Squid Game

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
е забележува од старт недостигот на оригиналност во сценариото, кое е во најмала рака мешавина на Hunger Games, Maze Runner, португалската серија на Netflix - 3%, па и на дел од серијата The 100, а дополнително авторот бил обвинет за плагијаризам зашто премногу наликувала на јапонскиот филм As the Gods Will . Но на сите нив, спојувајќи ги заедно, ја внесува таа корејска трилер нишка која те држи закован за телевизор без да трепнеш додека за само неколку часа ја изгледаш цела.
Сѐ почна од тука


Дури и името на поджанрот (Battle Royale) е директно преземен.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
На Нетфликс англиски си зборуваат
Јас од торенти гледам серии и го сменив аудиото на корејски, сигурно имаш опција и на нетфликс. Подобро е на нивен јазик да ги слушаш и со превод, англиското е многу вештачки според мене.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Oна што е многу интересно кај азиски филмови/серии е фактот што НЕМА ТЕОРИЈА да им запомниш име на карактерите. Ни во серијава ни во било кој друг азиски филм/серија.
Онака, екстремни напори и треба имдб да користиш или некој таков ресурс за да им ги знаеш ТОЧНО имињата во серијата.
Реално јазичната па и културолошката бариера си бара поголем напор да се вложи при гледање, за разлика од западниве не-англиски серии (шпански, па дури и германски).
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Oна што е многу интересно кај азиски филмови/серии е фактот што НЕМА ТЕОРИЈА да им запомниш име на карактерите. Ни во серијава ни во било кој друг азиски филм/серија.
Онака, екстремни напори и треба имдб да користиш или некој таков ресурс за да им ги знаеш ТОЧНО имињата во серијата.
Реално јазичната па и културолошката бариера си бара поголем напор да се вложи при гледање, за разлика од западниве не-англиски серии (шпански, па дури и германски).
Ме нервира 456
Среќа овде имаат бројки. :D
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Завчера почнав денес ја догледав добра беше, една сцена со девојките ме растажи доста. Во ваквите серии сцените каде што се запознават што како поголем дел ми се досадни. Моментот со полицаецот на крај некако недовршено ми остана без цел.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.916
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
На Нетфликс англиски си зборуваат
На корејски зборат.
Тоа што кога ќе пуштиш и слушаш синхронизирано англиски е затоа што тоа ти е избрано под default.
Избери во опции Korean(original) with English subtitles.


20210927_191939.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom