Pop-up Дежурна Ординација COVID-19 edition

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Правев денес крвна слика.
Параметрите на крвта во границите, но кај уреата има + кај бактерии, кај слуз два плуса (++). Кај кристали два плуса (++).
Што може да биде работава? Сите други работи во урината се во границите.
Во петок резултати од брисот од нос и грлото.

П.с. СЕДИМЕНТАЦИЈА НА ЕРИТРОЦИТИ ИМАМ 1. Шукурац?
Немаш гајле нормално е.
Не е нормално ако висока.
Пушти ако сакаш слика по ПП со крвна слика.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.109
Правев денес крвна слика.
Параметрите на крвта во границите, но кај уреата има + кај бактерии, кај слуз два плуса (++). Кај кристали два плуса (++).
Што може да биде работава? Сите други работи во урината се во границите.
Во петок резултати од брисот од нос и грлото.

П.с. СЕДИМЕНТАЦИЈА НА ЕРИТРОЦИТИ ИМАМ 1. Шукурац?

najverojatno imas bakterija vo stomakot. se sto opisa od simptomi mislam deka ti e toa ali eve neka potvrdat medicinskive lica ovde....

vidi ako najdes nesto od ova ili ekvivalentno osobeno amoksilinot. prviot den dva ke ti bide poloso tret den veke ke si podobar...

jadi zeleni banani i grasak... neznam kako se vika na mkd ali ti treba fiber za da ja izglednes bakterijata. izbegavaj blago. pij caj od pepermint.

jas nesto takvo prelezav lani, ova e sto mi dadoa na filipinite. oni imaat edna od najdobrite infektologoni kliniki i kliniki za tropski bolesti.

ps. najverojatno ti e od nesto sto si jadel den dva pred da gi imas simptomite. probaj da se setis dali si jadel sendvic, skara nadvor..
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Хлорокинот (Chloroquine phosphat) и хидрохлорокинот (Hydroxychloroquine) се антималарични лекови,

resochin.jpg proguanil-hydrochloride-tablets-500x500.png simple-online-pharmacy-atovaquone-proguanil-malarone-1524815997Malarone.jpg

200408041447-hydroxychloroquine-bottle-medium-plus-169.jpg Hydroxychloroquine2.jpg

но до денес најдоа примена при автоимуни болести како што се реуматиден артрит и лупус, како и при некои типови на алергии!

Kerstin-Kome.jpg Hydroxychloroquine+Graphic.jpg

за да денес, барем во Франција Hydroxychloroquine може да се примени кај пациенти инфицирани со коронавирус COVID19 во болнички услови под строга лекарска контрола!
Но, и покрај неодамнешните јавни одобренија за употребата на овие лекови за третман на коронавирус COVID19 сè уште се во експериментална фаза поради нецелосна ефикасност и затоа не треба да се користат дома за лекување или спречување на COVID19.
Хлорокин и хидроксихлорокин во моментот се даваат на некои потврдени позитивни хоспитализирани пациенти со COVID19 кои имаат потешки симптоми, плус еден или повеќе фактори на ризик и овие сериозно болни пациенти веќе можат да бидат на „вентилатор“ за да се помогне дишењето, овие пациенти се поврзани со постојани монитори на срцето и исто така добиваат сериски електрокардиограми (електрично следење на срцето) за да се откријат евентуално абнормален срцев ритам пред да станат опасни по живот, па се прекинува со терапијата доколку се покаже со ЕКГ абнормален срцев ритам со животнозагроувачки ризик!

...исто така кај пациент кој е поставен на „ вентилатор“ не може да му се процени другите сериозни несакани ефекти на лековите, како што се промени во видот и слухот, невропсихијатриски појави и интензивно повраќање.

Хлорокин и хидроксихлороин имаат големи интеракции со други лекови кои можат да го стават пациентот на уште поголем ризик од абнормален ритам на срцето... на пример, најчесто се користи антибиотикот - азитромицин, исто така, се испитува за можна корист во третманот на СОВИД-19, но има позната голема интеракција токму на тој антибиотик со лекови, па и со хлорокин и хидроксихлорокин, така да секогаш кога ќе се додаде нов лек, ризикот наспроти придобивките од постојната терапија на лицето мора да се преиспита.
newtrial-table.png
... така да пациентот кои се позитивни на коронавирус, а имаат и друга хронична болест за која редовно примаат терапија понекогаш треба да се прекинат целосно СИТЕ лекови привремено и потоа да се започне со примена на хлорокин или хидроксихлорокин што би било штетно и уште поризично моментално да се прекинат вообичаените лекови што до тогаш ги пиел пациентот, со што секоја ситуација е различна и треба да се одлучи за секој пациент посебно!
...од тука различен пристап и малку збунувачки дали делува или не делува, дали е штетна или не е штетна таа комбинација или само примената на хлорокинот кај пациенти со коронавирус СОВИД-19!
инаку стереоизомерот на хинин е хинидин(изолиран исто од хининово дрво Cinchona pubescens) тие имаат антималарично и антиаритмичко дејство, само што кај хининот повеќе доаѓа до израз антималариското дејство, а кај хинидин антиаритмичкото дејство!
Quinine-Sulfate.jpg 74ad8fe10e00e993c512f13bf26fe2ea.jpg unnamed.png
...(Quinidine sulfate) хинидин сулфат, чиј состав на лек беше прва генерација на антиаритмици (за лечење на предкоморна фибрилација и вентрикуларна тахикардија), но поради наглата ендогена дилатација и доведување до брадикардија како и можност да самиот предизвика аритмија поради продолжување на QT интервалот денес веќе не се применува како антиаритмик!
... историски, на времето хининот беше применлив за све и свешто споредбено со денешниов аспирин!
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Немам контакт и нема индиции како имам фатено. Се придржував до мерки, само со 6 луѓе се имав видено.
Дарував крв пет дена пред да ми се појават првите симптоми ама сигурни се дека не било од таму.
Симптоми имав 5 дена и тоа секој ден различни. Два дена температура 38.5, еден ден болки во гради при што се осеќав како да дишам само со едно белодробно крило, еден ден повраќање и следниот ден дијареа. После тоа недела дена се беше во нормала, се осеќав многу здрав дури и вежбав еден ден да видам до кај сум. Освен што брзо се задишав и уморив, сила имав како претходно. Вчера 16ти ден, откако веќе ме тестираа и сигурен бев дека е негативен, почна прво тахикардија и буричкање во стомак, а после качив и температура 37.6. После два саати ништо не ми беше. Чувство на мирис немав воопшто, последната недела почна ептен малку да ми се враќа ако ставам директ под нос.Чуден вирус во секој случај, не е наивен со оглед на тоа што живеам доста здрав живот, спортувам, не пушам и никогаш не сум имал здравствени проблеми.

... дали ти дале некоја терапија, не спомнуваш?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Утре ќе опишам детално се. Терапија немам, само витамини и цинк.
Два дена температура 38.5, еден ден болки во гради при што се осеќав како да дишам само со едно белодробно крило, еден ден повраќање и следниот ден дијареа.
...денот кога си имал покачена температура и болки во гради и повраќање во домашни услови без предлог за хоспитализација, не бил докторот во телефонски контакт со тебе?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Овој вирус има толку мистерии, што мислам дека уште многу години ќе прави хаварии врз човештвото.
Правев моабет со многу луѓе кои го прележаа ковидот, кој полесно, некој потешко а други окапаа во болница и сите во една работа имаа сличност....обично 5 и 6 ден а осоено 8 и 9 ден им бели покритични...таман се израдувале како се добри, дека оздравуваат, ситуацијата им се подобрува и таман да здивнат, ги мавнува повторно бран на болка, температура....
Страв ме фака, јас со мојава бронхопневмонија, па незнам дали немам воздух поради паниката што ме фаќа или корона прави уште бељи во моето тело.:(:(

Дали пред да се оди на тестирање, да се земе брис, не треба да се мијат заби, да се јаде, пие барем два сати или не е ова вистина?
Никој не спомнува.
 
C

CoolIris

Гостин
Овој вирус има толку мистерии, што мислам дека уште многу години ќе прави хаварии врз човештвото.
Правев моабет со многу луѓе кои го прележаа ковидот, кој полесно, некој потешко а други окапаа во болница и сите во една работа имаа сличност....обично 5 и 6 ден а осоено 8 и 9 ден им бели покритични...таман се израдувале како се добри, дека оздравуваат, ситуацијата им се подобрува и таман да здивнат, ги мавнува повторно бран на болка, температура....
Страв ме фака, јас со мојава бронхопневмонија, па незнам дали немам воздух поради паниката што ме фаќа или корона прави уште бељи во моето тело.:(:(

Дали пред да се оди на тестирање, да се земе брис, не треба да се мијат заби, да се јаде, пие барем два сати или не е ова вистина?
Никој не спомнува.
Нема зошто да те фаќа паника. Смири се и диши длабоко. Паниката ти е непријател број еден. Имаш терапија, се слушаш со лекар, ќе биде во ред. Само позитивни мисли!
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Денес грозница имам, изгледа пак ке кревам температура, изгубив осет за вкус и мирис:(
Во животов сум прележала многу болести, но ова чудо дека може да биде до толку грозно:(
Блазе им на асимптомачните.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Денес грозница имам, изгледа пак ке кревам температура, изгубив осет за вкус и мирис:(
Во животов сум прележала многу болести, но ова чудо дека може да биде до толку грозно:(
Блазе им на асимптомачните.
Не паѓај психички.Нормално е ова.Јас бев 5 дена температура па губење мирис и вкус и после тоа еве 3 недели од прв симптом сеуште кашлам и укочен сум и цело тело ме боли.Како што поминуваат деновите ке ти биде подобро.Само ако веќе кашлаш премногу и немаш здив е тогаш директива на лекар.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Не паѓај психички.Нормално е ова.Јас бев 5 дена температура па губење мирис и вкус и после тоа еве 3 недели од прв симптом сеуште кашлам и укочен сум и цело тело ме боли.Како што поминуваат деновите ке ти биде подобро.Само ако веќе кашлаш премногу и немаш здив е тогаш директива на лекар.
Петок сум на контрола.
Почнав второ кутивче сумамед.
Исто и јас имам болки во цело тело, мускули, коски, па дури и во очите.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Петок сум на контрола.
Почнав второ кутивче сумамед.
Исто и јас имам болки во цело тело, мускули, коски, па дури и во очите.
Не знам колку е паметно ова (според изјавите на др.Пановски дури и опасно по здравје е да се пие втора кутија од Сумамед плус мислам дека нема никаков ефект втората кутија после првата а знам дека штеша сигурно прави) така да кој ти препишал 2 кутии сумамед баш ме интересира која била причината за тоа со оглед дека короната е вирусна инфекција а кај тебе не знам дали е докажано дека е створена бактериска инфекција толку рано за да почнеш одма да се труеш со еден од најаките антибиотици кој постојат.

И препорака никако парацетамол и такви работи ако имаш температура до 38,5.Остај организмот нека се бори самиот.Јас 5 дена температура и тоа константна околу 38 и терав инат не се напив ништо за температура.После 4 ден самата падна.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Денес грозница имам, изгледа пак ке кревам температура, изгубив осет за вкус и мирис:(
Во животов сум прележала многу болести, но ова чудо дека може да биде до толку грозно:(
Блазе им на асимптомачните.
Зами упсарин ако можеш да најдеш
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Не знам колку е паметно ова (според изјавите на др.Пановски дури и опасно по здравје е да се пие втора кутија од Сумамед плус мислам дека нема никаков ефект втората кутија после првата а знам дека штеша сигурно прави) така да кој ти препишал 2 кутии сумамед баш ме интересира која била причината за тоа со оглед дека короната е вирусна инфекција а кај тебе не знам дали е докажано дека е створена бактериска инфекција толку рано за да почнеш одма да се труеш со еден од најаките антибиотици кој постојат.
Веројатно поради бронхопневмонија, а и знаеш дека не смееме со докториве да се нагодуваме...слепо им веруваме и пиеме терапија што ке ни дадат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom