PlayStation 5

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.589
Поени од реакции
52.416



Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Sackboy A Big Adventure, and Horizon Forbidden West will also launch on PS4. While these three games were designed to take advantage of PS5 and its unique next-gen features like the ultra-high-speed SSD and DualSense controller, PS4 owners will also be able to enjoy these experiences when they launch. The PS4 digital versions of launch games include a free upgrade on both PS5 consoles, while the PS4 disc versions of these games include a free upgrade on the PS5 with Ultra HD Blu-Ray disc drive.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.365
Поени од реакции
5.118
Тоа е за обичниот не за Про моделот.
Па добро не ми се сонило што има Божино дома.

PS4 ќе добие намалување на цена.
Ps4 Pro ќе добие намалување на цена.

Инаку

PlayStation 5 Launch Day Games from SIE Worldwide Studios


  • Astro’s Playroom (Japan Studio) – pre-installed on PS5
  • Demon’s Souls (Bluepoint Games / Japan Studio) – US$69.99/¥7,900/€79.99 (RRP)
  • Destruction All Stars (Lucid Games / XDEV) – US$69.99/¥7,900/€79.99 (RRP)
  • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales (Insomniac Games) – US$49.99/¥5,900/€59.99 (RRP)
  • Marvel’s Spider-Man: Mile Morales Ultimate Edition (Insomniac Games) – US$69.99/¥7,900/€79.99 (RRP)
  • Sackboy A Big Adventure (Sumo Digital / XDEV) – US$59.99/¥6,900/€69.99 (RRP)

Кркајте 80€ игра.
 
  • Гнев
Reactions: wot
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Цените на конзолите се очекувани, ова по 70-80 евра за игра е претерано.

- интерасна изглераше ФФ16 иако не сум фан на франшизата,
- црнец спајдермен ми е глупа работа, знам дека ќе направат да има логика ама па зошто мора да мешаат баби и жаби, "напредњаци" веќе де фалто велат дека 2+2 не се 4. Што е следно белец Black Panther и белец Blade...
- Хогвардс изгледа супер, конечно после толку години ќе видиме игра што е сместена во тој свет, иако ми делува дека ќе биде полна со микротрансакции
- COD веќе 10г не уживам во нив, по гласот ми се пристори дека Педро Паскал е во играта, гејмплејот изгледа океј
- РЕ8 изгледа добро иако не сум фан на жанрот
- Дедлуп, просечна игра, дежа ви
- ДМЦ една од ретките игри што не сум издржал да ги изиграм до крај
- Одворлд ќе биде интересна
- Демон Соулс иако многу потсеќа на ДС3 изгледа феноменално, одлични механики, анимации и звук, доста е забрзана, ќе биде хит и те како
- ГОВ 2 ќе биде одлична иако не ми се верува дека ќе излезе догодина
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.963
Поени од реакции
5.555
Игриве по 5.000 мкд што ќе бидат, лудница, ама ќе гледаат Sony да исцицаат што е можно повеќе пари во периодов.
Дефинитивно ќе се купува дигитална верзија, но веројатно ќе почекам две-три години (или па до момент кога ќе биде 300 еур), само нека ме служи добро 4-ката :)
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.897
Поени од реакции
11.514
Цените на конзолите се очекувани, ова по 70-80 евра за игра е претерано.

- интерасна изглераше ФФ16 иако не сум фан на франшизата,
- црнец спајдермен ми е глупа работа, знам дека ќе направат да има логика ама па зошто мора да мешаат баби и жаби, "напредњаци" веќе де фалто велат дека 2+2 не се 4. Што е следно белец Black Panther и белец Blade...
- Хогвардс изгледа супер, конечно после толку години ќе видиме игра што е сместена во тој свет, иако ми делува дека ќе биде полна со микротрансакции
- COD веќе 10г не уживам во нив, по гласот ми се пристори дека Педро Паскал е во играта, гејмплејот изгледа океј
- РЕ8 изгледа добро иако не сум фан на жанрот
- Дедлуп, просечна игра, дежа ви
- ДМЦ една од ретките игри што не сум издржал да ги изиграм до крај
- Одворлд ќе биде интересна
- Демон Соулс иако многу потсеќа на ДС3 изгледа феноменално, одлични механики, анимации и звук, доста е забрзана, ќе биде хит и те како
- ГОВ 2 ќе биде одлична иако не ми се верува дека ќе излезе догодина
Знаеш дека карактерот на Мајлс Моралес се појавува во стрип прв пат, пред скоро 10 години, а имаше и анимиран филм пред некоја година, нели? Сосема друг карактер е, не дека станува збор за Питер Паркер.

DMC 5 (Special Edition LOL) нема да биде нова игра, туку нешто као ремастер за нова генерација конзоли. Очекувам и да не биде фул цена, туку да биде докај 30 евра преку сила.

И јас мислам дека Ragnarok ќе излезе 2022, и така 2021 имаат веќе доста добри игри (на пр. Horizon Forbidden West, која не беше покажана вечерва мислам).
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.448
Поени од реакции
5.454
Со PS plus автоматски ги добиваш и некои од најдобрите PS4 игри, God of war, Uncharted 4... Рушење на цената на PS4 в корен.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.589
Поени од реакции
52.416
Мислам дека многу мења тоа што големите игри ќе излезат и за ПС4, бар за мене. Планот од старт ми беше да почекам бар година да видам како ќе се покаже, ама поради хајпот последниве месеци почнав да мислам и дали одма да зимам. Ама со ова не гледам никаква потреба.
90% од времето не играм на 4К телевизор (секако и немам ПС4 Про), така да и со ПС5 би играл на истиот телевизор, а и не сметам дека е нешто преголема разликата. Од сите игри што се засега најавени, единствени кои сметам дека "морам" да ги изиграм се Спајдермен, Хорајзон, Хогвортс, ГоВ. Првите три е потврдено дека излагаат и за ПС4, а воопшто не би ме чудело да се случи истото и со ГоВ баш затоа што излага следна година. Нормално дека на ПС5 ќе изгледаат подобро, сигурно и со контролерот ќе има некои предности, ама како што кажав не ми е доволна разликата за да ја оправда новата конзола. Плус кога ќе земам понатаму, ги добивам и ПС5 верзиите од игриве за да ги изиграм и така.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.448
Поени од реакции
5.454
Мислам дека многу мења тоа што големите игри ќе излезат и за ПС4, бар за мене. Планот од старт ми беше да почекам бар година да видам како ќе се покаже, ама поради хајпот последниве месеци почнав да мислам и дали одма да зимам. Ама со ова не гледам никаква потреба.
90% од времето не играм на 4К телевизор (секако и немам ПС4 Про), така да и со ПС5 би играл на истиот телевизор, а и не сметам дека е нешто преголема разликата. Од сите игри што се засега најавени, единствени кои сметам дека "морам" да ги изиграм се Спајдермен, Хорајзон, Хогвортс, ГоВ. Првите три е потврдено дека излагаат и за ПС4, а воопшто не би ме чудело да се случи истото и со ГоВ баш затоа што излага следна година. Нормално дека на ПС5 ќе изгледаат подобро, сигурно и со контролерот ќе има некои предности, ама како што кажав не ми е доволна разликата за да ја оправда новата конзола. Плус кога ќе земам понатаму, ги добивам и ПС5 верзиите од игриве за да ги изиграм и така.
Ама сега ако ја продадеш 4ката можиш да си доплатиш за 5ка, после една година нема да имаш никаква вредност за продавање на 4ката. Никако не е.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.963
Поени од реакции
5.555
Ама сега ако ја продадеш 4ката можиш да си доплатиш за 5ка, после една година нема да имаш никаква вредност за продавање на 4ката. Никако не е.
Секако губиш со 4-ката ако ја паднат на 200 еур нова, мое мислење е и дека не вреди да ја продаваш, таман за година-две ќе си ја чипуваш и ќе си фучиш. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.519
Поени од реакции
33.699
Ja sakam da ja dadam 4kata
Imam pro 1tb, koristen godina dena
Kolku mislete deka vredi, realna cena, bidejki gledam nekoi sakaat po 20k da gi dadat, smeski...
1 joystick i cd ghost of tsushima, moze i akaunt so nego horizon so dlc i bloodborne i dr gluposti (vtor acc, main ke si go cuvam :D)

Bi zel 5ka ako e ista cena kaj nas kolku sto najavija i ako go ima, a ne u februari
I ako stvarno release game e demons souls, da bidam iskren samo za nea bi zel
Bi zel so cdrom bidejki on the long run mislam deka e poisplatlivo, primer zemas igra nova svrtuvas i ja prodavas ako ne ti se svigja iili nema replay value, si ja pominal za 500 ili 1000ce...

Eve last of us 2 odma ja prodadov, ja svrtev za 400 denari. Ne mi treba poveke, eve isto i so ghost ke napravam.
Od druga strana ima igri koi sum gi zemal skapo digitalki a se pusteni 4 pati, primer crash ja zemav skapo a ic ne e igrana i taka mi dreme u library ko mnogu drugi, bi ja prodal posle 2 nedeli da imase kako. Iako site mi se digitalki, cd iam zemeno 3 4 pati. Sepak koga ke pomines starite ekskluzi, za novi igri poveke se isplati da se zema 5ka co cd rom i da preprodavas sto svrtes, a sto ima replay value, online... Cuvaj si. A toa deka ima golemi popusti digitalno pak ti stoi kako opcija.

Iako ps4 pro e uste future proof, si ima 4k, ke si igras uste na nego, ako moze da go prodadam max 50% od cenata na 5kata - ne bi se mislel, iako bi mi bilo maka :D
 
Член од
19 март 2014
Мислења
116
Поени од реакции
324
Ja sakam da ja dadam 4kata
Imam pro 1tb, koristen godina dena
Kolku mislete deka vredi, realna cena, bidejki gledam nekoi sakaat po 20k da gi dadat, smeski...
1 joystick i cd ghost of tsushima, moze i akaunt so nego horizon so dlc i bloodborne i dr gluposti (vtor acc, main ke si go cuvam :D)

Bi zel 5ka ako e ista cena kaj nas kolku sto najavija i ako go ima, a ne u februari
I ako stvarno release game e demons souls, da bidam iskren samo za nea bi zel
Bi zel so cdrom bidejki on the long run mislam deka e poisplatlivo, primer zemas igra nova svrtuvas i ja prodavas ako ne ti se svigja iili nema replay value, si ja pominal za 500 ili 1000ce...

Eve last of us 2 odma ja prodadov, ja svrtev za 400 denari. Ne mi treba poveke, eve isto i so ghost ke napravam.
Od druga strana ima igri koi sum gi zemal skapo digitalki a se pusteni 4 pati, primer crash ja zemav skapo a ic ne e igrana i taka mi dreme u library ko mnogu drugi, bi ja prodal posle 2 nedeli da imase kako. Iako site mi se digitalki, cd iam zemeno 3 4 pati. Sepak koga ke pomines starite ekskluzi, za novi igri poveke se isplati da se zema 5ka co cd rom i da preprodavas sto svrtes, a sto ima replay value, online... Cuvaj si. A toa deka ima golemi popusti digitalno pak ti stoi kako opcija.

Iako ps4 pro e uste future proof, si ima 4k, ke si igras uste na nego, ako moze da go prodadam max 50% od cenata na 5kata - ne bi se mislel, iako bi mi bilo maka :D
Ispod 18 ne prodavaj. Ke si drzi cena pro-to.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Ја би го зел уште одма чим дојде кај нас,најкасно до Декември да го имам би ја зел со блу-реј,PS4 ке го подарам на синот
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.365
Поени од реакции
5.118
Хаха прашајте во Галерија дали годинава ќе добијат PS5? :pos:
Нешто ми мириса дека пред Февруари-Март тешко ќе се докопате до нова конзола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom