Pop-up Дежурна Ординација COVID-19 edition

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Веројатно поради бронхопневмонија, а и знаеш дека не смееме со докториве да се нагодуваме...слепо им веруваме и пиеме терапија што ке ни дадат.
Земи да пиеш пробиотици,и поддршка за јетрата.Мене маме ми се еба на јетрата.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Пијам провен таблети.
Ти благодарам:)
Ја пиев Линекс и Есенцијале Форте Н.
Јетрата уште ме ми е во ред,али каде каде ми е боље.
Ако сакаш ќе ти пишам руско бабино средство за чистење на јетрата,што мене ми помага многу! )))))
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Ја пиев Линекс и Есенцијале Форте Н.
Јетрата уште ме ми е во ред,али каде каде ми е боље.
Ако сакаш ќе ти пишам руско бабино средство за чистење на јетрата,што мене ми помага многу! )))))
Дај сподели го, на многу луѓе ке им треба, се отрувме со лекови и витамини, несоодветни терапии:)
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Дај сподели го, на многу луѓе ке им треба, се отрувме со лекови и витамини, несоодветни терапии:)
Овес,најубао ако можеш да најдеш не обработен,го покиснуваш во вода 1:2 во полза на водата и така го држиш 24 часа.
Послем го ставаш на рингла да зоврие,и откако ќе зоврие го вариш уште 10 мин на слаба температура.
Така треба да отстои уште 12 часа,и растворот го пиеш )))
Со џем од малина ја би ти препорачал
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Овес,најубао ако можеш да најдеш не обработен,го покиснуваш во вода 1:2 во полза на водата и така го држиш 24 часа.
Послем го ставаш на рингла да зоврие,и откако ќе зоврие го вариш уште 10 мин на слаба температура.
Така треба да отстои уште 12 часа,и растворот го пиеш )))
Со џем од малина ја би ти препорачал
Незнам каков е необработен, купувам кога правам едни колачиња, здрави колачиња што ги викаат.
Колку дена треба да пијам и точно имаш ли колку грама овес?
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Коа ќе оздравиш.
3 лажици хељда,во висока чаша,ги попаруваш со вода,едвај водата да ги покрие,и ја поклопуваш чашата 5 мин,да се запари гречката.Потоа заливаш со кефир,и на 12 саати у ладилник)))
10 дена,на три пати во текот на денот конзумирај.
Бомбона ќе бидеш
Автоматски споено мислење:

Незнам каков е необработен, купувам кога правам едни колачиња, здрави колачиња што ги викаат.
Колку дена треба да пијам и точно имаш ли колку грама овес?
Цел,во лушпа,не брусен,идустриски ))))) Али ако немаш таков ок е и обичен.
Па 1 спрема 2 во полза на водата.
Значи на 100 грам овес иде 200 грам вода,рецимо.
Ти прај на 500 грама.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Не знам колку е паметно ова (според изјавите на др.Пановски дури и опасно по здравје е да се пие втора кутија од Сумамед плус мислам дека нема никаков ефект втората кутија после првата а знам дека штеша сигурно прави) така да кој ти препишал 2 кутии сумамед баш ме интересира која била причината за тоа со оглед дека короната е вирусна инфекција а кај тебе не знам дали е докажано дека е створена бактериска инфекција толку рано за да почнеш одма да се труеш со еден од најаките антибиотици кој постојат.

И препорака никако парацетамол и такви работи ако имаш температура до 38,5.Остај организмот нека се бори самиот.Јас 5 дена температура и тоа константна околу 38 и терав инат не се напив ништо за температура.После 4 ден самата падна.
Јас во Март кога се поболив, испив 2 кутии Сумамед (6 апој) и уште пола кутија Панцеф (5 апој). Не знам дали беше Корона, ама не можев да спијам оти не можев да дишам.

Алгоритамот не ми дозволуваше да се тестирам, па матичниот ме водеше по крвна слика.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Јас во Март кога се поболив, испив 2 кутии Сумамед (6 апој) и уште пола кутија Панцеф (5 апој). Не знам дали беше Корона, ама не можев да спијам оти не можев да дишам.

Алгоритамот не ми дозволуваше да се тестирам, па матичниот ме водеше по крвна слика.
Утринава го слушав Др.Беќаровски, многу убаво кажа дека таблети сумамед се пие само едно кутивче, три таблети и потоа шест месеци треба пауза од било каков антибиотик, а нас ни дадоа две кутии за шест дена, тоа е труење на организмот...и за витамините исто кои ги земаме премногу на своја рака.
Сакајќи што побрзо да се излечиме ние се уништуваме, а кога ке дојде најлошата клиничка слика, немавме веќе муниција, сето оружје сме го потрошиле и потоа нема со што да се бориме.
Се надевам сега на контрола кога ке идам, нема да ми дадат и панцеф:(
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Утринава го слушав Др.Беќаровски, многу убаво кажа дека таблети сумамед се пие само едно кутивче, три таблети и потоа шест месеци треба пауза од било каков антибиотик, а нас ни дадоа две кутии за шест дена, тоа е труење на организмот...и за витамините исто кои ги земаме премногу на своја рака.
Сакајќи што побрзо да се излечиме ние се уништуваме, а кога ке дојде најлошата клиничка слика, немавме веќе муниција, сето оружје сме го потрошиле и потоа нема со што да се бориме.
Се надевам сега на контрола кога ке идам, нема да ми дадат и панцеф:(
Ако ти дадат чувај си ја рецептата, мора ли да пиеш ако мислиш дека не ти треба? :)
Иначе околу витамините....што е тоа што земаме на своја рака премногу?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Ако ти дадат чувај си ја рецептата, мора ли да пиеш ако мислиш дека не ти треба? :)
Иначе околу витамините....што е тоа што земаме на своја рака премногу?
Да сум доктор па да одбијам терапија, но вака да си играм со здравје, си велиш тие знаат што прават:toe:
Конкретно за витаминот Д, дека не е исто човек од 60 кгр. и човек што тежи над 100 кгр да земаат иста количина.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Овесни снегулки се гола вода во споредба со лушпи од ориз (Rice Bran) со нив рецептот за јетра направете го.

Супер храна во вистинска смисла на зборот, не хајп.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Овесни снегулки се гола вода во споредба со лушпи од ориз (Rice Bran) со нив рецептот за јетра направете го.

Супер храна во вистинска смисла на зборот, не хајп.
И тоа ке пробаме, се ке пробаме, нема што друго да се прави дома.
Пиши го рецептот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom