#SpreadTheTruth, секој ден, 21 часот

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
6.749
Несакам да звучам песимистички али треба нешто многу поголемо од 3-4 иљади твитови на интернет за да се смени ситуацијава у државава.
Патувањето почнува со првиот чекор.....
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
258
Луѓе, медиумиве се уплашија бидејки темата ни се вика „Медиумска битка“, а ретко кој од новинарите ќе потроши време да прочита за што всушност станува збор. :)
 

Channar

гастроентерохепатолог
Член од
3 јуни 2011
Мислења
199
Поени од реакции
254
Astăzi, împrejur 1500 musulmani au protestat în capitalul de Macedonia, Skopie și au căutat eliberarea Islamiștiilor Radicali, care au fost arestați din cauza crimei. Ei ucideau 4 băieți și un bărbat în vârstă de 40 ani, toți macedoneni, pe 2 Mai, la Vinerea Mare, la lacul Smilkovți, aproape de Skopie. Islamiștii Radicali erau arestați după investigația, ce dura 3 săptămâni.

În general, macedonenii sunt creștini, dar albanezii etnici, care reprezintă 20 % din populația în Macedonia, în general, sunt musulmani. În deceniul recent, avea număr crescut cu incidente extremismului religios, importat din Islamiștii Radicali din Orientul Mijloc, dar albanezii macedoneni n-acceptau. Acum, celulele teroriștilor există pe întreg pământul.

La protestul, multe parole au fost strigat: „Allahu Akhbar“, „Moarte pentru creștinii“„Vrem război cu creștinii“ și au fost strigat parole din Al Qaeda.

http://www.taratur.com/data/05.04skopjeprotesti01.jpg

Poliția macedoneană aresta 3 din 5 suspecți pentru masacrul oribil. În Macedonia, nu a fost masacru ca acest, din Doilea Război Mondial. Toate statele vecine Macedoniei au dat un sprijin și au ajutat-o în investigația.

Готова е и романската верзија
 
Член од
23 декември 2011
Мислења
980
Поени од реакции
1.365
На твитер ова да пишам?

Around 1,500 Muslims protested today in the Macedonian capital, Skopje, demanding the release of the radical Islamists who were arrested by the Macedonian police on May 2 for the cold-blooded execution of four Macedonian teenagers and one middle-aged man while they were fishing in the Skopje area on Good Friday this year. The arrests were made following an intensive 3 week investigation.

Macedonians are predominantly Christian, while the ethnic Albanian minority that accounts for around 20% of the population in Macedonia is predominantly Muslim. In the last decade there has been an increase in incidences of religious extremism, imported by radical Islamists from the Middle East, but this has not found a fertile ground among the Macedonian Albanians. Islamist terrorists cells have been reported all over south-eastern Europe, including Macedonia.


The Macedonian police assured that the protest and march through the streets didn't take a chaotic turn. The radical Islamist protesters chanted "Allahu Akbar", "Death to Christians", "War on the Christians", and brandished Al Qaeda insignias.

http://www.taratur.com/data/05.04skopjeprotesti01.jpg

The Macedonian police have arrested three of five suspects directly implicated with the horrific crime, the likes of which Macedonia has not seen since WWII. All the neighbouring countries have offered their support to the Macedonian Interior Ministry for the capture of the two remaining suspects, who are on the run and for whom Interpol warrants have already been issued.​
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
38.383
Се додека не си ја препуштат иницијативата како нивна заслуга или пробаат да не врзат нема проблем
Додека стои моето име горе никој со ништо неможе да не поврзе. Тоа е исто како да си пукнат во глава кога ќе ги прочепкаат останатите постови.
Вчерашната акција имаше голем одзив, речиси сите на било каков начин беа информирани. Некои се согласуваат, некои не, што и нормално е во едно демократско општество. Ви благодарам што дадовте се од себе ова да успее и да се слушне вистината. Им благодарам и на „влијателните“ што се уклучија со нивните досетки и им порачувам да идат да маршираат за Мир. Очигледно Маршот имаше силен впечаток кај радикалните исламисти, па маршираа во правец на Смиљковско Езеро.
Ние овој пат нема да маршираме, ниту да протестираме, има ете кој да ги врши тие работи. Ние организирано, заедно само ќе ги документираме нивните чекори. Бидејќи нели ние сме глупи и не сме толку влијателни.
Нема да е лошо да имаме уште една акција на #влијателни чисто за разонода :icon_mrgr:
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
336
Astăzi, împrejur 1500 musulmani au protestat în capitalul de Macedonia, Skopie și au căutat eliberarea Islamiștiilor Radicali, care au fost arestați din cauza crimei. Ei ucideau 4 băieți și un bărbat în vârstă de 40 ani, toți macedoneni, pe 2 Mai, la Vinerea Mare, la lacul Smilkovți, aproape de Skopie. Islamiștii Radicali erau arestați după investigația, ce dura 3 săptămâni.

În general, macedonenii sunt creștini, dar albanezii etnici, care reprezintă 20 % din populația în Macedonia, în general, sunt musulmani. În deceniul recent, avea număr crescut cu incidente extremismului religios, importat din Islamiștii Radicali din Orientul Mijloc, dar albanezii macedoneni n-acceptau. Acum, celulele teroriștilor există pe întreg pământul.

La protestul, multe parole au fost strigat: „Allahu Akhbar“, „Moarte pentru creștinii“„Vrem război cu creștinii“ și au fost strigat parole din Al Qaeda.

http://www.taratur.com/data/05.04skopjeprotesti01.jpg

Poliția macedoneană aresta 3 din 5 suspecți pentru masacrul oribil. În Macedonia, nu a fost masacru ca acest, din Doilea Război Mondial. Toate statele vecine Macedoniei au dat un sprijin și au ajutat-o în investigația.

Готова е и романската верзија
Супер. Само ќе сакаш ли каде што пишува „денес“ да ставиш датум (сепак не се случи денес) и каде што пишува дека биле убиени на Велики петок да го замениш со четврток (во петок беа пронајдени, но не и убиени).
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
15.624
Поени од реакции
11.480
Јас како иницијатор за тема за #влијателните, и вие ми ја затварате. У-А управа!

:)
 
Член од
23 декември 2011
Мислења
980
Поени од реакции
1.365
Им пишував на Роберт Спенсер и на Памела Гелер ама не се разбирам многу со ова твитеров затоа што сега го направив па не знам дали им стигнало.

За секој случај пишете ако можете тука.
http://www.jihadwatch.org/
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
38.383
Јас како иницијатор за тема за #влијателните, и вие ми ја затварате. У-А управа!

:)
Не се толку влијателни за тема да им отвараш :ROFLMAO:

Еве веста каде се појави:
http://www.topix.com/mk/skopje
http://www.stormfront.org/forum/t885040/ (Овде е веста за протестот во Србија)
http://www.facebook.com/PEI.Guardian
http://www.focus-fen.net/?id=n277157
http://www.liveleak.com/view?i=ea8_1336194782
http://abcnews.go.com/International/wireStory/1500-protest-macedonia-murder-arrests-16278758#.T6YljlLQwWc
http://www.facebook.com/TELEGRAPH.CO.UK
http://ireport.cnn.com/docs/DOC-785705?ref=feeds/latest
http://gatesofvienna.blogspot.com/2012/05/in-macedonia-supporters-of-killers.html
http://i-macedonian.blogspot.com/
http://www.gjokomk.com/the-news/137-albanci-ekstremisti-baraat-osloboduvanje-na-teriristi.html
http://www.utsandiego.com/news/2012/may/04/1500-protest-in-macedonia-after-murder-arrests/?ap
http://tags.blog.mk/category/образование/
http://www.thenewstribune.com/2012/05/04/2131642/1500-protest-in-macedonia-after.html
http://www.myfoxboston.com/story/18147544/1500-protest-in-macedonia-after-murder-arrests
http://www.wtop.com/220/2853022/1500-protest-in-Macedonia-after-murder-arrests
http://articles.boston.com/2012-05-04/news/31575366_1_albanians-skopje-protesters
http://www.firstpost.com/topic/place/eastern-europe-spread-thetruth-macedonia-2012-share-video-PbCxVx-KCQ4-711-1.html
http://www.montereyherald.com/world/ci_20548682/1-500-protest-macedonia-after-murder-arrests
http://democratherald.com/news/world/europe/protest-in-macedonia-after-murder-arrests/article_8ed57d43-131d-511d-8822-1b92923f99d2.html
http://www.heraldonline.com/2012/05/04/3948667/1500-protest-in-macedonia-after.html
http://wn.com/Terrorism_in_Macedonia__Spread_the_Truth
http://inagist.com/all/197347858700181507/
http://www.lasvegassun.com/news/2012/may/04/eu-macedonia-protest/
http://www.wopular.com/1500-protest-macedonia-after-murder-suspects-held-terror-charges
http://washingtonexaminer.com/news/world/2012/05/1500-protest-macedonia-after-murder-arrests/571781
http://tdn.com/news/world/europe/protest-in-macedonia-after-murder-arrests/article_f48a1723-29b4-5d43-9904-2718cddc1c7b.html
http://www.facebook.com/euronews.fans
http://www.walb.com/story/18147544/1500-protest-in-macedonia-after-murder-arrests
http://www.khq.com/story/18147544/1500-protest-in-macedonia-after-murder-arrests
http://www.erepublik.com/en/article/-media-battle-for-macedonia-2027147/1/20
http://www.telegram.com/article/20120505/DIGESTS/105059943/1052/newsrewind
http://www.heraldextra.com/news/world/europe/protest-in-macedonia-after-murder-arrests/article_4b6cdfef-dca4-577d-a12c-20f9ed18a3d1.html
http://www.macedonians.tv/showthread.php?s=d87fb7787e3dc33f36e3af7ed08b86f8&t=6053&page=23 (нашите АБЦ и Конкрит мелат...:))
http://www.myrtlebeachonline.com/2012/05/02/2805829/macedonian-police-file-charges.html
http://www.newschannel6now.com/story/18147544/1500-protest-in-macedonia-after-murder-arrests
http://www.mifox32.com/story/18147544/1500-protest-in-macedonia-after-murder-arrests
..........
Има уште многу кој ја објавија англиската верзија. Тек останатите верзии кога ќе се пребараат :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.764
Поени од реакции
7.315
bucio@stepjosif
Ти си слободен индекс, ти си оценка во ученичка книшка на волја професорска.
Виа го пишав ама не знам дали ќе ми го прочита тој шо бараше да ми го пуши за ретвит, затоа што не ме следи :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
Или ме следи?
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
61
Поени од реакции
127
Додека стои моето име горе никој со ништо неможе да не поврзе. Тоа е исто како да си пукнат во глава кога ќе ги прочепкаат останатите постови.
Вчерашната акција имаше голем одзив, речиси сите на било каков начин беа информирани. Некои се согласуваат, некои не, што и нормално е во едно демократско општество. Ви благодарам што дадовте се од себе ова да успее и да се слушне вистината. Им благодарам и на „влијателните“ што се уклучија со нивните досетки и им порачувам да идат да маршираат за Мир. Очигледно Маршот имаше силен впечаток кај радикалните исламисти, па маршираа во правец на Смиљковско Езеро.
Ние овој пат нема да маршираме, ниту да протестираме, има ете кој да ги врши тие работи. Ние организирано, заедно само ќе ги документираме нивните чекори. Бидејќи нели ние сме глупи и не сме толку влијателни.
Нема да е лошо да имаме уште една акција на #влијателни чисто за разонода :icon_mrgr:
Леандра. Ги удривте кај што најповеќе ги боли овие "влијателниве". Во нивниот замислен монопол врз твитерот и со тоа информацијата и иницијативата. И замисли прво каков комплекс мора да крие изборот на името," влијателни" ;-) Кајгана групата во само неколку часа го оддува нивнотo значење и замислената големина а и моќ ;-) Додека тие пиеја кафе и се, извини на зборот, "препичуеa" со ситни финти на твитер наместо да го користат своето таканаречено влијание да покренуваат иницијативи, Кајгана ги здрма до коска. Перцепцијата за светов, а и за нивната маалска "моќ и влијание" им се сруши за неколку часа. Мора да ги разбереш. Сигурно имале непроспиена ноќ ;-) Ама нека се навикнуваат, во денешниов свет никој веќе нема монопол врз информацијата, и фала богу што е така.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.247
Еште една две вакви акции и цел свет ке не чуе!
Само следниот пат со памет ке ги трошиме твитањата
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.370
Поени од реакции
3.960
Jas se izvinuvam za neukosta koja ja imam kon twitter amma od sekogas mi bil dosaden i ne sum se zamaral so nego , pa bi zamolil nekogo da mi objasni kako da bidam del i jas od ovaa akcija sto e vo tek .
(Ke ve zamolam onapred tnx ).
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
6.201
Поени од реакции
2.881
Ти текнува на Мирослава Симоновска(која ги бранеше Албанците...дека не трбало да се обвинуваат тие)??....сега нејзиниот газда Геро...вклучувајќи ги и главните соросоидни фацички...нигде ги нема.

Ама битно знаеја да вреѓаат дека сме биле "кретенска аморфна маса" кога си се радувавме на победите на кошаркарите и ракометарите.:cenzura:


И после ќе се лутат коа луѓето со право ќе им се обраќаат со "предавници".
Па оваа буцката ја имаше и на форумот порано со никот Новинарка :tapp: само сега ја нема некако ...
 
На врв Bottom