Ubuntu HELP DESK!

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Да кажи некој како ланчеров на 11.04 да го сменам, да го носам лево десно горе долу? Страшно ме нервира, или како да го исклучам па да си ставам некој мој ланчер ако имате препорачајте.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Да кажи некој како ланчеров на 11.04 да го сменам, да го носам лево десно горе долу? Страшно ме нервира, или како да го исклучам па да си ставам некој мој ланчер ако имате препорачајте.
Катастрофа е тоа Unity-то. Не можеш да го носиш горе-долу, ама можеш да направиш log out и да се логираш во Ubuntu Classic модот, ама за жал таа опција ќе ја нема во 11.10.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ајде нов проблем имам сега, ес вратив на верзија 10.10 со чиста инсталација се но кога пробувам да инсталирам нешто ми се случува ова



Ништо не сака да инсталира, ама баш ништо.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
да стиснеше на details па да видевме што е ?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Traceback (most recent call last):
File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/aptdaemon/worker.py", line 779, in simulate
return self._simulate_helper(trans, status_path)
File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/aptdaemon/worker.py", line 958, in _simulate_helper
return depends, status, self._cache.required_download, \
File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/apt/cache.py", line 218, in required_download
pm.get_archives(fetcher, self._list, self._records)
SystemError: E:I wasn't able to locate file for the ttf-mscorefonts-installer package. This might mean you need to manually fix this package.

Ете тоа е
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Synaptic Package Manager>најди го тоа ттф-mscorefonts, mark for reinstallation.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
installArchives() failed: dpkg: error processing ttf-mscorefonts-installer (--remove):
Package is in a very bad inconsistent state - you should
reinstall it before attempting a removal.
No apport report written because MaxReports is reached already
Errors were encountered while processing:
ttf-mscorefonts-installer

Nemozam ni remove da mu napravam NISTO IC
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
sudo aptitude remove ttf-mscorefonts-installer

И после инсталирај го од поново.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
sakam da instaliram windows od usb, na laptop-ce sho ima ubuntu... sho e potrebno za da go izvedam ova?
Znaci fakcitki sakam da instaliram windows na mestoto od ubuntuto preku usb.
mi treba itno, pa ako ima nekoj neka kazi...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
S

Sagan

Гостин
Здраво.

Сакам да инсталирам Ubintu 11.10 на лаптоп кој сега работи на Windows 7 со С партиција од 50 ГБ.

Ме интересира: дали Убунту ќе се инсталира во Ц, како што преинсталирам Виндоус, и дали има било каква шанса да ми зезне нешто од другите партиции?

Може ли на чудово да се стави Опера и сите оние зарзавати што функционираат на седумката?

Фала.
 
W

wernstrom

Гостин
Здраво.

Сакам да инсталирам Ubintu 11.10 на лаптоп кој сега работи на Windows 7 со С партиција од 50 ГБ.

Ме интересира: дали Убунту ќе се инсталира во Ц, како што преинсталирам Виндоус, и дали има било каква шанса да ми зезне нешто од другите партиции?

Може ли на чудово да се стави Опера и сите оние зарзавати што функционираат на седумката?

Фала.
Можеш да го замениш Windows-от со Ubuntu или да ги имаш и двата оперативни система на истиот лаптоп, изборот е твој. Ако се одлучиш за второто ќе ти треба посебна партиција за Ubuntu која може да биде околу 20GB. Инсталацијата на Ubuntu е прилично едноставна така да мали се шансите да зезнеш нешто, внимателно следи ги инструкциите и немаш гајле. Opera можеш да инсталираш, всушност скоро сите познати програми имаат и верзија за Linux. Е сега ако користиш некоја специфична програма која нема Linux верзија можеш да видиш дали ќе работи под wine, ама YMMV. Слободно прашај ако имаш уште нејаснотии.
 
S

Sagan

Гостин
Можеш да го замениш Windows-от со Ubuntu или да ги имаш и двата оперативни система на истиот лаптоп....
Некој спомна гном3. Тоа е за изгледот на работната површина? Видов на некоја слика од претходни верзии (најверојатно), листата со икони беа долу, како да лебдат... може така да се постават?

Доста шашаво изгледа вака :icon_mrgr: а и пречи кога идеш back на броузерот.
 
W

wernstrom

Гостин
Некој спомна гном3. Тоа е за изгледот на работната површина? Видов на некоја слика од претходни верзии (најверојатно), листата со икони беа долу, како да лебдат... може така да се постават?

Доста шашаво изгледа вака :icon_mrgr: а и пречи кога идеш back на броузерот.
Да, Gnome 3 е десктоп околина т.е. изгледот на работната површина. Ubuntu 11.10 користи Unity по дифолт. Зависи што преферираш, убавината е во тоа што можеш во секој момент да го замениш со Gnome 3 + Gnome Shell, KDE или XFCE4. За лаунчерот од лево во Ubuntu 11.10 мислам дека нема да можеш да го преместиш, така да единствено решение за иконите да ги поставиш долу е да користиш dock (avant-window-navigator, cairo-dock...). Ова последново не знам колку би било корисно под Unity и Gnome3, бидејќи тие имат свои dock-ови.
 
S

Sagan

Гостин
Сполај ви на одговорите. Уште нешто само: ова .iso фајлот, за да направам бутабилно цд од него (да инсталирам Ubuntu на пц кој нема друг оперативен систем), не треба да го отворам преку даемон, туку во таков формат да го изрежам на начин како што е објаснето овде?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom