PlayStation 5

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Рано е за слим верзија после 2 ипол 3 години.уште стандарна верзија немаат испорачано колку треба т.е немаат направено
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Про имам јас и се счожувам потполно со тебе, мада и обичната четворка не е лоша. Дизајнот на ПС5 мене лично не ми се допаѓа, плуѕс тоа огромен е. Можеби ПС5 слим со слични димензии како ПС4 Про би бил полн погодок, и секако да не биде така заоблен.
Па мора да биде поголем, како иначе очекуваш да се лади хардверот што е внатре. Или спакувај се' во што е можно помал кејс, па после ќе му ја мислиме за ладење. :D

Инаку, на кого не му се свиѓаат белите капаци, ќе има сигурно да се купат во други бои, а можете и сами да си направите custom, со спрејови (и ако сте или познавате добар артист кој работи со спрејови). Мислам дека и на контролерот му се вадат пластиките и може да се направи исто како и капаците на конзолата.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Ова гејмериве све ентериер дизајнери да ти биле.

Конзолата изгледа одлично во живо.
Велат се што е ново е убаво.
Мора да мислиме и на тоа како ќе ни изгледа и каде ќе ни стои, на крајот од денот многу време ќе поминеме еден спроти друг.
 

Eru

Член од
31 октомври 2013
Мислења
40
Поени од реакции
78
А дали има тука некој што купил ps5 од Галерија во Скопје и што успеал да го провери типот на кулерот? После вестиве дека некои кулери биле доста погласни од други баш ме интересира што може да се очекува кај нас.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
А дали има тука некој што купил ps5 од Галерија во Скопје и што успеал да го провери типот на кулерот? После вестиве дека некои кулери биле доста погласни од други баш ме интересира што може да се очекува кај нас.
Сега играм Ред Дед 2, кулерот спија, воопшто го немам слушнато, како конзолата воопшто да не работи за разлика од ПС4 Про кај што знаеше кулерот да збучи и кога играм фифа одредено време дури излади. Првата верзија пак на ПС4 беше уште побучна од Про-то. Пред Ред Дед 2 исто така ја изиграв и Days Gone на ПС5 која пак е level up графички спрема Ред Дед 2. На Days Gone ми се случуваше и по 12 саати маратон да играм и кулер до сега воопшто не слушнав. Ако на овие 2 игри кулерот воопшто не се упали не знам на кој други би се упалил? Е сега можда сум во катерогијата на исправните кулери. Не знам.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
На PS4 Pro кулерот воопшто не се ни приметува на РДР2, мислам се слуша дека врти но ниту еднаш се нема десено она фамозното џет енџин кој е препознатлив за конзолата. Е сега како им успеало така да ја направат имајќи во предвид колку добро изгледа стварно не ми е јасно. Пример на Вичер 3 знае да бучи и кога си во мени, гласно работи и на Анчартед 4, Асасинс Крид Ориџинс и мислам и на Нио бепе така.

Веројатно се се сведува на правилна оптимизација и програмирање, ПС5 е далеку појака и за ваква игра од претходната генерација е срамота да се слушне бучавост. Веројатно за година или две ќе имаме по некој пример... незнам сега Сајберпанк дали дава некаква бучавост...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Rdr2 kaj mene na pro bese kako jet engine, a na tlou2 recimo ne go slusnav, mislam deka do kodot e, kako gi optimiziraat. I na mali igri bucel a na golemi spiel.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Вчера играв RDR2 на пс4 класик, спие сонито не се слуша. Проблемот со пс4 е термалната паста, ставете квалитетна термална нема да го слушате дека работи. Ви кажувам од искуство, имам средено над 30 пс4, кои звучеа како млазен авион.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Rdr2 kaj mene na pro bese kako jet engine, a na tlou2 recimo ne go slusnav, mislam deka do kodot e, kako gi optimiziraat. I na mali igri bucel a na golemi spiel.
Можеби некоја постара верзија од играта си играл, кај мене е 1.15 и работи без натегање.

Вчера играв RDR2 на пс4 класик, спие сонито не се слуша. Проблемот со пс4 е термалната паста, ставете квалитетна термална нема да го слушате дека работи. Ви кажувам од искуство, имам средено над 30 пс4, кои звучеа како млазен авион.
Досега го немам отварано а веќе во есен ќе наполни 3 години, синусите му се поднаполнети сигурно :D

Имам паста Арктик МХ-2, незнам колку би му одговарала.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Можеби некоја постара верзија од играта си играл, кај мене е 1.15 и работи без натегање.


Досега го немам отварано а веќе во есен ќе наполни 3 години, синусите му се поднаполнети сигурно :D

Имам паста Арктик МХ-2, незнам колку би му одговарала.
Јас еднаш годишно му менувам, пролет пред да фатат горештини, ги имам од 2015, душата му ја извадив, никаков проблем сум немал до сега со прегревање и бучност. Иначе користам z9 паста, ја има во анкоч.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
На PS4 Pro кулерот воопшто не се ни приметува на РДР2, мислам се слуша дека врти но ниту еднаш се нема десено она фамозното џет енџин кој е препознатлив за конзолата. Е сега како им успеало така да ја направат имајќи во предвид колку добро изгледа стварно не ми е јасно. Пример на Вичер 3 знае да бучи и кога си во мени, гласно работи и на Анчартед 4, Асасинс Крид Ориџинс и мислам и на Нио бепе така.

Веројатно се се сведува на правилна оптимизација и програмирање, ПС5 е далеку појака и за ваква игра од претходната генерација е срамота да се слушне бучавост. Веројатно за година или две ќе имаме по некој пример... незнам сега Сајберпанк дали дава некаква бучавост...
Муабетот ми беше ради поплаките на некои дека им бил бучен кулерот. Јас не знам што игри играат што им бучел. Затоа дадов мој ревју дека до сега воопшто го немам слушнато да бучи.
Инаку да, дефинитивно оптимизацијата е најбитна.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
108
Поени од реакции
261
Јас исчистив хитсинкот што беше полн прашина и сменив паста на прото и не се слушаше после тоа. Иначе го слушав и со слушалки до степен што беше неигриво.

Петкава само коа иам диск внатре од време на време знае да забучи дур проверува лиценца.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Дали има некој што дели акаунт на пс5 и пс4 со активен пс плус. Пишуваше дека сони банирале заради пс плус колекцијата ако се користи на пс 4, па ме интересира дали може сеуште така да се дели акаунтот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom