PlayStation 5

Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Xbox Series X is backwards compatible with ALL Xbox One controllers across ALL games:

Official Xbox Controllers
Xbox Adaptive Controller
Xbox Elite Wireless Controllers
SCUF Controllers

Мајкрософт игра паметно, да видиме дали и колку конзолата ќе биде поефтина од ПС5.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.445
Поени од реакции
5.445
Член од
18 јуни 2017
Мислења
387
Поени од реакции
265
a za xbox mozi direkno od karticka da kupuvam igri i xbox live ili isto e ko ps a ova e dobro za 300e jas kako fan na fifa odma bi zel xbox jas ne sum golem fan na explusive uste da mozi direkno od karticka i top bi bilo odma bi zemal
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.445
Поени од реакции
5.445
Konzolash se zamara za performansi?
Да, оваа конзола нема 4к и има послаба графичка. Не мора да е хардкор гејмер или компјутерџија да запримети кога конзолата ќе се мачи и бучи со игри како асесинс крид на пример.
А конзолаши има многу кои освен фифа не путшиле ништо друго и ова е измислено за нив.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Овој 4К ќе му дојде нешто како сега што има ПС4 ПРО. Сони уште повеќе ќе вади игри и на Вин 10 нема да се само Дет Стрендинг и Хорајзон така да дека ќе биде конзола само за спортски и фајтерски игри нема баш да се сложам бидејќи барем 95% од игрите што ќе ги има кај Сони ќе ги има и тука.

Ќе има до 120 фрејма, каков таков 4К, за тие пари е супер дил.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Бидејќи е официјално 500€ за Иксбокс Сериес Х, најверојатно и ПС5 ќе биде таа цена и нешто помалку за верзијата без Диск, не верувам дека ќе одат на повеќе од тоа.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.560
Поени од реакции
52.351
Бидејќи е официјално 500€ за Иксбокс Сериес Х, најверојатно и ПС5 ќе биде таа цена и нешто помалку за верзијата без Диск, не верувам дека ќе одат на повеќе од тоа.
Нема да ме чуди дигиталната да е толку, а со диск 549 или 599.
А и не е ривалството моментално директно колку што беше пред две генерации. Мајкрософт имаат скроз различен модел, и најмногу се фокусираат на Гејм Пас, Сигурно најголемиот профит ќе го имаат од тоа, а и ако имаш доволно добар компјутер нема никаква поедта да купуваш иксбокс. Плејстејшн пак ќе одат чисто конзолски и со оваа генерација. Дури и пред некој ден прочитав негде дека гледаат да купат уште неколку студија и многу поредовно да пуштаат ексклузиви.
Поради големата предност што ја направија со претходната генерација, мислам дека можат малце да претераат со цената и пак да се ок. Пак ќе купуваат луѓе за ексклузивите.

Како и да е, засега и двете конзоли не нудат нешто многу на рилис деј. Многу игри или веќе се одложија, или ќе се одложат. Кај Мајкрософт ја одложија Хало, што требаше да е главниот наслов. Кај Сони ако не се лажам само Спајдермен е на рилис деј голем наслов. Така што веројатно најдобро ќе биде да се почека бар една година.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Нема да ме чуди дигиталната да е толку, а со диск 549 или 599.
А и не е ривалството моментално директно колку што беше пред две генерации. Мајкрософт имаат скроз различен модел, и најмногу се фокусираат на Гејм Пас, Сигурно најголемиот профит ќе го имаат од тоа, а и ако имаш доволно добар компјутер нема никаква поедта да купуваш иксбокс. Плејстејшн пак ќе одат чисто конзолски и со оваа генерација. Дури и пред некој ден прочитав негде дека гледаат да купат уште неколку студија и многу поредовно да пуштаат ексклузиви.
Поради големата предност што ја направија со претходната генерација, мислам дека можат малце да претераат со цената и пак да се ок. Пак ќе купуваат луѓе за ексклузивите.

Како и да е, засега и двете конзоли не нудат нешто многу на рилис деј. Многу игри или веќе се одложија, или ќе се одложат. Кај Мајкрософт ја одложија Хало, што требаше да е главниот наслов. Кај Сони ако не се лажам само Спајдермен е на рилис деј голем наслов. Така што веројатно најдобро ќе биде да се почека бар една година.
Овие Мајкрософт направиле бундле да се исплаќа конзолата на рати заедно со вклучен Гејм Пас за 2 години или така нешто, секако во Уса, а кажаа дека ќе вклучат ЕА Акцес или ЕА плеј се вика сега мислам.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Дигиталната верзија на ПС5 ќе биде 400, а онаа со диск 500. Мајкрософт ради профитот од гејмпас може да си дозволи да има помала или да оди во мал минус од секоја продадена конзола, тука е силата на нив, за разлока од нив Сони неможе да си дозволи такво нешто. За година до две Мајкрософт ќе се спушти испод 500, ништо чудно тоа да биде наредната година ноември/декември.

Најсилниот адут на Сони им се ексклузивките, затоа јас и купив ПС4 ПРО, но со ова издавање игрици и на ПЦ мислам дека прават погрешен чекор, барем според мене. Уште ова на рати ако го средат на повеќе места низ светот а Сони не успее во такво нешто, дефинитивно ќе имаат огромен успех оваа генерација.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Само дигиталната верзија на конзолата да не е хардверски послаба од обичната.
Нешто што е случајот со Xbox Series X и Xbox Series S.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom