Pop-up Дежурна Ординација COVID-19 edition

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Да сум доктор па да одбијам терапија, но вака да си играм со здравје, си велиш тие знаат што прават:toe:
Конкретно за витаминот Д, дека не е исто човек од 60 кгр. и човек што тежи над 100 кгр да земаат иста количина.
Привремено ќе земаш Д3....и нема да прекорачиш 5000 единици кои што се граница на сигурност. Ќе си пиеш и магнезиум и К2 како еден вид на превенција. Со 3000 единици нема проблем да имаш ако пиеш за време на "пандемијава".
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Привремено ќе земаш Д3....и нема да прекорачиш 5000 единици кои што се граница на сигурност. Ќе си пиеш и магнезиум и К2 како еден вид на превенција. Со 3000 единици нема проблем да имаш ако пиеш за време на "пандемијава".
мене еден (што знам дека знае) ми рече 4000 е граница, без да мериш дали имаш недостаток
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
мене еден (што знам дека знае) ми рече 4000 е граница, без да мериш дали имаш недостаток
Се правиш паметен а врска немаш на темава :)
Нема везе, не суплементирај витамин Д.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Се правиш паметен а врска немаш на темава :)
Нема везе, не суплементирај витамин Д.
Ја само ти пренесов што ми кажа човек, кој е високо у лекарски кругови.

А тоа дали се праам паметен или што и да праам, тоа не е поврзано со темава.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ја само ти пренесов што ми кажа човек, кој е високо у лекарски кругови.

А тоа дали се праам паметен или што и да праам, тоа не е поврзано со темава.
Најверојатно и 10000 единици не е многу во оваа ситуација затоа што ќе биде привремено....арно ама секогаш се зема коефициент на сигурност. Најчесто е 30% генерално земено, не сум сигурен у медицина како е, затоа 1/3 од максимална доза би било прилично сигурно генерално земено кај популацијата.
Ако сака некој нека мери, ако е изложен на сонце на пример или користи некои вештачки извори на UV светлина....може и да не мери, затоа што постојат сериозни индикации дека е бенефитен витаминот во врска со ковидов. Во таа ситуација боље е оверпротекшн отколку нопротекшн.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Пијам росвера таблети, дали да ги прекинам додека пијам ова другово?
Да!
„Росфера“ (rosuvastatinum) треба да ја прекинеш или најмалку што можеш да сториш е да се намали на најниска почетна дневна доза на статинот од 5 мг и тоа со пауза секој трет ден!
„Сумамед“ (azithromycin) е антибиотик од групата азалиди, подгрупа на макролидите даден ти е како терапија на бактериска инфекција на горните и долни респираторни патишта,

Infographic-Macrolide.jpg

...истовремена примена на azithromycin и групата на лекови „статини“ настанува интеракција што доведува до миопатија и рабдомиолиза, што е причина во моментот на твоите силни мускулни болки по телото, доведува до хепатална инсуфициенција што можеби е причина на твојата болка на десна страна под градата, како и појава на акутна бубрежна инсуфициенција како резултат на појавената рабдомиолиза,

...и кога ќе додадеме дека ти ја имаат дуплирано терпијата со azithromycin (сумамед) со статинот rosuvastatinum (Roswera) воопшто не изненадува ситуацијата во која се наоѓаш и затоа кога ќе го прекинеш статинот ќе прекине и самата интеракција и несаканите ефекти или пак да ја намалиш целосно дозата на 5 мг од статинот со пауза на секој трет ден да се напиеш,

... ах да, заборавив, ако на сето тоа ја додадам остеопорозата што ја имаш, шилците на кичма, симптомите од инфекција со коронавирус навистина си издржлива особа, но пола од овие маки што ги имаш се од невнимание на секундарните работи како интеракцијата на терпијата што може да направи повеќе штета од самата болест за што се пијат тие лекови.

... мој совет да пиеш Есенцијале Форте (како фосфолипиди не мора да биде по препорака на лекар) за јетрена оптовареност во овие моменти, пробиотик (Линекс) добро што пиеш,
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Направив лабораторија само, седиментацијата ми е 35.. а останати вредности се сите во нормала.
Не ми дадоа да правам ртг оти и на слушалка се слуша сеуште груб звук..
Да се надевам дека ке помине побрзо и фала богу не ми дадоа антибиотици, само препорака за конзумирање повеќе сокови..а вкус и мирис сеуште тапа:(
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Направив лабораторија само, седиментацијата ми е 35.. а останати вредности се сите во нормала.
Не ми дадоа да правам ртг оти и на слушалка се слуша сеуште груб звук..
Да се надевам дека ке помине побрзо и фала богу не ми дадоа антибиотици, само препорака за конзумирање повеќе сокови..а вкус и мирис сеуште тапа:(
... па и седиментацијата ти е во нормални вредности според некои фактори,
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
... па и седиментацијата ти е во нормални вредности според некои фактори,
Која дијагноза е водечка сега?

1.Рамбдомиализата?

2. Акутната бубрежна инсуфициенција?

3. Ковидот со таа седиментација?

4. Остеопорозата со тие шилците што ги викаш?

5. Јетрената преоптовареност?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
јас кажав Да! и дадов образложение, ти кажа -Не и треба да дадеш образложение зошто ,,Не,,!
Која дијагноза е водечка сега?
1.Рамбдомиализата?
2. Акутната бубрежна инсуфициенција?
3. Ковидот со таа седиментација?
4. Остеопорозата со тие шилците што ги викаш?
5. Јетрената преоптовареност?
... возраста на пример !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom