Ubuntu HELP DESK!

Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Имам голем проблем со инсталирање на 9.04 верзијата....
На 22% инсталацијата застанува и ја покажива оваа порака:

Код:
The installer encountered an error copying files to the hard disk:

[Errno 5] Input/output error

This particular error is often due to a faulty CD/DVD disk or drive, or a faulty hard disk. It may help to clean the CD/DVD, to burn the CD/DVD at a lower speed, to clean the CD/DVD drive lens (cleaning kits are often available from electronics suppliers), to check whether the hard disk is old and in need of replacement, or to move the system to a cooler environment.
Пробав да го изрежам на други цд-ња со најниска брзина ( и на обично и на двд) и пак истиот проблем...па потоа извадов една рам меморија за да видам дали е до хардверска грешка (гледав по форуми за ова пошто на некој му успеало), но и ова не помогна.

Има ли некој идеа како да го решам проблемов? :nesum:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Има ли некој идеа како да го решам проблемов? :nesum:
Не ти е проблемот во режењето (најверојатно, чим со повеќе режења го имаш тој проблем). Лошо ти е симнато Убунтуто. Симни го поново, и провери ја MD5ката на симнатото iso со бројката што ја дава на сајт, за да бидеш сигурен дека е ОК симнато.
Ако не можеш да се снајдеш со MD5, откако ќе се подигне ЦД-то, на првото мени што ќе го добиеш (после изборот за јазик) имаш нешто во смисол " Check CD for defects". Пушти го тоа, види што ќе каже.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Не ти е проблемот во режењето (најверојатно, чим со повеќе режења го имаш тој проблем). Лошо ти е симнато Убунтуто. Симни го поново, и провери ја MD5ката на симнатото iso со бројката што ја дава на сајт, за да бидеш сигурен дека е ОК симнато.
Ако не можеш да се снајдеш со MD5, откако ќе се подигне ЦД-то, на првото мени што ќе го добиеш (после изборот за јазик) имаш нешто во смисол " Check CD for defects". Пушти го тоа, види што ќе каже.
цд-то ми беше директно порачано, али изгледа е оштетено :(
Следниов месец ќе пробам да го сметнам и да го инсталирам...ако фати супер :vozbud:
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Го сметнав iso-то, го снимив на 4x и пак истата грешка.....за џабе ми појдоа 698мб :tapp::tapp:
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Направи било што од стварите што ти ги кажав?
Провери MD5? Пушти да се провери цд-то пред инсталација?
Ако да, и тоа поминало ок, имаш проблем со хард дискот.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Користам 9.10 верзија и кога го исклучувам слушам бип звук.
Кој пробал ? дали се стандард тоа или се работи за грешка па сигналирзира така ?
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Користам 9.10 верзија и кога го исклучувам слушам бип звук.
Кој пробал ? дали се стандард тоа или се работи за грешка па сигналирзира така ?
Стандардно е тоа, и на 9.04 е исто.
edit: ако те иритира тоа, можеш да го избришеш драјверот за сигналниот звучник во PC-то:
http://ubuntu-tutorials.com/2007/07/26/turning-off-the-system-hardware-beep-linux-tutorial/
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Направи било што од стварите што ти ги кажав?
Провери MD5? Пушти да се провери цд-то пред инсталација?
Ако да, и тоа поминало ок, имаш проблем со хард дискот.
средив некако....од 7.04 го дотерав до 9.04....сега сум нов корисник на линукс =):vozbud:
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15

BUCH

---
Член од
4 мај 2008
Мислења
616
Поени од реакции
20
едно прашанје во школо немозам да сменам позадина на компјутерот на било кој јусер еве што ми пишува Не можам да пребришам постоечка само-читај вредност: Не можам да пребришам постоечка само-читај вредност: Вредноста за `/desktop/gnome/background/picture_options' е поставена во само-читај код на почетокот на Вашата конфигурациска патека
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Јас како што разбрав од ова, неможеш да менуваш поради read-only атрибути на сликата за позадина, поточно недоволно привилегии на корисничкото име. Ќе треба како root да се најавиш, ако е можно.

Кој го измисли овој црн македонски превод на компјутерски поими, поготово под Linux.
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Ова го постирав во друга тема, но мислам дека и за тука „држи вода“

Dj_Madness напиша:
Значи, ГОТОВО. Решив да отидам на Kubuntu и се ми е јасно околу разликата на Ubuntu-Kubuntu.
Пред неколку години, мислам, 8ца користев (Ubuntu) и највеќе нешто што ме нервираше беше инсталирањето и оние Windows програми од кои сум зависен.
Е сега има неколку работи...
1. Знам дека со 10.10 верзијата Ubuntu, Kubuntu & co. отидоа далеку, но колку?? Дали инсталацијата отиде да биде, толку едноставна како во Windows или пак пишуваме кодови, практично, додека не го погодиш?
2. Зависен сум од некои Windows програми и нејќам да слушам Linux алтернативи за:
-AutoCAD - 3ds Max - ArchiCAD - SketchUp - Google Earth - Photoshop - Skype и некои други програми кои неможат да се рамнат со каква и да било друга алтернативна алатка.
Она со емулаторите - дали е еден емулатор за се, колку оди лежерно, дали програмите си работат исто и smooth (не ми текнува мак. превод) како што си одат под Windows и колку е целата оваа работа под емулатор комплицурана.
3. Знам дека секој Linux ориентиран од вас ќе ми каже - вреди - но да гледаме реално, дали стварно вреди, еден толку Windows зависен корисник, да се префрли на Kubuntu??
4.И расчистете ми една работа - секој софтвер за Ubuntu е поддржан и од Kubuntu, така?

Ми треба еден стварно исцрпен одговор и некои изворим, па доколку вреди да се оди, да почнам деновиве да работам на случајот
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ова го постирав во друга тема, но мислам дека и за тука „држи вода“
За првото прашање... 10 пати полесно е да пишеш sudo apt-get install ime_na_program отколку првин да го симнуваш програмот, па Run, па 100 пати Next, па крак... па вируси...
За второто прашање, ако планираш со емулатор да тераш ауто кад, 3д макс, фотошоп откажи се од Linux уште од старт, само џабе ќе се мачиш.
За третото прашање, дали вреди или не вреди се зависи од твоите потреби, моќта на Linux е отворениот код, безбедноста, серверите, кодирањето и слично, ако ти е за тие намени со сигурност ти кажувам дека вреди, ама фотошоп, 3д макс и остала мултимедија... малце солено ми звучи тоа да го работиш на Linux.

Значи на кратко, ауто кад, 3д макс, фотошоп ... алтернативи имаш кои се доста солидни, но ти бидејки не сакаш алтернативи, ондак вакви програми со емулатор... бар мој одговор е дека џабе би се мачел, можеби некој друг поинаку би ти кажал. :/

Едит: А разликата Ubuntu - Kubuntu е тоа што Ubuntu-то е Gnome, а Kubuntu е KDE :)
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Значи не вреди, а?! Така и претпоставував. Фала, можеби по 10 - 15 верзии, конечно ќе можеме да се оттарасаме од Windows

Дополна: Јасна ми е и разликата и јасно ми е дека има доста квалитетни алтернативи, али едноставно, овие програми се незаменливи
 
A

apidrone

Гостин
Значи не вреди, а?! Така и претпоставував. Фала, можеби по 10 - 15 верзии, конечно ќе можеме да се оттарасаме од Windows

Дополна: Јасна ми е и разликата и јасно ми е дека има доста квалитетни алтернативи, али едноставно, овие програми се незаменливи
Па шо не си користиш и Виндоус и Линукс?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom