PlayStation 4

Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
Дечки имам проблем со конекцијата на ПС4. Не можам да се најавам на ПС нетворк профилот и да играм на интернет. Е сега користам мрежен кабел и пробав да го поврзам директно од модем во пс4 и така веднаш ме најави но не можи да се конектира до серверите. Пробав со хотспот и со хотспот си работи супер. Значи проблемот е или рутерот или провајдерот телекабел. Рутерот го ресетирав, го сетирав од ново и пак е исто. Има некој искуство слично, дали да купам нов рутер или треба да се бркам со овие од телекабел нова адреса да ми дадат?
Види во сетинзитe на сонито кога се конектираш дали ти е nat type 2 или 3. Ако ти е 3 тогаш ќе имаш проблеми со конекцијата, гуглај како се менува од 3 во 2, тоа на секој рутер различно е. Јас користев некој стар рутер од телеком па се јавив, го сменија рутерот, и тогаш се управи.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Види во сетинзитe на сонито кога се конектираш дали ти е nat type 2 или 3. Ако ти е 3 тогаш ќе имаш проблеми со конекцијата, гуглај како се менува од 3 во 2, тоа на секој рутер различно е. Јас користев некој стар рутер од телеком па се јавив, го сменија рутерот, и тогаш се управи.
nat type 2 е, имам интернет конекција на пс4 само не се логира на серверите. Си мислам да не сум врзан од нивна страна на некој прокси па да ми ги блокира серверите, не знам.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.794
Поени од реакции
24.057
nat type 2 е, имам интернет конекција на пс4 само не се логира на серверите. Си мислам да не сум врзан од нивна страна на некој прокси па да ми ги блокира серверите, не знам.
Провери дали ти е апдејтирана најновата верзија на софтверот на сонито.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Провери дали ти е апдејтирана најновата верзија на софтверот на сонито.
Проверив, последна верзија е. Уште еднаш пробав директно со мрежен кабел од модем во сонито и ме пушта да играм онлајн Текен а не можам да играм фифа. Изгледа некој фајарвол на телекабел не ме пушта до некој сервери.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Dali boost opcijata na ps4 pro da si ja ostavam vo sekoja igra uklucena, ili da ja stedam konzolata, vo smisla dali poveke konzolata ke zagreva ako boostot e uklucen?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Dali boost opcijata na ps4 pro da si ja ostavam vo sekoja igra uklucena, ili da ja stedam konzolata, vo smisla dali poveke konzolata ke zagreva ako boostot e uklucen?
Остави си ја уклучена не и ништо на конзолата
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Posle 1,5godina koristenje i moja greska sto ne ja iscistiv konzolata iako se slusase deka fanovite rabotat na maximum pa kako rezultat od pregrevanje diskot mi crkna.
Go izvadiv od konzolata go prikluciv ns PC i na SMART testot Helthot bese samo 1% so detektirani preku 2800 Bad sectori sto e normalno koga diskot se macel i rabotel na previsoki temoeraturi od 65°C.
Originalniot disk e Toshiba 1TB
IMG_20210301_212401.jpg
Vtora faza bese so Regeneratorot da probam da go sredam za da kolku tolku Trofeite gi sinknam i sejvnatite gejmovi....Posle nedela dena rabota Regeneratorot uspea da go podigne diskot i konzolata i eden user spasiv, ama pak ja javi istata greska i Bad sektorite pak se vozobnovuvaa. Kako reseto izgleda diskot pistojano novi bad sektori se pojavuvaa i Deleysite nemozese da se sredat zasto za da se sredat uslovot e da nema nieden bed sector i diskot ednas celosno da e iskeniran....sto disk u vakva situacija so trilinoni problemi bara vreme so denovi/nedeli da go iskenira.
IMG_20210301_212910.jpg
Denovive ke go smenam diskot i ke mora site igri nanovo da se downloadiraat samo se prasuvam dali od PS+ accauntot ke mi gi dade za free download so samoto logiranje ili ke mi bara da gi platam??
Update vo slednive denovi za ovoj del dali ke bara plakjanje.
Baska problem sto PS+ mi vazi uste 2dena, istekuva na 3ti mart.

Sakam da kazam i zatoa go napisav ova.
Ladenjeto e mnogu bitno kaj konzolive i stom osetite deka ventilatorot vi galami nosete gi na cistenje zasto diskot od Overheating ke vi crkne za brzo vreme i konzolata ke vi zaglavi vo Loop na ovoj screen.

IMG_20210301_213212.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Ја одамна користам ссд на ps4

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.371
Поени од реакции
21.915
Зошто другите платинум трофеи не ми ги даде кога се е поминато? IMG_20210302_134625999.jpg
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Зошто другите платинум трофеи не ми ги даде кога се е поминато?Прегледај го приврзокот 286397
1 платинум по игра, без разлика колку експанзии има :)

Инаку за членот со рикнатиот хард диск.
ПС+ игрите што си ги земал во минатот можеш колку сакаш пати да ги бришеш и симнуваш на било која конзола се дури имаш ПС+. Со поминувањето на претплата и да ти се симнати во конзолата ќе ти бидат заклучени, така да ПС+ игрите се исто како да си ги купил, само што за да ги играш мораш да имаш активна ПС+ претплата.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Ја никогаш не бркам трофеи,едино ме интересира играта :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom