The Walking Dead

Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.025
Поени од реакции
34.640
Нешто такво слично со нуклеарките имаше и во The 100. После само 100 год од експлозија не на нуклеарни реактори туку на нуклеарни боеви глави не знам колку земјата ќе биде убава а и населива како што беше прикажана во првите епизоди кога слетаа.
Во The 100 тие беа генерации потомци на луѓето кои живееле на Земјата и беа родени во вселената. Ако се сеќавам добро, баш зборуваа дека не знаат како изгледаат дрвјата, снегот, дождот... Се додека не се вратија на Земјата, но стотици години по нуклеарките. Овие во TWD се шетаат низ Америка во која паднаа 4 нуклеарки само 10 години пред тоа.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.405
Поени од реакции
22.968
Во The 100 тие беа генерации потомци на луѓето кои живееле на Земјата и беа родени во вселената. Ако се сеќавам добро, баш зборуваа дека не знаат како изгледаат дрвјата, снегот, дождот... Се додека не се вратија на Земјата, но стотици години по нуклеарките. Овие во TWD се шетаат низ Америка во која паднаа 4 нуклеарки само 10 години пред тоа.
Во The 100 не се стотици години туку само 100 год после катастрофата, а научнициве како што викаат најмалце 20 000 год треба да поминат за местото на детонација пак да стане населиво и подобно за живот.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
крвта или телесна течност на шетачот допреше до крвта на здрава личност, истата се инфицираше
Е ОК, на тоа мислев: не беа габи, течностите беа. :)

Не си гледала Fear TWD - експлодираа, мислам дека беа 4 нуклеарки, ама тоа створи уште поголема дупка во сценариото
Е да, факт дека ќе има дупка во сценариото, веројатно затоа не внесуваат вакви работи во сериите со апокалипса, ама не е логично да нема експлозија, со која во случајот ќе ги снема и зомбите, ама и луѓето.

Што знам, мене ми се најдобри серии во кои дури и кога има фантазија, сценаристите внесле некои правила до кои се држат, и ние како гледачи знаеме што да очекуваме, спротивно на ова СкаМаниак што го посочува, а го направија во серијата:

Прво викаат дека со крвта од зомбињата ако дојдеш во директен контакт можеш да се заразиш за после тоа на Рик да му текне "генијална идеја" да се намачкаат со крв и црева од зомбињата и да се шмугнат меѓу нив за да избегаат.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.405
Поени од реакции
22.968
На 25 фебруар ќе почне со прикажување серијата за Рик и Мишон.
После 14 год. колку само ми се превазиџени серииве со зомбиња во 2024та. Сега на ред се некои со нуклеарни катаклизми.
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
На 25 фебруар ќе почне со прикажување серијата за Рик и Мишон.
После 14 год. колку само ми се превазиџени серииве со зомбиња во 2024та. Сега на ред се некои со нуклеарни катаклизми.
Почна, веќе две епизоди… Не е лоша, ама Daryl Dixon ми беше боља. Со Ниган е полоша
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.405
Поени од реакции
22.968
Почна, веќе две епизоди… Не е лоша, ама Daryl Dixon ми беше боља. Со Ниган е полоша
Сите 3 ми се вишок. Би ги гледал кога нема да имам што да гледам. Иначе и последната сезона од Волкинг Дед беше тапа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom