Teтово

Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
258
Секаде муслиманите се канцер. Секаде. Апсолутно никој друг не ги сака у своја близина. Секаде го демонстрираат истото однсување, геотизација, непочитување на принципите на земјата домаќин и однесување кон идеологијата на која и припаѓаат. Секако со исклучоци како и секоја група. Види еден од најглупите ставови е да не се генерализира, да не им се препишува на група тоа што го прават и поединци бла-бла-бла... Милион пати сум го објаснил тоа, не ми се повторува пак, ако сакаш читај тука, намерно детално објаснив затоа што знаев дека ќе треба 100 пати да се објаснувам за истото.
Во МКД не сме дојдени сме домаќини. Нормално дека има патерни кај групи но прашањето е која е причината. Дали се социо економски, дали културолошки или само атрибути во одреден период. И јас гледам кај Македонците лоши патерни но не го атрибуирам на христијанство туку на сељачизам и домашен одгој.

Од друга страна па и Хрватите и Србите беа Христијани од различни факции и пак се тепаа ко животни. Што значи не е до религијата.
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.940
Поени од реакции
9.894
Нека не' куркаа политичариве а мие ќе изигравамо кловноој, кој е "антички" а кој е "автохтон". Трчањето по партие е најбитно, не треба ништо мие ка народ овде да се трудимо. А и развојот и одржуење ред и мир за свите подеднакво у државава е најмалу битен. Какво раководство таков народ. Сами смо за све криви, не е крива ни религија ни политичари. Мие што живимо овде смо лигуши, свите. :)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.672
Поени од реакции
21.776
Во МКД не сме дојдени сме домаќини. Нормално дека има патерни кај групи но прашањето е која е причината. Дали се социо економски, дали културолошки или само атрибути во одреден период. И јас гледам кај Македонците лоши патерни но не го атрибуирам на христијанство туку на сељачизам и домашен одгој.

Од друга страна па и Хрватите и Србите беа Христијани од различни факции и пак се тепаа ко животни. Што значи не е до религијата.
Ау ти автохтон си бил бе, јас те мислев наш. Добар македонски бај д веј. Искрено без навреда не знам дали вреди да ти објаснувам, со Африм сум пробал 5-6 пати и не бива, а он ти е може еден од најинтелигентните шиптaри. Еве на тебе оставам, имаш доволно мозок да резонираш непристрасно како да не си шиптaр или џабе ќе си губам време?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Ау ти автохтон си бил бе, јас те мислев наш. Добар македонски бај д веј. Искрено без навреда не знам дали вреди да ти објаснувам, со Африм сум пробал 5-6 пати и не бива, а он ти е може еден од најинтелигентните шиптaри. Еве на тебе оставам, имаш доволно мозок да резонираш непристрасно како да не си шиптaр или џабе ќе си губам време?
Што си ми објаснил жив ти све?
Секој пат на секој инцидент кога Македонците се насилниците секогаш или се игнорираат или се спинува , абе ској пат, а спротивно го бомбардирате форумот и секоја друга платформа.
После со тие податоци терате пропаганда демек пропорционално нападите се далеку повеќе на тие каде македонците се жртви.
Ете типот од Кавадарци или од каде беше каде добил казна за ебење магаре, еден член си ја постира веста и толку, да беше албанец љубацот тема специална ќе отваравте.
Не само во последно време, туку секогаш се вршеше ваква пропаганда.
Ете и тој примерот на тие насилници од Куманово за кој бараше контекст, после 2 дена македонските медиуми постираа, пак во форумот ниту еден од вас не постираше вест дека биле фатени и казнети.
И ти генерализираш според тие податоци. За едни примери бараш контекст, докази од Шерлок Холмс, и што уште не, а за други примери не ти требаат докази, ме сфаќаш како паѓаш во своја замка, знам дека ти не знаеш, ама ти си нацист, и ме мрзи повеќе да ти објаснам зошто.
Но да, се слагам дека шансите да најдеш селско однесување кај албанците шансите се поголеми, ама тоа е затоа што живеат повеќе по селата, дури и денеска, а за пред 20-30 години да не збориме. Какви услови за образование имаа нашите родители и прародители, биди реален. И дали ние двајцата сме имале исти шанси за образобание земајќи ги сите услови.
Малце лицемерно од твоја страна да се занимаваш само со симтомите, тебе лично што ти прилега и да употребуваш генерализирање за свои потреби.
А никаде критика кон државата и твоето општество зошто дошло до толку подлабочување на различностите.
Секогаш сум прифатил дека албанците заслужуваат критикување.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.672
Поени од реакции
21.776
Што си ми објаснил жив ти све?
Секој пат на секој инцидент кога Македонците се насилниците секогаш или се игнорираат или се спинува , абе ској пат, а спротивно го бомбардирате форумот и секоја друга платформа.
После со тие податоци терате пропаганда демек пропорционално нападите се далеку повеќе на тие каде македонците се жртви.
Ете типот од Кавадарци или од каде беше каде добил казна за ебење магаре, еден член си ја постира веста и толку, да беше албанец љубацот тема специална ќе отваравте.
Не само во последно време, туку секогаш се вршеше ваква пропаганда.
Ете и тој примерот на тие насилници од Куманово за кој бараше контекст, после 2 дена македонските медиуми постираа, пак во форумот ниту еден од вас не постираше вест дека биле фатени и казнети.
И ти генерализираш според тие податоци. За едни примери бараш контекст, докази од Шерлок Холмс, и што уште не, а за други примери не ти требаат докази, ме сфаќаш како паѓаш во своја замка, знам дека ти не знаеш, ама ти си нацист, и ме мрзи повеќе да ти објаснам зошто.
Но да, се слагам дека шансите да најдеш селско однесување кај албанците шансите се поголеми, ама тоа е затоа што живеат повеќе по селата, дури и денеска, а за пред 20-30 години да не збориме. Какви услови за образование имаа нашите родители и прародители, биди реален. И дали ние двајцата сме имале исти шанси за образобание земајќи ги сите услови.
Малце лицемерно од твоја страна да се занимаваш само со симтомите, тебе лично што ти прилега и да употребуваш генерализирање за свои потреби.
А никаде критика кон државата и твоето општество зошто дошло до толку подлабочување на различностите.
Секогаш сум прифатил дека албанците заслужуваат критикување.
Ме мрзи на долго сега оти нема да излезеш од матрицата затоа ќе бидам пократок. Еднаш ти реков дека секогаш кога ќе се вадиш на репресија, дека ви било забранувано да се образувате и израувате а ти ставив и видео од после НОБ каде што парафразирам Македонците, Шиптaрите, Турците, Власите, учат на мајчин јазик, бла, бла, бла. Ама добро репресирани сте биле. Еве ја ситуацијата во Швицарска, рајот на земјата. Ќе ти го ставам ова до бесконечност кога и да префрлаш вина за шиптaрисувањата.

In a 2010 statistic, young males of the former Serbia and Montenegro (which to a large extent corresponds to the Kosovar Albanians in Switzerland) were found to have a crime rate of 31%.

The total number of people living in Switzerland Albanian descent of inclusive naturalized and dual citizens is currently estimated at about 200,000. 3.1% of the permanent population in Switzerland in 2016 stated that they use Albanian as the main language, which corresponds to 258'415.

In contrast, the number of students with Albanian descent is increasing today. In 2008, only 67 people were enrolled at Swiss universities, there are already 460 in 2017.

31% стапка на криминал. 460 на факултет. Од 258415. Во Швајцарија. Кога и да почнеш да плачеш за опресија секогаш ќе ти ги цитирам швајцарските статистики. Не за тебе да ти влезе во глава пошто нема, за другите кои читаат да ја добијат комплетната слика дека орката засекогаш останува орка. Не постои сила во универзумот која вас ќе ве цивилизира.
А сега да ти објаснам за тоа дека сум бил нацист еднаш засекогаш, па ќе те навратам на овој пост кога и да ти текнува такво нешто да ми кажеш.

Замисли ми се појави тука сега некој волшебник и ми каже: Слушај многу си ми симпатичен решив да те частам луксузен стан во една зграда. И не само тоа, туку и ќе ти дадам да бираш дали комшиите сакаш да ти бидат Македонци или Шиптaри. Природно е дека секој нормален кој е запознаен со менталитетот на двата народа да ги одбере Македонците, па така и јас. Затоа што многу поквалитетен живот ќе имам со комшии Македонци, него ли со орки.

Е сега замисли ја следната ситуација ама изборот е меѓу комшии Македонци и Норвежани. Нормално дека ќе ги одберам Норвежаните наместо Македонците, затоа што се поцивилизирани и со нив ќе имам подобар живот, ќе биде почисто, лифтот сервисиран на време, нема да се фрла ѓубре наскеаде итн...

И сега што сум јас тука. По тебе сум нацист, по некој си ултрапопален Македонец јас сум предавник на својот народ оти не ги бирам своите пред Норвежаните. А јас само сум реален и реално гледам на работите.

Е сега ако е изборот меѓу вас и Пакистанци или Арапи или Паштуни, ќе ве одберам вас, ама на прсти од една рака се бројат тие етникуми или култури каде што вас би ве одбрал. Пошто сте на цивилизциското дно на светот по ваша заслуга, јас не сум ве направил вакви, Швицарска не ве направила вакви, Немачка и Италија не ве направила вакви. Едноставно природно вие сте дивјачки орки, нешто што тебе не ти влага у таа главата пошто те боли пошто се твои. Ама само затоа што те боли не значи дека не е тоа реалноста.

И што сум јас сега: нацист пошто ги одбирам Македоците пред вас, предавник Македонец пошто ги одбирам Норвежаните пред своите или шиптaрољубец пошто ве одбирам вас пред Пакистан? Можеш да го изрезонираш ова или тешко е малце? И после зашто си бил шиптaр.
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
258
Албанец не сум, уште ти си живееш во илузија за македонија за македонците или две национална држава. Никад и ни тад. Па МК е мултиетничка земја олади малце. Никој слуга нема да ти е зашто си од Вевчани и рисјанин. Воопшто не може да разбереш дека муслимани има во земјава и се исто како тебе од памтивек во државава.

Ме мрзи на долго сега оти нема да излезеш од матрицата затоа ќе бидам пократок. Еднаш ти реков дека секогаш кога ќе се вадиш на репресија, дека ви било забранувано да се образувате и израувате а ти ставив и видео од после НОБ каде што парафразирам Македонците, Шиптaрите, Турците, Власите, учат на мајчин јазик, бла, бла, бла. Ама добро репресирани сте биле. Еве ја ситуацијата во Швицарска, рајот на земјата. Ќе ти го ставам ова до бесконечност кога и да префрлаш вина за шиптaрисувањата.
Хаха, ова е тешка пропаганда. Ме смее дека веруваш дека еднакви права имале малцинставата. Учење на Турски забранувавте со полиција и со секакви притисоци. Видео ако испратиш автоматски не значи дека е вистината. Прашај постари генерации ќе ти кажат како биле третирани сите малцинства со Исламска вероисповед во факултетите, во болниците и тн. Презиминја беа менувани со сила.

Автоматска конфлација на муслимани со Албанци во МК само покажува дека не си толку умен колку што се мислиш.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.672
Поени од реакции
21.776
Албанец не сум, уште ти си живееш во илузија за македонија за македонците или две национална држава. Никад и ни тад. Па МК е мултиетничка земја олади малце. Никој слуга нема да ти е зашто си од Вевчани и рисјанин. Воопшто не може да разбереш дека муслимани има во земјава и се исто како тебе од памтивек во државава.


Хаха, ова е тешка пропаганда. Ме смее дека веруваш дека еднакви права имале малцинставата. Учење на Турски забранувавте со полиција и со секакви притисоци. Видео ако испратиш автоматски не значи дека е вистината. Прашај постари генерации ќе ти кажат како биле третирани сите малцинства со Исламска вероисповед во факултетите, во болниците и тн. Презиминја беа менувани со сила.

Автоматска конфлација на муслимани со Албанци во МК само покажува дека не си толку умен колку што се мислиш.
Да не се повторувам,истиот одговор ќе ти го дадам како на Владе:

Види, мене не ми е гајле дали 99% од Македонците утре ќе станат католици, будисти, агностици или било што. Јас имам проблем само со насилни идеологии и религии, а исламот е најгнасна идеологија од тие масовните, не бројам тука некои терористички организации, секти и слично со двајца без тројца луѓе. Не постои земја или средина каде не се канцер. Другарка моја е мажена за Индиец и откога направиме муабет и го уверив дека нема потреба од политичка коректност го прашав дали од тие миљарда различни народи, јазици, религии и култури има некои кои се проблематични и како од пушка ми кажа дека само со муслиманите имаат сериозни проблеми. Така што не сум од тие што мислиш мора да е православен и слично. Кога Власите Хари Костов и Таче Ќурка станаа премиери не се бунеше никој зошто Власи се на чело на владата. Или протестантот Борис Трајковски. Чак и она копитоно муртинско кој час е православен, час протестант, час Македонец, час Шиптaр, час со Бугарија сме братски земји, час Срби су наши брача. Јас сакам таа гнасна идеологија да исчезне, а ако веќе не може да исчезне да биде што е можно послаба.

Се согласувам дека немуслиманските Македонци имаат голема вина во случајот со торбешите, ама не дека е само еднострана и дека овие па нешто придонеле да се подобри ситуацијата. Пред месец дена поминав покрај Пласница. На сред пат имаат јарбол со турско знаме, гласаат за ДУИ, а зборат македонски. Јас поголема шизофренија не сум видел во животот. Прв пат во живот видов искчратно на ѕид со спреј DUI. Значи не BDI како што шиптaрите го пишуваат него DUI. Тие утре да дојде Турција да не окупира први ќе рипнат да тепаат каури. Барем 99.99% од тие што извадиле пасоши нема да прават дополнителни татаристувања. Ако Турците се крвави до лакти, потурците се до рамења. Значи бугарашите биле во лоша егзистенцијална политика, се пишале бугари, извадиле пасош и тука завршува нивното бугаристување. На скалата на гревови неспоредливо со тоа што потурците го прават активно учествувајќи против "оние другите" да не речам своите. Тука барај ја причината зошто проесчниот православен Македонец е потолерантен према бугарашот отколку према потуракот.

И за крај ако ние сме криви за тоа што премногу дозволуваме, не значи дека Турција не ни е непријател. Ако ти не зклучуваш по дома и ти влегол апаш и те обрал, тоа не значи дека апашот не е апаш и дека треба да го сакаш.
Значи вака да се разбереме. Основачот на вашата религија педофилот мухамед бил и тоа според вашите извори куран, сахих хадити од бухари и сахих хадити од муслим:

-педофил
-силувач
-етнички чистач
-убиец
-апаш
-манијак
-поседувач и трговец со робови
-цицал јазик на мало машко дете
-многу веројатно шизофреник

Според него харам е:
-музика
-свинско
-алкохол
-жена да се шета со пуштена коса

Но не е харам:
-заробување на жени во војна и претварање во сексуални робинки
-пиење мочка од камила
-јадење на урми од Медина кои го анулираат секој отров
-смртна казна за секој кој не сака повеќе да верува во ислам
-брак на двајца братучеди од татковци браќа

Вие како муслимани треба да го следите неговиот пример. И го следите. Не ти е вака срам малце? Да си следбеник на еден од најголемите малоумници и гомнари од човештвото? Нели ти е срам кога ќе видиш девојче од 9 години на улица и ќе кажеш мојот пророк мухамед имал секс кога имал 56 години со некое како ова девојче? Секако дека немате срам, вие сте канцерот на овој свет, јак курац дали си турчин, шиптaр, торбеш или од Марс.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.712
ццц ццц уште ли паѓате на стари финти од 2001 со ,,свадбите,, , ако ако малку ви е !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom