Serie A 2014/2015

Кој да ја отвори новата тема?


  • Вкупно гласачи
    96
Статус
Затворена за нови мислења.

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.730
Поени од реакции
9.716
Јуве доминира со години во Италија без никаква конкуренција, Рома тонат ли тонат у вторава полусезона, миланисти и интераши се караат чиј тим е помалце мизерен...

 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Се молев 2 дена да го стартува и многу кејф ми се напраи.

Со подобра средина и повеќе минути ќе почне и да асистира и да шиба голови.
Дриблинг, визија, пас, шут, сфе има дечкото.

Склон да не е на повреди?
Не е склон на повреди, склон е на непочитување авторитет.

Проблем со однесување наводно имаше и во Алмериа кога беше на позајмица, исто така и со Ливерпул кога без одобрение на клубот отиде да си преговара со Милан за трансфер :)
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.077
Поени од реакции
17.831
Некои судии судат само ако шутот оди директно кон гол.

Парма-Милан сезона 2011/2012 судија Лука Банти. Истиот од денеска. Настанот за пеналот е некаде 23 секунда. Топката има нагорно движење, но сепак судијата досудува пенал.

Инаку @Маци- никаде во правилата не е утврдена траекторијата на топката како клучна за досудување прекршок после игра со рака. На прво место секогаш стои намерата. Ако играта со рака е намерна, тогаш 100% се суди. После тоа на второ место доаѓа положбата на раката во однос на телото. Колку раката е поодалечена од телото толку има посилен аргумент за да се казни таа игра со рака. На трето, но не и најмалку важно место доаѓа дистанцата помеѓу играчот кој шутира и играчот кој игра со рака, како и брзината на движењето на топката. Колку се поблиску играчите еден до друг, толку повеќе судијата има право да избере да не го казни играњето со рака. Колку е посилен шутот исто така судијата има повеќе право да избере да не казни. Спротивна е логиката со поголема дистанца меѓу играчите и со помала брзина на топката.

Едноставно освен во првиот случај каде што намерната игра со рака судијата е обврзан да ја казни и се друго од тоа е погрешно, сите останати случаеви се интерпретираат различно од судија до судија, од натпревар до натпревар. Некогаш судиите даваат предност на положбата на раката, некогаш на дистанцата меѓу двајцата играчи, некогаш на брзината на движењето на топката. Денеска судијата ги зеде во предвид вторите два моменти пред првиот и одлучи дека не треба да досуди пенал во случајот.

Во главата имам еден куп примери поврзани со вакви ситуации од претходните 7-8 сезони во Серија А, но ми ја сфативте поентата.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Mondo, do sudijata e, zatoa rekov nekogas sudat samo ako e sut kon gol.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Чист пенал. Раката е во неприродна позиција и тоа си се свири али како што кажа Фрос, некои судии зимаат во обзир колку се блиску играчите еден до друг и се разбира траекторијата на топката.

Јас да сум судија, би го свирел у секое време.[DOUBLEPOST=1429487838][/DOUBLEPOST]Али не сум :D
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Хахахха, дај бе малце објективни бидете - Вчера не пројдовте половина (ок лажам, 3 пати пројдовте половина) и уште глумите тука нешто - Ја стварно не разбирам како тоа Интер ваш е подобар од Милан наш ?????


Немој да ме јебеш, ме мрзи да барам статистика од вчера, на се личеше утакмицата освен на дерби - пошто Милан се бранеше со 15 играчи и чекаше она мртвоно Менезче да направи нешто само во напад.

Да, двете екипи се мизерија ама братттттттттттт може само да зборите за 7те титули во ЛШ и да ќутите за вчера ....... 3 пати половина пројдовте алооо
 
C

Castiel

Гостин
Хахахха, дај бе малце објективни бидете - Вчера не пројдовте половина (ок лажам, 3 пати пројдовте половина) и уште глумите тука нешто - Ја стварно не разбирам како тоа Интер ваш е подобар од Милан наш ?????


Немој да ме јебеш, ме мрзи да барам статистика од вчера, на се личеше утакмицата освен на дерби - пошто Милан се бранеше со 15 играчи и чекаше она мртвоно Менезче да направи нешто само во напад.

Да, двете екипи се мизерија ама братттттттттттт може само да зборите за 7те титули во ЛШ и да ќутите за вчера ....... 3 пати половина пројдовте алооо
А па вие дека поминувавте поволина лом направивте ....први 15 минути само после душа снемавте...и барај бе статистика...3 шутеви во рамки на гол имавте...исто толку и Милан имаше...еве го тупите боље сте биле а 2 пати сезонава неможете да не победите...а и пак сме пред вас на табела и гол разликата ни е тука негде..... и па ќе го тупите боље сте биле....Или сеа од барса ќе глеаме посед на топка имавме боље сме хехехе...Менез ако е мртов ондак што се икарди, Алпскиот меси и репчето?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
..................Интер - Милан..............
.................55% посед 45%
.............. 17 вкупно удари 7
..............3 во рамки на гол 3
....................9 корнери 3
...............22 нафрлувања 14


И да не си ја гледал утакмицата туку да отвориш резултати ќе видиш дека Интер биле поконкретни. Јас ја гледав и освен од 30та до 40та минута во прво полувреме, мислам дека Милан беше инфериорен во поглед на Интер. Колку само напади не завршија поради неспособниот Паласио и поради него и остана 0-0 по афтоголот на Мексес. Кој кретен, без потреба свртен играч со грб го влече и го фаулира.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.276
Поени од реакции
108.288
А па вие дека поминувавте поволина лом направивте ....први 15 минути само после душа снемавте...и барај бе статистика...3 шутеви во рамки на гол имавте...исто толку и Милан имаше...еве го тупите боље сте биле а 2 пати сезонава неможете да не победите...а и пак сме пред вас на табела и гол разликата ни е тука негде..... и па ќе го тупите боље сте биле....Или сеа од барса ќе глеаме посед на топка имавме боље сме хехехе...Менез ако е мртов ондак што се икарди, Алпскиот меси и репчето?
Ти да не глеаше некоја друга утакмица? Мислам океј е и малце објективност... Глупо е стварно да се расправаме која мизерија е подобра од двете, ама реално кажи си брат, вчера дали Интер не беше подобар противник? Глеј колку шанси имаа во второто полувреме, цело време притискаа а Милан се бранеше. Дури на крај Лопез место да побрза гол да дадете тој кога ќе ја фатеше топката лежеше на теренот, ко да води Милан, а не ко да е нерешено. Не дека ќе смени нешто у животов ако Интер ги издоминирал Милан али малце објективност барем...
 
C

Castiel

Гостин
Ти да не глеаше некоја друга утакмица? Мислам океј е и малце објективност... Глупо е стварно да се расправаме која мизерија е подобра од двете, ама реално кажи си брат, вчера дали Интер не беше подобар противник? Глеј колку шанси имаа во второто полувреме, цело време притискаа а Милан се бранеше. Дури на крај Лопез место да побрза гол да дадете тој кога ќе ја фатеше топката лежеше на теренот, ко да води Милан, а не ко да е нерешено. Не дека ќе смени нешто у животов ако Интер ги издоминирал Милан али малце објективност барем...
За вчера за нијанса бевте малку подобри....ама малку а не толку колку што се увеличува...А и освен Паласио кога го погоди лопез при крај немавте друга 100 % шанса... немавте завршиница така да другото паѓа во вода...Разликата е ние знаеме дека сме катастрофа и си принзаваме...Ама вие сте убедени дека сте подобри од она што сте...
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Секогаш сме подобри бе, не само вчера ај сеа слушај ја наставничката што ти предава. :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom