Ubuntu HELP DESK!

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Ова истото со успех до пред пола година пред да прејдам на Убунту го правев на
SUSE Linux Enterprise 10.3
Благодарам за трудот, но нешто во случајов не иде како што треба...

Повеќе не се заебавам со убунту 11.10.... без проблеми денес на компјутерите си инсталирав MINT 12... драјверите пројдоа без проблем.
Добро штом ти успеало под Минт :)
 
S

Sagan

Гостин
Ubuntu 10.04 Netbook Remix не ми ги препознава USB ports на Dell Inspiron 1018.
Инаку сѐ друго иде глатко и без проблеми.

Гуглам веќе два дена да најдам решение - ништо.
Читам по форумите, многумина имаат ист проблем и наводно нешто до OS било.
Се обидов и со upgrade, пак ништо.

Чаре?
 
S

Sagan

Гостин
Го отштиклирав Enable Wireless во Unity и сега никако не можам да го вратам безжичниот :confused:
Преинсталирав 11.10 од ново, пак ништо.

Треба некои драјвери или...?
Ова стварно е глупа работа. Како може да отштиклираш, а да не може да вратиш како што е било....
 
S

Sagan

Гостин
Го решив проблемот. Направив апгрејд на системот на 12.04 (што трае цел саат и 45 минути /све за љубав), инсталирав synaptic package manager од софтверскиот центар и преку него инсталирав firmware-b43-installer (го внесуваш на полето за пребарување, го штиклираш и Apply). За да биде сѐ ок, претходно инсталирав и jockey-gtk (дополнителни драјвери) од софтверскиот центар.

Од тука, влегов у BIOS и све ставив на default settings. И све се среди :icon_lol:
Имав после мали проблеми оти ваерлесот ми идеше on/off цело време, ама видов дека по грешка беа штиклирани и IPv4 и IPv6. Го отштиклирав последното и сега све е стабилно и глатко. Башка имам Precise Pangoline LTS.
--- надополнето: 8 април 2012 во 20:04 ---
Како да наместам специфични букви како ѝ, ѐ, ѧ, ѣ... на mk keyboard layout?
На Windows 7 ги имаше првите две, овде фалат.
Иначе за ѐ и ѝ, во исто време ` и е/и.
 
S

Sagan

Гостин
Здраво.
Сакам да направам dual boot со Window$ и Ubuntu и имам некои нејаснотии околу партициите.
Првин преку Виндоус направив 4 партиции, две од по 50ГБ и една за фајлови.
Во една од 50ките е инсталиран Виндоусот (треба заради игри) но нели, пиратски е па ќе треба да се преинсталира често.

Ме интересира, како да направам Ubuntu да биде инсталиран во просторот на другата партиција од 50ГБ, за да кога преинсталирувам Виндоус, Ubuntu остане недопрен.

Овие партициите во Убунту ми се некако ептен комплицирани и не ги сфаќам

Фала.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.616
Поени од реакции
1.873
Здраво.
Сакам да направам dual boot со Window$ и Ubuntu и имам некои нејаснотии околу партициите.
Првин преку Виндоус направив 4 партиции, две од по 50ГБ и една за фајлови.
Во една од 50ките е инсталиран Виндоусот (треба заради игри) но нели, пиратски е па ќе треба да се преинсталира често.

Ме интересира, како да направам Ubuntu да биде инсталиран во просторот на другата партиција од 50ГБ, за да кога преинсталирувам Виндоус, Ubuntu остане недопрен.

Овие партициите во Убунту ми се некако ептен комплицирани и не ги сфаќам

Фала.
Не разбирам во што точно е проблемот. Ќе користиш wubi, ќе ја одбереш партицијата што ја сакаш.... и тоа е.
 
S

Sagan

Гостин
Не разбирам во што точно е проблемот. Ќе користиш wubi, ќе ја одбереш партицијата што ја сакаш.... и тоа е.
Зарем не беше инсталирањето на Убунту преку вуби исто како инсталирање на било која друга програма на Виндоус? Ако преинсталирам Виндоус, ќе се избрише (?)
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Зарем не беше инсталирањето на Убунту преку вуби исто како инсталирање на било која друга програма на Виндоус? Ако преинсталирам Виндоус, ќе се избрише (?)
resize na win particijata(na primer 84GB, 80GB za OS, 4GB za swap), kje go stavis CDto od ubuntuto, kje stignes do delot kaj shto pisuva specify partitons manually ili kako i da e, kje gi namestis taa 80GB da bide ext4fs, a mountpoint da bide /.ostanatite 4gb ke ides edit i ke namestis swap memory.gotovo.posle ke te prasa dali saka da importnes bilo sto od windowsot sho vekje go imas, muzika fajlovi ovo ono i ke produzi.
 
S

Sagan

Гостин
resize na win particijata(na primer 84GB, 80GB za OS, 4GB za swap), kje go stavis CDto od ubuntuto, kje stignes do delot kaj shto pisuva specify partitons manually ili kako i da e, kje gi namestis taa 80GB da bide ext4fs, a mountpoint da bide /.ostanatite 4gb ke ides edit i ke namestis swap memory.gotovo.posle ke te prasa dali saka da importnes bilo sto od windowsot sho vekje go imas, muzika fajlovi ovo ono i ke produzi.
Е вака може, функционира супер. Фала.

Едно подпрашање ако може: ако во иднина се премисли да користи само Ubuntu, дали форматирање на партицијата со Windows преку Ubuntu врши работа?
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.616
Поени од реакции
1.873
Е вака може, функционира супер. Фала.

Едно подпрашање ако може: ако во иднина се премисли да користи само Ubuntu, дали форматирање на партицијата со Windows преку Ubuntu врши работа?
Ти бе другар не си од МК, си го заборавил јазикот :)
Ај кажи на англиски можда ќе те разберам подобро.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Е вака може, функционира супер. Фала.

Едно подпрашање ако може: ако во иднина се премисли да користи само Ubuntu, дали форматирање на партицијата со Windows преку Ubuntu врши работа?
да, бидејќи бутлоадерот е уште на партицијата со убунту, само ќе треба reconfigure na grub да направиш, за да го тргне Виндовсот од бут опции и готово.
 
S

Sagan

Гостин
Ти бе другар не си од МК, си го заборавил јазикот :)
Ај кажи на англиски можда ќе те разберам подобро.
Што од “ако во иднина се премисли да користи само Ubuntu, дали форматирање на партицијата со Windows преку Ubuntu врши работа?“ не разбираш, за да ти преведам?
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Што од “ако во иднина се премисли да користи само Ubuntu, дали форматирање на партицијата со Windows преку Ubuntu врши работа?“ не разбираш, за да ти преведам?
ако се премислам да користАМ.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
809
Ме интересира зошто кога инсталирам IDE на Ubuntu 12.04, независно дали е Eclipse, CodeBlocks или некое друго, дур го куцам кодот не прави highlight на некои резервирани зборови како int, float, double, class, кога ставам хедери #include - от не го бои, кога ќе отворам загради после циклус (for, while) не ги става сам заградите, додека пак на Windows 7 се тоа автоматски се случува. Треба јас да мењам нешто у options, се прави воопшто ова или во нешто друго е проблемот?
--- надополнето: пред 56 минути ---
И да, не знам зошто, дур куцам има некој delay, и кога куцам некогаш пребрзо се случува да не ми испечати 2 букви од 10 внесени. Каде да сетирам delay time, има нешто такво воопшто?
 
На врв Bottom