Ubuntu HELP DESK!

P

Princ

Гостин
Креираше PPPOE конекција (претпоставувам WADSL сакаш да конектираш) со pppoeconf и ја стартираше со pppoestart?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Директно поврзан, или преку рутер? USB или Ethernet? Претпоставувам не е WADSL, зашто спомна статична.. тогаш би требало одма штом го поврзеш модемот да ти намести се` автоматски. Не знам дали е проблемот до дистрибуцијата (никогаш не сум ја користел 6.06.. директно од 5.10 на 6.10 рипнав), ама ако сакаш имам 2хCD од 7.04 (Feisty - најновата), па може тоа ќе го реши проблемот ако не работат инструкциите подоле, или некој друг со поголемо искуство не напише..

Mожно решение од мене: System -> Administration -> Networking; пробај пушти го преку DHCP да си добие адреса, без ти рачно да му местиш што треба; провери дали е штиклиран checkbox-от до конекцијата (за секој случај штиклирај ги сите ethernet - eth0, eth1 - и остави ги преку DHCP); рестартирај ја сесијата (CTRL-ALT-Backspace) и пробај.
 
T

trilobite

Гостин
Отштиклирај го firewall-от.Кај SuSe и Маndriva ова е редовна појава,незнам зошто убунтуво праи скаламуции,обично си препознава се за време на инсталација.Може да и е до фајерволот.Не ти треба воопшто за убунту.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
P.Overdrive напиша:
Директно поврзан, или преку рутер? USB или Ethernet? Претпоставувам не е WADSL, зашто спомна статична.. тогаш би требало одма штом го поврзеш модемот да ти намести се` автоматски. Не знам дали е проблемот до дистрибуцијата (никогаш не сум ја користел 6.06.. директно од 5.10 на 6.10 рипнав), ама ако сакаш имам 2хCD од 7.04 (Feisty - најновата), па може тоа ќе го реши проблемот ако не работат инструкциите подоле, или некој друг со поголемо искуство не напише..

Mожно решение од мене: System -> Administration -> Networking; пробај пушти го преку DHCP да си добие адреса, без ти рачно да му местиш што треба; провери дали е штиклиран checkbox-от до конекцијата (за секој случај штиклирај ги сите ethernet - eth0, eth1 - и остави ги преку DHCP); рестартирај ја сесијата (CTRL-ALT-Backspace) и пробај.
Директно сум поврзан, не сум преку рутер.
Ethernet interface, не USB.

Да подесам да добивам IP адреса по DHCP не е решение, затоа што типот на конекцијата која ја користам не работи на тој начин, односно главниот рутер на кој се поврзувам нема DHCP. IP адресата мора да биде рачно подесена...

trilobite напиша:
Отштиклирај го firewall-от.Кај SuSe и Маndriva ова е редовна појава,незнам зошто убунтуво праи скаламуции,обично си препознава се за време на инсталација.Може да и е до фајерволот.Не ти треба воопшто за убунту
Ќе го пробам ова сега, па ќе пишам...

Ако не успеам, утре P.Overdrive ќе пие кафе кај мене посабајлечки :)

Princ напиша:
Креираше PPPOE конекција (претпоставувам WADSL сакаш да конектираш) со pppoeconf и ја стартираше со pppoestart?
Не се поврзувам преку PPPoE... Ама, чисто за појаснување:
- користев PPPoE - не успеав да се конектирам;
- користев и DHCP (кабелски) - не успеав да се конектирам;

Значи, сепак може да е некоја фалична дистрибуција, firewall-от да дупи на сите видови конекција, или да има issues со мојава мрежна картичка...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Ete me na ponova verzija na Ubuntu. Znachi sepak do distribucijata bilo.
Nego, kako da pishuvam na kirilica? :)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Acid напиша:
Ete me na ponova verzija na Ubuntu. Znachi sepak do distribucijata bilo.
Nego, kako da pishuvam na kirilica? :)
System - Preferences - Keyboard preferences.. на Add додај јазик. Отвори го јазичето Layout Options - Group Shift/Lock Behaviour - Alt+Shift changes group. :)

Еве како го имам средено во моментов:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Средив уште пред да пишеш ;-)
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Acid напиша:
Средив уште пред да пишеш ;-)
А која верзија на Ubuntu ја користеш моментално?? Ако е 7.04 кажи каква машина треба да имам за да можам да ја користам, јас ја користев 6.06 па сакам да прескокнам на 7.04 ама не сум сигурен дали ќе биде на мојата машина.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Ако ти работела 6.06, ќе ти работи и 7.04.. бара 256MB RAM за добра работа.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
CyberBop напиша:
А која верзија на Ubuntu ја користеш моментално?? Ако е 7.04 кажи каква машина треба да имам за да можам да ја користам, јас ја користев 6.06 па сакам да прескокнам на 7.04 ама не сум сигурен дали ќе биде на мојата машина.
Користам 7.04, а како што ти кажа веќе P.Overdrive - нема да имаш проблеми ако ти работела на 6.06
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Овердрајв напиша:
Ако ти работела 6.06, ќе ти работи и 7.04.. бара 256MB RAM за добра работа.
Ќе пробам па ќе ви кажам.... еј а има ли голема разлика помеѓу тие две верзии??
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
CyberBop напиша:
Ќе пробам па ќе ви кажам.... еј а има ли голема разлика помеѓу тие две верзии??
Ако веќе сакаш линукс, а притоа да не осеќаш ремет на спора работа на компјутерот и сл, стај си xubuntu...Јас го инсталирав на машина со 1Гига рам, АМД x64 и буквално лета...А инаку ксубутуво како што и на самиот сајт кажуваат:
Xubuntu is a complete GNU/Linux based operating system with an Ubuntu base. It is lighter on system requirements and tends to be more efficient than Ubuntu with GNOME or KDE, since it uses the Xfce Desktop environment, which makes it ideal for old or low-end machines, thin-client networks, or for those who would like to get more performance out of their hardware.
Сега чекам да ми помине мрзата :jaj: за да префрлам на новиот Убунту Feisty...слушам многу пофални зборови...
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
TpH_Bo_OkO напиша:
Ако веќе сакаш линукс, а притоа да не осеќаш ремет на спора работа на компјутерот и сл, стај си xubuntu...Јас го инсталирав на машина со 1Гига рам, АМД x64 и буквално лета...А инаку ксубутуво како што и на самиот сајт кажуваат:
Леле:tapp: јас имам дупло послаба конфигурација... 256Мб рам Интел 2,00.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom