Squid Game

Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
И на македонски е "лигњи"
Не знам дали има друг збор, немам слушнато/прочитано. Сегде каде и да сум го сретнал, вака бил преведен - употребен.
Па и не можеме да имаме посебен збор за тоа, кога не е тоа нешто од секојдневието, ако се сеќавам добро некои словенски јазици како Руски, Бугарски, Полски, Украински, па и Турски го нарекуваат Каламар, Калмар кој е од грчко потекло ако не грешам.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Па и не можеме да имаме посебен збор за тоа, кога не е тоа нешто од секојдневието, ако се сеќавам добро некои словенски јазици како Руски, Бугарски, Полски, Украински, па и Турски го нарекуваат Каламар, Калмар кој е од грчко потекло ако не грешам.
Каламари е италијанскиот збор за лигњи.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.639
И на македонски е "лигњи"
Не знам дали има друг збор, немам слушнато/прочитано. Сегде каде и да сум го сретнал, вака бил преведен - употребен.
Па и не можеме да имаме посебен збор за тоа, кога не е тоа нешто од секојдневието, ако се сеќавам добро некои словенски јазици како Руски, Бугарски, Полски, Украински, па и Турски го нарекуваат Каламар, Калмар кој е од грчко потекло ако не грешам.
Каламари е италијанскиот збор за лигњи.
Лигна е на македонски, или каламар, ама каламар повеќе се употребува за шишенце со мастило. Е сега има и сипа / сепија, што мене ми личи ко исто животно, ама изгледа се различни, од ист сој. Сипата на англиски ја дава како cuttlefish.
 
Член од
1 ноември 2017
Мислења
66
Поени од реакции
40
И на македонски е "лигњи"
Не знам дали има друг збор, немам слушнато/прочитано. Сегде каде и да сум го сретнал, вака бил преведен - употребен.
Лигња е погрешно, имам прашано лектори. И јас се зачудив. Види во речников: http://drmj.eu/search/Ligna
Па оттука Squid Game = Игра со лигни. Бугарите го имаат преведено "Игра на калмари"
 
Последно уредено:
Член од
29 ноември 2014
Мислења
990
Поени од реакции
3.954
45.6 милијарди вона или 33240092 евра... Not bad, not bad
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Дрка нетфликс сеа за серијава што има многу гледаност :D
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Член од
1 ноември 2017
Мислења
66
Поени од реакции
40
Squid Game: 15 Things You Missed
Уште од почетните епизоди можеше да се дознае дека старецот е главниот, исто како и да дознаат за следните игри.
Инаку како што сфатив и во Србија почна да се емитува со преводот "Игра лигње". Во Македонија уште не...
Македонска википедија: Игра на лигни
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Imase vreme koga ke se razmislev dali da ja hejtam.
Oti togas stalno wot hejter, ova ona, ama posle takov track record of dopaganje eden kup viralni, popularni stvari moze da si dozvolam da pisam.

Se pocna od:

Jas od Squid izgledav epizoda ipol pa zaspav.
Hipsterski najprvo, uste nemase statii, grafi i se toa za najpopularna serija koga insistirav so zenata da i dademe sansa, koja normalno od start ne sakase da cue. Posle izgledana epizoda ipol mene mi svetna od kakov kalibar e serijata i znaev deka ne e za mene i ne prodolziv. Ja otkazav. Ona se hukna i ja izgleda, za posle 10 denovi da me zamara da ja izgledam i jas.

Zosto?

Ja mislejki poradi toa deka e navistina dobra, stom i cel svet se gubi i vcera i sednav.
Znaete zaso zamarala? Za da sum se nerviral i jas so nea. Za da videla dali i jas ke cringe-am i hejtam ko ona so praela i ne sakala sama protiv svetot. That little bitch, the audacity. Jas gledam serija a ona me gleda mene i se smee, jas rolam so ocite i se boram so motion/sea sickness poradi istoto a ona si gi gricka moite zamerki koi bea poredovni od nejziniot ciklus. Razbiram zaso e popularna, malku pokvalitetno i malku razlicno, sepak vo minimalni kolicini - siguren hit. Serijava e zabavna kolku sto e Casa Papel. Ic. Osven ako humorot od Squid ti preletuva nad glava. Togas da, cestito, fantasticna serija...

Krajot vo 2006-ta bi bil iconic.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom