The Office

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Лажев за спамот!

Конечно ја изгледав британската и можам да потврдам дека е една од најдобрите серии воопшто.
Океј,најдобра воопшто и пример за другите.

Нема тупење со сезони за пари,нема laugh track и најбитното,има реалност и реални ликови.
Секако,ликовите како Двајт и Мајкл се интересни,но никогаш не би можеле да постојат во реалноста...
Од друга страна,нивните еквиваленти Герет и Дејвид се реални,но она што е неверојатно е тоа...колку всушност се неверојатно смешни.

Британскиот серијал има се.
Факт.

Дури и прилично сентиментална последна епизода која кај некого би и можела да донесе солзи во очи.
Една од најдобри епизоди што сум гледал.
Ете,уште еден факт.

Препорака,гледајте ги сезона 1 и 2,па потоа мала пауза од недела/две пред да го гледате Christmas Special-от.
Верувајте,многу поголемо ќе ви биде задоволството.


За крај,некои цитати и мудрости :

David Brent: Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.

David Brent: If you want the rainbow, you've gotta put up with the rain - do you know which philosopher said that? Dolly Parton. And people say she's just a big pair of tits.

David Brent: There are limits to my comedy. There are things that I'll never laugh at. The handicapped. Because there's nothing funny about them. Or any deformity. It's like when you see someone look at a little handicapped and go 'ooh, look at him, he's not able-bodied. I am, I'm prejudiced.' Yeah, well, at least the little handicapped fella is able-minded. Unless he's not, it's difficult to tell with the wheelchair ones.


David Brent: Don't assume. It makes an "ass" out of "u" and "me". :devil3:


Гледајте ја луѓе,не дозволувајте интелегентниот хумор да изумре!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ги гледаме, одлични се.
За тоа колку се реални мајкл и компанија за разлика од дејвид.
Што знам некако американскиов офис после копи епизодите, добро се разви со една посебна врста на хумор на која можеби повеќе сме навикнале.
А британците? сите бледи, грди да, реални.
Ако ти се бендисува актерот Дејвид кој го глуми, има со него една серија се вика Extras (Статисти). Добра е и таа. Не е ко офис, ама слична е борбата на глумецот помеѓу она што е и она кое сака да биде, кое го јаде абе не знам апла. Крш е, ако ти се бендиса Дејвид, ќе ти се бендиса и Енди.
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
59
Поени од реакции
2
Инаку главниот актер Ricky Gervais е многу интересен лик и појава.Човекот не само што е еден од најпознатите англиски комичари,туку во 80-тите беше дел и од британската музичка сцена,иако со многу помал успех.Еве како изгледаше царот пред 20 години
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Чекаме да излезе новата епизода.

Иако каснам,сепа да потврдам дека последната 5x17 беше одлична!

Еве дел,гледајте од 20 секунда до минута и пол некаде.Еден од најдобрите почетоци воопшто! :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Најверојатно ќе си пишувам сам со себе,освен ако Никола не реши да пише.

Да ставам и спојлер тагс,за другите невини набљудувачи на темата (K).

Office hits reality.

Не знам дали е добро нешто,но оваа епизода како да е од друг сценарист.Прво катастрофална грешка во континуитет : Џим кажува дека е number 2 man (финта за да го сфатиме колку ниско паднал,како Двајт дека се однесува) и дека тоа место му го дал Мајкл,без бенефиции и одговорности.

А на крајот на трета сезона,Џен му го дава местото на Џим и повисока плата.Штета...

И Мајкл да рече I quit откако го доби тоа што сака.Едноставно не е "во карактер" таа изјава.
Имаш стриптизети...Мајкл врати сее!


Всушност добро нешто е,ја размрда серијава ептен.
И фалеше некако тоа.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
183
Изгледав 4 епизоди од британската. Одлична серија која има многу сличен хумор со Extras, ама искрено засега повеќе ми се допаѓа Еxtras. Одлично вклопена улога на Ricky Gervais, која ме двоуми да ја загледам американската верзија, имам чувство дека ќе се разочарам, зoшто Steve Carell и не ми е баш по ќеиф. Сепак британскиот хумор има посебен шмек.

Се надевам дека следуваат уште подобри епизоди.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Extras е послаба од британскиот Office.


Него,ја здрмаа серијава ептен.
Мајкл ќе основа своја компанија,звучеше налудничаво на почетокот на епизодата,но ете...дури и следната епизода ќе го вработел својот Dream-Team,се зборува дека ќе има кам-бек на Рајан,Џен и Холи.

Ќе биде интересно во последните 4 епизоди од сезонава.


И секако,нај-quotes за неделава :

Мајкл (откако сите го одбија) : It'll be fine.Everyone said "no" to me for the prom also,but i had a good time.

Тоби : Michael is like a movie on a plane.It's not great,but it's fun to watch.And when it's over,you're like...now what?

Прајслес :)
 
G

grande-juve

Гостин
како што вика Мајкл, компанијата ни е сместена во срцето на зградата :pos2:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637

The Office од понеделник во 18:00 на Канал 5. :)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Си почнав да ја гледам серијава, кај да е треба да ја почнам втора сезона.
Мајкл ми е закон, ептен ми е смешен кога се труди да биде кул шеф.
Специфичен е хуморот, ама па ми се допаѓа.
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Да, да... ми текнува на серијава додека ја даваа на Сител, ја гледав кога ке ја фатев. Хуморот е на граница помеѓу брилијантност и идиотштина, има моменти кога буквално те фаќа срам од некои ситуации и моменти поготово со Рики Џерваис. Американската верзија ја немам ѕирнато, ама имам осечај дека е добра ама сепак малце разводнета верзија на англискава (можда грешам), пошто никој неможе да се мери со Англичаните кога станува збор за добар хумор, јасно дека секогаш биле 5-10 години понапред во хуморот од остатокот од светот.

Ваков тип на хумор тешко проаѓа во државава, затоа што “смешката“ не ти е сервирана на тацна како во 90% од денешните серии. Се работи за интелектуален хумор, кој на моменти забегува (како што претходно реков) во идиотштина ама на посебна фрекфенција.

На повеќето од луѓето им е полесно да си седнат и да си се посмеат на "According to Jim", каде не треба којзнае колку да го упалиш мозокот да сфатиш зошто е смешна дадената ситуација.

Потполно го сфаќам Мас)) во неговите напори да ја презентира серијава, пошто и ја поминував низ слично кога ги убедував луѓето да ја гледаат "Frasier".
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Серијава случајно почнав да ја гледам ради несоница, а на ХРТ навечер ја даваат ми се чини секоја ноќ. И одлична е. Ќе ги спуштам сите сезони.
Мајкл на моменти ме нервира, претерува со обидите да ја анправи канцеларијата совршено место за работа. Џим е закон, многу е откачен, омилен ми е.
Откога ќе ги изгледам горе-долу сите епизоди, пак ќе ме има на темава.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Мислам дека ниту една серија* не го достигнала нивото на ужасност во хуморот, изведбата и сценариото како оваа (и англиската и американската верзија).
Сега за сега се недостижни!

* Зборам за прајм-тајм, високобуџетни серии. Исклучени се сапуници (особено оние од латино-светот), нискобуџетни и анонимус продукции.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Мислам дека ниту една серија* не го достигнала нивото на ужасност во хуморот, изведбата и сценариото како оваа (и англиската и американската верзија).
Сега за сега се недостижни!

* Зборам за прајм-тајм, високобуџетни серии. Исклучени се сапуници (особено оние од латино-светот), нискобуџетни и анонимус продукции.
Не е за линуксаши бе. :nenene:

Ваљда ако почнеш да ја гледаш од почеток, нема да има утка. Секој карактер е развиен во повеќе слоеви, па ако почнеш со ред, ќе видиш дека хуморот и те како има смисла.

Него, јас да кажам дека во вториов дел од 5та сезода буквално се ОТВОРИЈА!
На секои 3 секунди се газам од смеење, сите моменти се неочекувани и ѕверски смешни. :)

Еве го цитатот на Andy од последната епизода:
"And I know first dates are important. They must be perfect. According to "How I met your mother", it's the date that kids will wait ages to hear." :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom