PayPal (официјална тема)

Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
Порано можеше, но сега некои велат дека повеќе не може, освен ако картичката е издадена преку Fiverr или слични веб сајтови.

Но ако имаш американско државјанство, тогаш можеш да отвориш резидентна трансакциска сметка во американска банка и да извадиш MasterCard или Visa/Visa Electron дебитна картичка поврзана со таа трансакциска сметка и да ја верификуваш на американскиот PayPal.

Од друга страна, доколку имаш легален траен престој во САД - зелена карта - тогаш можеш да извадиш не-резидентна трансакциска сметка во американска банка и да го направиш истото што го спомнав претходно за резидентна трансакциска сметка.

Со УЈП не би требал да имаш проблеми, бидејќи ќе ги повлекуваш парите со странска дебитна картичка на македонски банкомати, а банките кои се сопственици на истите тие банкомати ќе ти наплатат соодветна провизија за користење на банкоматите, легално подигнување на готовина од банкомат не е работа на УЈП, освен ако почнеш да подигнуваш премногу големи суми во многу краток временски период - на пример над 150 евра дневно и така секој ден во месецот.
Фала за долгиот пост :)...
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Имам Фајвер картичка, како да ја тестирам дали може? :rolleyes:
 
Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
Имам Фајвер картичка, како да ја тестирам дали може? :rolleyes:
Овај тип на картичка што ми ги прати е од United Kingdom.. Можно е да се прикачи на Словенечки/Хрватски пејпал.. Сум прикачувал разни картички од различни еу земји на различни акаунти.. Можно е да фати :)
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
135
Поени од реакции
41
Значи имам ПП одамна ама сега почнав да продавам и да не ја ширам неможат да ми плаќаат на македонскиот акаунт.
Направив словенски си помина све фино убаво (малце замара со тоа верифај мобилен ама јбг).
Е сега продажбиве ми тргнаа и имам до сега некаде 1200$ напраено за 2 месеци.
Поентата ми е имам лимит на картичката дека годишно смеам да примам 2500$.
Што би се десило над тие 2500$? Има некаков начин да си го зголемам лимитот без Словенски документи?
Парите ги вадам со братучеди и другари преку барата со WU или MB.
Лимитот ми е проблем.
Или да стигам до 2000$ и да правам нов ПП? (со овој начин ми трпи и бизнисот ама јбг ако нема друг начин?)
Поздрав
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Значи имам ПП одамна ама сега почнав да продавам и да не ја ширам неможат да ми плаќаат на македонскиот акаунт.
Направив словенски си помина све фино убаво (малце замара со тоа верифај мобилен ама јбг).
Е сега продажбиве ми тргнаа и имам до сега некаде 1200$ напраено за 2 месеци.
Поентата ми е имам лимит на картичката дека годишно смеам да примам 2500$.
Што би се десило над тие 2500$? Има некаков начин да си го зголемам лимитот без Словенски документи?
Парите ги вадам со братучеди и другари преку барата со WU или MB.
Лимитот ми е проблем.
Или да стигам до 2000$ и да правам нов ПП? (со овој начин ми трпи и бизнисот ама јбг ако нема друг начин?)
Поздрав

Со среќа во бизнисот.
Прочитај неколку страни назад, ќе го сфатиш што е проблемот со Пејпал акаунт што не можеш да го верификуваш.
Long story short: ќе ти ги лимитираат во даден момент, и тие тешко заработените пари ќе ти ги заробат на долг период, или евентуално засекогаш, не знам која им е моменталната политика за немање можност на верификување профил.

Со креирање нови профили можеш да си играш до бесконечност, но ако имаш сериозен бизнис и сериозна пара вртиш, можеш многу јако да се заглавиш и да заебеш се.
Најди начин да имаш регуларен Пејпал.
Земи со некој од другарите од преку барата направете УС Пејпал, врзете ја со картичка/банка таму и нека ти ја пушти картичката по пошта.

Пејпал МК-Словенија не е опција веќе, барем не за на long-run.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
ако има некој со добра воља да уплати на пајпал акаунт мала сума на пари место мене, немам можнос пошто го укинаа, јас ке ги пуштам тука на трансакциска или со договор
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Немам картичка прикачено...

Прашањето ми беше.. Дали има некој начин како на пример со Payoneer картичката..

Ако земам на пример Payoneer картичка, дали би се повлекувале пари на неа од Paypal Balance?
Да, може тоа со Payoneer.
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
8
Поени од реакции
0
Здраво. Работам на Фивер, парите ги вадам преку Пејпал и на словенски акаунт, се е тоа океј, а парите ги префрлам на тутунска, и ме плаши данокот.. имам поголеми суми на пари и незнам дали треба да ги пријавам тие?
Дали некој има некој шо нема пријавено пари пристигнати од Пејпал, и дали ве имат казнето?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
123
Поени од реакции
87
Здраво. Работам на Фивер, парите ги вадам преку Пејпал и на словенски акаунт, се е тоа океј, а парите ги префрлам на тутунска, и ме плаши данокот.. имам поголеми суми на пари и незнам дали треба да ги пријавам тие?
Дали некој има некој шо нема пријавено пари пристигнати од Пејпал, и дали ве имат казнето?
Мора да ги пријавиш зошто се прилив од странство, во спротивно наредната година ќе те изгорат у јп.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Здраво. Работам на Фивер, парите ги вадам преку Пејпал и на словенски акаунт, се е тоа океј, а парите ги префрлам на тутунска, и ме плаши данокот.. имам поголеми суми на пари и незнам дали треба да ги пријавам тие?
Дали некој има некој шо нема пријавено пари пристигнати од Пејпал, и дали ве имат казнето?
15% УЈП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom