PayPal (официјална тема)

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Супер информации Декстер.
Доколку некој сеуште има потреба да ги извади и добие парите "на рака" - ѕирнете ја следната тема за вадење пари.
Поздрав
 
Член од
18 ноември 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да прашам дали е можно да се префрлат парите од PayPal на Payoneer?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
А дури и ако успееш да поврзиш Visa Electron дебитна картичка од НЛБ Банка со словенечкиот PayPal, сепак ти останува годишната граница од 2.000 евра годишно или од 2.500 евра годишно за кои ти е` дозволено да ги подигнеш, а потоа словенечкиот PayPal нема да ти дозволува повеќе да подигнуваш пари додека не им испратиш дигитална фотокопија од лична карта или од возачка дозвола преку Интернет за да докажеш дека си словенечки државјанин, или во спротивно ќе мораш да чекаш до наредниот 1 јануари за да се рестартира граничникот, но и тогаш повторно ќе бидеш ограничен на 2.000 евра или 2.500 евра годишно.
Точно така. Но дали си сигурен дека сега, во 2018 година, е можно да повлечеш дури и помала сума од 2000 евра од Пејпал? Дали воопшто е можна трансакцијата Paypal -> македонска банка? Пријателка што работи во банка ми рече дека веројатно таа трансакција ќе биде одбиена од народна банка кај нас, бидејќи по закон ние не смееме да примаме пари од пејпал.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Точно така. Но дали си сигурен дека сега, во 2018 година, е можно да повлечеш дури и помала сума од 2000 евра од Пејпал? Дали воопшто е можна трансакцијата Paypal -> македонска банка? Пријателка што работи во банка ми рече дека веројатно таа трансакција ќе биде одбиена од народна банка кај нас, бидејќи по закон ние не смееме да примаме пари од пејпал.
Let me kill your assumption with an image or two.





Пари може да се примаат и повлекуваат од Пејпал на МК сметка/картичка, тоа дека не може е МИТ, од такви луѓе што слушнале од некој нешто дека не бива...

Е сега зошто не бива секогаш и за секој, малце е комплицирана работата за објаснување.
Но еве, да си имате до знаење дека немаме проблеми со легнување пари на сметка, туку повеќе со бирократски моменти.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Let me kill your assumption with an image or two.
Пари може да се примаат и повлекуваат од Пејпал на МК сметка/картичка, тоа дека не може е МИТ, од такви луѓе што слушнале од некој нешто дека не бива...
Проблем е, поточно неможе да регистрираш ПП сметка за прием на пари од Македонија. Велам „од“, а не „во“ Македонија. Кога велам „од Македонија“ не мислам на физичка локација во моментот на регистрација, туку на изборот на земја при регистрација. Впрочем неможеш да примиш пари ниту во американска банка ако сакаш да регистрираш сметка од Македонија.
Никогаш не било проблем да се примаат пари на сметка во македонија. Сметка во македонска банка може да има и германец, и тоа за него не претставува проблем да прима пари.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Пари може да се примаат и повлекуваат од Пејпал на МК сметка/картичка, тоа дека не може е МИТ, од такви луѓе што слушнале од некој нешто дека не бива...

Е сега зошто не бива секогаш и за секој, малце е комплицирана работата за објаснување.
Но еве, да си имате до знаење дека немаме проблеми со легнување пари на сметка, туку повеќе со бирократски моменти.
Значи ако пејпалот ти е словенечки или бугарски, можеш да повлечеш пари од Пејпал на македонска картичка, ама веројатно со усул, да не надминеш некои лимити кои би можеле да го активираат алармот на Пејпал, па тие да ти побараат словенечки или бугарски документи (пасош и сл) за верификација. Така?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Значи ако пејпалот ти е словенечки или бугарски, можеш да повлечеш пари од Пејпал на македонска картичка, ама веројатно со усул, да не надминеш некои лимити кои би можеле да го активираат алармот на Пејпал, па тие да ти побараат словенечки или бугарски документи (пасош и сл) за верификација. Така?
Точно.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Значи ако пејпалот ти е словенечки или бугарски, можеш да повлечеш пари од Пејпал на македонска картичка, ама веројатно со усул, да не надминеш некои лимити кои би можеле да го активираат алармот на Пејпал, па тие да ти побараат словенечки или бугарски документи (пасош и сл) за верификација. Така?
Не баш, го имам верифицирано Пејпалот со моите Бугарски документи.
На страна од Бугарската сметка што ја имам врзано на ПП, имам врзано и МК картичка.
од тука можам да повлекувам без проблем колкава сума сакам.
Но фино лепо си пријавив данок за ова, и ми стигна на годишна 10% и си го платив.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Kako moze da otvoram paypal smetka i preku istata da vadam pari preku nekoja nasa banka vo makedonija?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Kako moze da otvoram paypal smetka i preku istata da vadam pari preku nekoja nasa banka vo makedonija?
Доколку имаш странско државјанство ќе можеш преку странскиот PayPal во државата од каде што имаш странско државјанство, така што парите ќе ти пристигнуваат во тамошна странска банка, а во Македонија ќе ги подигнуваш парите од банкомат со картичка од странската банка во која ти пристигнуваат парите.

Доколку немаш странско државјанство, можеш да се регистрираш на словенечкиот PayPal и да внесеш Visa Electron дебитна картичка од НЛБ Банка, така што парите ќе ти пристигнуваат на трансакциската сметка во НЛБ Банка со која е врзана Visa Electron дебитната картичка која ќе ја внесеш на твојата корисничка сметка на словенечкиот PayPal.

Но сепак останува отворена можноста словенечкиот PayPal да ја препознае картичката како македонска и да ја одбие, а во таков случај ништо од бизнисот.

Во спротивно - доколку словенечкиот PayPal ја прифати Visa Electron дебитната картичка од НЛБ Банка, ќе можеш да подигнеш максимум 1.500 или 2.000 евра годишно - не ја помнам точната граница, но како и да е`, откако ќе повлечеш 1.500 или 2.000 евра годишно, словенечкиот PayPal нема да ти дозволува понатаму да повлекуваш пари додека не им испратиш дигитална фотокопија од возачка дозвола или од лична карта преку Интернет за да им докажеш дека си словенечки државјанин.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
^
What he said.

Во превод, ако ти е за еднократно вадење некоја помала сума (до 500$ мислам дека е сега, не 2000), тогаш можеби ќе успееш.

Ако ти е за посеризни бизниси и пари, тогаш немаш опција.
 
Член од
4 јануари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo imam bugarski pasos i transakciska smetka so bugarska karticka dali mozam da se registriram na pp da primam letki i da si gi vadam ovde vo mk na bankomat
 
Член од
11 август 2013
Мислења
25
Поени од реакции
5
Пробав да поврзам Payoneer(преку fiverr извадена) картичка со мојот словененски Пајпал и ми дава следново:

Your card was declined by the issuing bank. Please try a different card or contact your card issuer with questions.

:toe:
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Пробав да поврзам Payoneer(преку fiverr извадена) картичка со мојот словененски Пајпал и ми дава следново:

Your card was declined by the issuing bank. Please try a different card or contact your card issuer with questions.

:toe:
Не можат веќе да се врзуват Пејонир картичките со Пејпал акаунт.
Барем јас не успеав во тоа во повеќе наврати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom