PayPal (официјална тема)

Член од
11 август 2013
Мислења
25
Поени од реакции
5
можам ли на словенскиот paypal да ставам германски моб број за контакт. До сега ми беше ставен македонски од вип колку за да има но сега ми бараат да ми пратам смс или да ми ѕвонат за да можам да го користам.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
можам ли на словенскиот paypal да ставам германски моб број за контакт. До сега ми беше ставен македонски од вип колку за да има но сега ми бараат да ми пратам смс или да ми ѕвонат за да можам да го користам.
не. мора од истата држава.
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
135
Поени од реакции
41
Почнав да продавам преку ибеј и сега за првата продажба беше 350$ и арно ама ми беше ставен мкд пејпал и човекот неможеше да ми плати. Со маки некако се договоривме да ми плати кај братучед ми на сметка во УСА. Втората продажба ми беше 450$ ама сега директно го ставив пејпалот на братучед ми и се отиде глатко со плаќањето. Сега прашањето ми е за да не го замарам човекот во УСА како можам да направам пејпал на кој што ќе можам да примам пари? Имам картички од НЛБ ама регистрирани ми се на пејпал како МКД, дали можам да ги избришам и да ги ставам словенски или со пајонир или некоја финта ако знае некој многу благодарам
 
F

Flatter

Гостин
Почнав да продавам преку ибеј и сега за првата продажба беше 350$ и арно ама ми беше ставен мкд пејпал и човекот неможеше да ми плати. Со маки некако се договоривме да ми плати кај братучед ми на сметка во УСА. Втората продажба ми беше 450$ ама сега директно го ставив пејпалот на братучед ми и се отиде глатко со плаќањето. Сега прашањето ми е за да не го замарам човекот во УСА како можам да направам пејпал на кој што ќе можам да примам пари? Имам картички од НЛБ ама регистрирани ми се на пејпал како МКД, дали можам да ги избришам и да ги ставам словенски или со пајонир или некоја финта ако знае некој многу благодарам
И мене ова ме интересира конкретно. И јас имам пејпал регистриран како МКД со НЛБ картичка и направив уште еден словенски и сега се мислам дали да ставам истата НЛБ картичка од МКД регистрираниот пејпал или пак да одам директно преку "add bank" опција со пајонирот според тие опции на јутуб... Незнам колку е сигурно некој што веќе има да каже дали е добро или не...
 
Член од
11 август 2013
Мислења
25
Поени од реакции
5
Додадев словенски број на paypal и барам да пратат смс со confirmation code и ништо. Претиснав и resend code и уште чекам. Имал ли некој ваков проблем до сега? И друго додека ми беше на вип бр ставен беше вака (07)8* *** ** а словенскиот е 06** *** ** без загради. Не може да се пише со +386.[DOUBLEPOST=1548786306][/DOUBLEPOST]
Автоматски ти се конвертираат во еур, нема да имаш никаков проблем.[DOUBLEPOST=1548260556][/DOUBLEPOST]И друг пат ништо не кажувам зошто не ми клчавате лајкои. :pos:
Сега има друг проблем, не можам да ги префрлам парите од paypal на payonner. Ми бараше да потврдам со смс порака или да ми се јават пред да ми ги испратат ама ми беше ставен мк број и ништо. Ставив словенски број и сега не ми бара да потврдам туку едноставно вика не може пробај покасно и така цел ден утепав. Се обидов и да го верификувам бројо и пак ништо не ми стига смс со код. Имав пари 30 USD и 300 GBP. За фунтите ме зафркава а за доларите не и затоа се префрлив во долари и пак не сака.:toe::tapp: Некое решение идеја што би можело да биде:cuc:?
 
Последно уредено:

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Јас можам да ви ги извадам парите од Пејпал, ако не успеете да се снајдете со Пејонир или слични сервиси.

Ѕирнете ми ја темата во потпис.

Sent from my ONEPLUS A6010 using Tapatalk
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Додадев словенски број на paypal и барам да пратат смс со confirmation code и ништо. Претиснав и resend code и уште чекам. Имал ли некој ваков проблем до сега? И друго додека ми беше на вип бр ставен беше вака (07)8* *** ** а словенскиот е 06** *** ** без загради. Не може да се пише со +386.[DOUBLEPOST=1548786306][/DOUBLEPOST]
Сега има друг проблем, не можам да ги префрлам парите од paypal на payonner. Ми бараше да потврдам со смс порака или да ми се јават пред да ми ги испратат ама ми беше ставен мк број и ништо. Ставив словенски број и сега не ми бара да потврдам туку едноставно вика не може пробај покасно и така цел ден утепав. Се обидов и да го верификувам бројо и пак ништо не ми стига смс со код. Имав пари 30 USD и 300 GBP. За фунтите ме зафркава а за доларите не и затоа се префрлив во долари и пак не сака.:toe::tapp: Некое решение идеја што би можело да биде:cuc:?
Не знам, мене никогаш не ми барало телефонски броеви.
 
Член од
11 август 2013
Мислења
25
Поени од реакции
5
Не знам, мене никогаш не ми барало телефонски броеви.
Се среди работата некако сама од себе :). Сега парите се на payoneer во евра, а јас имам payoneer картичка во долари. Мора ли да ги конвертирам и префрлам од EU balance to US balance за да можам да ги вадам со $ картичка или може да се извади уште една картичка во евра. Изгубив околу $50 со конверзиите на paypal и сега и на payoneer конверзии премногу ќе е.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Го користев ПауПал за купување, со картичка од НЛБ... но направија некој измени кој не ги прифатив, а и не нарачував ништо веќе 10-11 месеци...Ми дојде писмо дека ќе го затворат акаунтот рок за прифаќање е
Updates to the User Agreement for PayPal Services– Effective Date: 28 March 2019

https://www.paypal.com/mk/webapps/mpp/ua/upcoming-policies-full?utm_source=epsilon&utm_campaign=A_EP_EMEALC_201902_9414_UA_Spring_3PL_Lites_b_mk&utm_medium=email


Измените не ги прифатив бидејќи предвидуваат и членарина и %плаќање за нас ( отхер каунтри)
Не продавам, ама ако ти враќаат пари тогаш мислам дека еписибир е, а често имав да не ми дојде и враќаа пари

Дали некој добро ја знае работата, САМО за КУПУВАЊЕ преку ЕБАУ ???

..Толку од онЛајн купувањето во странство...
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво дечки,
читам дека многу луѓе ја користат "финтата" со Словенечкиот ПејПал, е сега прашањето ми е дали е тоа легално во случај навистина да имаш Словенечко државјанство? Јас имам Хрватско државјанство и пасош, дали може некој подетално да ми објасни која би била процедурата да извадам Хрватска картичка да ја поврзам со ПејПал и да можам тука да си ги вадам парите? Дали ќе морам во Хрватска да отидам или ќе може онлајн? Или пак како што прават повеќето да ја поврзам НЛБ електрон картичката со Хрватскиот ПејПал и да ми стигаат парите тука? Фала ви однапред
Поздрав
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
Здраво дечки,
читам дека многу луѓе ја користат "финтата" со Словенечкиот ПејПал, е сега прашањето ми е дали е тоа легално во случај навистина да имаш Словенечко државјанство? Јас имам Хрватско државјанство и пасош, дали може некој подетално да ми објасни која би била процедурата да извадам Хрватска картичка да ја поврзам со ПејПал и да можам тука да си ги вадам парите? Дали ќе морам во Хрватска да отидам или ќе може онлајн? Или пак како што прават повеќето да ја поврзам НЛБ електрон картичката со Хрватскиот ПејПал и да ми стигаат парите тука? Фала ви однапред
Поздрав
Одлично ако имаш хрватско државјанство, во таков случај отвори си трансакциска сметка во хрватска банка, на пример во ОТП Банка, односно поранешна Сплитска Банка, која беше во сопственост на француската Сосиете Женерал, а од декември 2018 па наваму е` во сопственост на унгарската ОТП Банка, за која се очекува да ја купи и македонската Охридска Банка, која исто така е` - засега - во сопственост на Сосиете Женерал.

Извади си Visa Electron дебитна картичка или MasterCard дебитна картичка, регистрирај се на хрватскиот PayPal, внеси ја и верификувај ја Visa Electron или MasterCard дебитната картичка која ќе ти ја издадат од банката, а парите ќе можеш да ги подигнуваш во Македонија на било кој банкомат, но најверојатно на банкоматите од Охридска Банка каматите за подигнување ќе бидат најниски.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Одлично ако имаш хрватско државјанство, во таков случај отвори си трансакциска сметка во хрватска банка, на пример во ОТП Банка, односно поранешна Сплитска Банка, која беше во сопственост на француската Сосиете Женерал, а од декември 2018 па наваму е` во сопственост на унгарската ОТП Банка, за која се очекува да ја купи и македонската Охридска Банка, која исто така е` - засега - во сопственост на Сосиете Женерал.

Извади си Visa Electron дебитна картичка или MasterCard дебитна картичка, регистрирај се на хрватскиот PayPal, внеси ја и верификувај ја Visa Electron или MasterCard дебитната картичка која ќе ти ја издадат од банката, а парите ќе можеш да ги подигнуваш во Македонија на било кој банкомат, но најверојатно на банкоматите од Охридска Банка каматите за подигнување ќе бидат најниски.
офф-топик:
Од каде информацијава за ОТП дека ќе ја купуват Охридска?
Може линк до официјално известување или слично?

Фала ти.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.538
офф-топик:
Од каде информацијава за ОТП дека ќе ја купуват Охридска?
Може линк до официјално известување или слично?

Фала ти.
Мала поправка: Најверојатно унгарската ОТП Банка ќе ја купи Охридска Банка од Сосиете Женерал.

Нема никакво известување, туку фактите кои говорат за самите себеси - речиси сите банки на Сосиете Женерал на Балканот беа купени од страна на унгарската ОТП Банка, ако и македонската Охридска Банка не биде продадена на ОТП Банка, тоа ќе биде изненадување.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom