The Office

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не знам како досега нема отворено тема за оваа феноменална серија :)

Серијата има американска и британска верзија,со тоа што британската едно време одеше на Сител.
Смислена е од легендарниот британски комичар Рики Џерваиз,но успехот во Британија беше енигма,па и беше прекината продукцијата.

Потоа е преземена од Стив Карел,и е направена во американска супер-хит серија.

Исполнета со многу ликови,многу незгодни моменти,шали на работ на глупавоста (но не глупави шали,да се разбереме)...
Со еден збор,моменти кои ќе ве паѓаат на гз од смеење.

Само услов е да почнете од прва епизода,инаку пола од заебанциите нема да ги сфатите.

Приказната се врти околу ужасно смотаниот и несмасен менаџер Мајкл (Steve Carell).Добива фикс идеи,има високи морални стандарди,пред се добри намери но ги остварува (уништува) на најлош можен начин.
Сака да помогне на секој,сака да ја направи канцеларијата забавно место за работа,но од друга страна сака да е главен и кул,умот понекогаш му е како на 13 годишен тинејџер,и е самопрогласен комичар и мотиватор.

Како контра ликови му се дадени Pamela и Jim (John Krasinski и Jenna Fischer),убавата сметководителка и интелегентиот salesmen,потоа Dwight Schrude,традиционалниот,војнички образуван и наивен продавач,како и плејада други ликови кои ја прават оваа серија единствена.

Интересното е што,приказната почнува со тоа што некоја телевизија е пратена да ги снима како работат,и општо за целиот нивен живот,па така нема повеќе агли,нема филмски снимања,и се се гледа од една камера.


Некои од заебанциите :


Мајкл,додека предава за мотивација

Motivation is the key.I once managed to not have sex for 28 years.


Michael Scott: Ladies and gentleman, I have some bad news. Meredith was hit by a car.
Oscar: Where?
Michael Scott: It happened this morning in the parking lot. I took her to the hospital. And the doctors tried to save her, life, they did the best they could. And she is going to be ok.


Andy: Andy Bernard does not lose contests. He wins them. Or he quits them. Because they're unfair.
Stanley: What is wrong with you? Why would you have to phrase is like that?


Andy: Every little boy fantasizes about his fairytale wedding.


И мојот фаворит,од последната епизода

Angela: Who would EVER come to this?
Michael Scott: I don't know. It could be any number of people. It could be a pedestrian. It could be a old person. It could be a looky-loo. Or, it could be... a Bruce Springstein fan? What? Who said that? I did. Why did I say that? Oh I think you know why I said that. I think it is very apparent. I think it goes without saying, bare with me. There's a point there. But what is the point? I don't understand what he's saying. It seems a little shady. It seems a little foggy. Well, it's not a little foggy, there's really something going on here.
Jim Halpert: Do you need us for any of this?
Michael Scott: Do I?

Да видиме кој има добра смисла за хумор од вас,и ја гледа серијава? :)
 
Ј

јовица11

Гостин
Серијава ја гледав на ХРТ 2 летово,не ми привлече голема пажња па ја баталив.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Слабо фанови некако.

Океј,хуморот на Стив Карел и Рики Џерваиз е специфичен,но на некои моменти едноставно брилира и ќе ве остави 5 минути да седите со фаца од осмица до осмица предизвикана од некоја глупост/заебанција во епизодата.

Како што предупредив,почнете од прва епизода,инаку нема да сфатите 80% од заебанциите.
И некако чуствувам дека оваа е од ретките серии каде што секоја понова епизода и сезона е подобра од претходните
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.394
Поени од реакции
5.228
Како бе луѓе не ја гледате?
Points FOR:
- Бајаги реална, посебно со коментирањето на ликовите кон камерата за настанот што се случил, како во реалните шоуа де!
- Куп разни ликови со своите мани што остава место гледачот да се потсмее или згрози од некоја човечка особина!
- Најсмешниот човек Мајкл!

Points contra:
...
...
...
..Not found.!.
 
Ј

јовица11

Гостин
Не знам,чудна ми е за гледање,иако обожавам ситкоми и речиси се гледам,ова не ми оди,некако тапа ми е
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Не дека ја имам гледано којзнае колку, али тоа што го гледав ми се допадна. Обожавам таков хумор :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Јоу,новава епизода...

Не ми текнува која серија/филм/whatever ме има насмеано буквално во првата секунда.
Буквално.

Со секоја епизода,се подобри стануваат ликовите и дијалозите,со еден збор,феноменална продукција.
Ако не ми верувате за секундата,погледнете ја 5x10
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
59
Поени од реакции
2
Добра серија ме бендисува,Карел е добар ама помил ми беше англискиот оригинал.Инаку за добар хумор ќе ти го препорачам Сеинфелд,оди на Нова навечер.Гледам само 7 постови на темава.Изгледа македонскава младина преферира да гледа Серанови шо е жалосно
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Јоу,новава епизода...

Не ми текнува која серија/филм/whatever ме има насмеано буквално во првата секунда.
Буквално.

Со секоја епизода,се подобри стануваат ликовите и дијалозите,со еден збор,феноменална продукција.
Ако не ми верувате за секундата,погледнете ја 5x10
Тотално се согласувам. Добро можеби не се насмеав одма пошто знаев дека нешто смешно следи, ама сепак ми беше смешно :). И да, вратоврската беше закон! :helou:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Тотално се согласувам. Добро можеби не се насмеав одма пошто знаев дека нешто смешно следи, ама сепак ми беше смешно :). И да, вратоврската беше закон! :helou:
Не збориме за истата епизода,јас алудирав на моментот кога бирото на Двајт е цело обвиткано во новогодишна хартија :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ги симнав епизодите од оригиналната британска верзија.

Иако американската е усовршена во поглед на ликови и дијалози,британската сепак е пореална и подобра во обработката на човечките особини.
И има неверојатно смешни моменти,како :

Gareth (еквивалент на Dwight) : (speaking on the phone) So,my client said that i gave him the wrong figures...Yes,yes i've checked everything else and it comes to this...to the calculator :)devil3:)....
(listens on the phone) No,i'm just saying that it makes the wrong calculations...ok,give me a sum and let's check it out.
129...plus 51...equals 180.Ok,so it go it right this time...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
СПАМИРАМ~!*

Напишано и изведено од филантропистот,философот и комедијантот David Brent (Ricky Gervais).

Уживајте.


Песната подоцна е обработена (причина - големата популарност) од страна на Ricky Gervais и Noel Gallagher (Oasis).

*додека некој друг не напише нешто,anything!
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Во план ми е серијава за гледање кога малку ќе се подослободам од другите што ги гледам во моментов:vozbud:
Едвај чекам!
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.394
Поени од реакции
5.228
Ааа, која била! Оваа британскава се даваше на канал 5 и тогаш ѕиркав на моменти, интересно!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom