Premier League - Season 2019/2020

Кој ќе биде шампион 2019/2020 во ЕПЛ?


  • Вкупно гласачи
    280
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.504
Ова поради Пеп шо плачеше дека кога освојувале, наградата кај играч од Ливерпул одела.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
Не го сфаќам потегов. Ако има за Силва статуа за 10 години во клубот, треба и за Агуеро, Харт. Евертон треба на Бејнс да му достават. Почнаа некако со статуиве за секој да прават. Ми изгледа како мала заслуга за ваков потег.

 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
Mnogu tazen poteg ali ovie za povreda od 2 meseca na gundogan na teren izlagaa so maici kade bese isprintan negoviot lik, se cudea protivnicite ne mi ni teknue so kogo igraa, ti za statuava se cudis. :pos:
Mnogu besni potezi vlecat vakvi, uste ko da im e cudno sto stanaa faktor u fudbalot, ne znaat kako da se ponasaat pa maici printaat za povredi sto ne se preterano strasni, statui praat, na kraj nema da me cudi etihad da go napraat ko mount rushmore u amerika, so pep, aguero, silva, de brujne.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.728
Поени од реакции
11.564
Zoshto da ne? Ima preku 400 utakmici za City, prv asistent vo istorijata na klubot, osvoeni 14 troefei. Klasa covek i pochituvan od site. City bez nego nikad nemashe da stane ova shto e denes, apsolutno najbitniot nivni igrach minatata dekada.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.991
Zoshto da ne? Ima preku 400 utakmici za City, prv asistent vo istorijata na klubot, osvoeni 14 troefei. Klasa covek i pochituvan od site. City bez nego nikad nemashe da stane ova shto e denes, apsolutno najbitniot nivni igrach minatata dekada.
Ех, те сфаќам што сакаш да кажеш ама има разлика од легенда до човек што е "над фудбалот" и заслужува да биде овековечен со статуа

Еве Хендерсон за Ливерпул има 364 настапи, следна сезона многу веројатно и би стигнал до 400, прв капитен што ја кренал титулата во ПЛ за Ливерпул, освои ЛШ, стигна до финале, бла бла бла

Ама малце е глупо да кажеш дека заслужува статуа?

Има разлика од играч до играч.

Стиви Џи не освои ПЛ ама пак е поголема легенда на Ливерпул.

Или еве, во кошарката да речеме Торонто можда освоија титула ради Каваи, ама ипак има неколку играчи што го дефинираа тимот што заслужуваат статуа пред него

Во право е и видук, ако Давид Силва заслужува тогаш има и други играчи што заслужуваат.

Статуи треба да бидат резервирани за луѓе што го дефинираат целиот тим, а не верувам дека некој кога ќе помисли на Сити мисли на Давид Силва.

Башка...статуа. Нешто што е вечно, нешто што е несекојдневно. "Битен играч во успешна ера на клубот" не ми е доволно за статуа
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Какво е ова потценување? Па Силва заедно со Агуеро и Компани им се најголемите легенди. На Компани му прават статуа, еве и на Силва, а сигурно ќе добие и Агуеро кога ќе си оди. А и секој клуб си се води по некој свој критериум. За Силва секако не е затоа што бил таму 10 години, туку затоа што еден од најзаслужните фудбалери за издигнувањето на Сити во тоа што е. Скроз заслужено.



Него, тие што не играа во Европа веќе се вратија на тренинзи, распоредот излага деновиве, а ние уште сме без тема. @RickyLFC9
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Се согласувам колега Донев, во наредните неколку работни денови ќе ја отвориме темата, само Светле од кадрово да заврши со административните работи прво. Знаете како е, летни одмори, ова-она...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не ми е јасно што е смешно во кревањето статуа на Силва, години наназад што имам гледано анкети по твитери и фејсбуци од официјални канали на Сити на тема најдобар играч во историјата, Силва секогаш победувал пред Агуеро и Квин. Играч како Силва им ги даде најдобрите години од кариерата, ниту еден скандал, ниту едно кукање за нов договор или закани дека ќе си оди.

Проблемот е што веројатно во ваше време сведочите нивни најголем историски успех па не сте навикнати.

Нема ни споредба со пензионирањето на бројката од Белингам во Бирмингем.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
Се водам по тоа што направи Ферги за да добие статуа. Во тој контекст, не ми е јасен потегов со Силва.

Еден Рајан Гигс нема статуа, кој има 5 пати потрофејна кариера од Силва, дупло повеќе утакмици.

Мене потегов со Силва ми е пандан на ние сега статуа на Де Геа да му акнеме, зашто има 400 настапи, и со исклучок на последните година и пол ни е најдобар играч последните 10 години.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Еден Рајан Гигс нема статуа, кој има 5 пати потрофејна кариера од Силва, дупло повеќе утакмици.
Ама пред Гигс да направи белег во МЈ, клубот доживеал авионска несреќа па ЛШ, лигашки титули, Бест, Чарлтон итн. Има веќе кренати критериуми и не е толку лесно да се издвоиш.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.421
За секој тим, има различен критериум за успех, и различни критериуми за легенди. Секако, историјата на Сити е многу помала и помалку успешна од може 10-15 други ПЛ клубови.

Давид Силва за Сити е она што е Џерард за Ливерпул, Лампард за Челзи, Гигс/Сколс за Јунајтед (или било кој друг јак играч).

Варди е легенда на Лестер, нема ништо лошо во тоа да му се подигне статуа ако така сметаат.

Има и други примери, како оној у Парма како се викаше, што остана со нив во 4та и влезе со нив во прва лига.

Де Геа нема толкав белег оставено врз историјата на клубот, како што имаат Гигс, Сколс, Видич, Фердинанд, Руни од поново време.

Не е поентата дали Силва е подобар од Гигс или обратно, туку кој што направил за клубот со своето играње.
 
Последно уредено:

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Нормално дека не може да се споредуваат клубовите и критериумите кои ги имаат за тие работи. Ова е најдобриот период во историјата на Сити и нормално дека си заслужуваат овие играчи кои засекогаш ќе бидат запишани во нивната историја како играчи кои помогнале клубот да се издигне во тоа што е. Нема никаква врска тоа колку години бил во клубот, колку настапи има. За Сити е една од најголемите легенди. Во друг клуб може играч за 5 години да остави ненормален белег и според нивните критериуми да е најголема легенда и да добие статуа.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
Давид Силва за Сити е она што е Џерард за Ливерпул, Лампард за Челзи, Гигс/Сколс за Јунајтед (или било кој друг јак играч).
Не му го оспорувам статусот легенда. Само статуа е некако премногу.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom