваше да Инсталирам (околу 2 саати) и после да не ми даде администраорски привилегии и тогаш неможеш ни една битна аликација да подигнеш.
Али има и позитивни ствари , лесен и прост Интрфејс, затоа повекето на прв пат го бираат. Автоматското Инсталирање на прорами иде ептен лесно, само изберисија програмата и инсталираја, додека мануелно да инсталираш ке те фати гавол ипол, а можда и два.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Vaka sea mi treba voved vo linuks svetot i mnogu posmos.. Samo sto mi stignaa Ubunto cdinjata i vo paketot ima dve live i instal. Jas vo momentot imam kablovski internet imam windows xp i dve particii sega da mi kaze nekoj kako da go instaliram na c: bez da go izbrisam xp i da mozam da gi pokrevam dvata os naizmenicno
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
procitav se od pocetok i pak ne mi e jasno nisto aj sea cekor po cekor :

go stavam cdto instal i idam deafaul instal ili advacnded
posle se si gi odbiram jazici tamu i mi doaga toa so particiite i tuka e problemot jas imam eden c: 18 gb i d:60 koj sto ne smeam da go cepnam.
Sea vo c: mi e insaliran windows xp i tamu mislam da go stavam linuksot i koga ke dojde toa so particiite pisuva resize d: i erase i najdolnoto e use free space i koga ke otidam na toa poslednoto mi pise deka nemam dovolno mesto aj objasnete mi sve cekor po cekor ve molam itno mi e
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
MartinMax, наједноставен начин е да направиш слободен непартициран простор на хардискот преку Windows со Partition Magic. (доколку те фаќа страв од партициската алатка на убунту)

Дај му барем 2-3 гига.

А дали го прочита ова и дадените линкови внатре. Има детален опис внатре.
ВАЖНО: Дефрагментирај го Windows-oт пред да инсталираш Ubuntu. Обавезно.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
dobro daj ve molam kazete mi kako mozam da napravam read/write na particiite
sea mi se samo read
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Преку Linux не можеш да пишуваш на NTFS партиција. (Можеш но нема шанси да не ја заебеш).
Ако сакаш да делиш партиција помеѓу двата система напрај ја fat32. Можеш да ја направиш без форматирање преку Partition Magic(ама шансите конверзијата да биде неуспешна е правопропорционална со важноста на податоците на таа партиција).
 
Член од
9 март 2006
Мислења
18
Поени од реакции
2
Ми стигна Ubuntu-то и нормално пред да го инсталирам го пуштив live CD-то, да видам, онака чисто информативно, на што личи. Ова ми е прв пат да дојдам у контакт со linux. И налетав на проблем.
Неможам ама баш никако да се закачам на нет. Имам wireless usb adapter (sweex) и модем (Conexant 56k). Ни едното ни другото не работи.
Дали има врска што е "liveCD", т.е дали со нормална инсталација ќе работаат ова мрежниве уреди ??? У "device manager" (ваљда така беше) ги листа двата уреда. Значи да повторам ubuntu е покренат со liveCD-то.
Има ли некој искуство во врска со ова, пошто некако не ми се влага у авантура, а да откријам покасно дека нема да можам да го оправам ова.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Kolku RAM e potrebno?

Minimum kolku RAM e potrebno za da se installira UBUNTU?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom