PayPal (официјална тема)

Член од
24 април 2008
Мислења
10.482
Поени од реакции
11.535
Инаку во меѓувреме и кај мене се тргнаа годишните лимити без ништо да правам.
Сега имам само дневен лимит од 500е.
Дали некој скоро повлекувал пари за да потврди дали навистина е тргнат годишниот лимит?
Можеби PayPal вовеле таква пракса кај долгогодишните корисници да ги отстранат годишните граници и да воведат дневни граници.

Или можеби ова е новитет.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Можеби PayPal вовеле таква пракса кај долгогодишните корисници да ги отстранат годишните граници и да воведат дневни граници.

Или можеби ова е новитет.
Да се надеваме дека е така.
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
Ne sum vo tek i mi treba pomos okolu PayPal.

Treba da dobivam mesecna plata preku PayPal, i dosega ne sum go koristel. Kako sto znam, vo Mk ne mozese da se primaat pari. Dali toa seuste vazi ? I ako da, sto e resenie:) Fala
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.482
Поени од реакции
11.535
Ne sum vo tek i mi treba pomos okolu PayPal.

Treba da dobivam mesecna plata preku PayPal, i dosega ne sum go koristel. Kako sto znam, vo Mk ne mozese da se primaat pari. Dali toa seuste vazi ? I ako da, sto e resenie:) Fala
Прочитај ги последните 5 до 10 страници од темава и ќе го најдеш одговорот.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Постои ли опција во МК рефундирање на пари преку PayPal или некое друго чаре да се бара. Ова ми се наметна како проблем на ebay...земав нешто, не чинеше го пратив назад и пари јок :) На paypal стојат во + ама во банка ми ги нема.
Oва му се појавувало на тој што треба да рефундира.
 

Dare D

Ac
Член од
23 мај 2013
Мислења
7
Поени од реакции
0
I sega shto se deshava nema nekoi novosti vo vrska so toa dali mozham na Makedonskiot Paypal da kupuvam i da prodavam ?
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Дали направија да може да се праќаат и примаат пари на ПејПал во нашата држава или уште нема ништо?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.482
Поени од реакции
11.535
За сите кои купија предизборен муштулук минатово лето 2017: пу пу, не важи - барем за оваа година.

https://www.loginsystems.biz/single-post/2017/12/05/PayPalNemaDaImaDoKrajNaGodina

PayPal за прием на пари нема да има оваа година

05.12.2017Скопје, 05.12.2017. Денес, Венко Глигоров, управител на Логин Системи и водач на приватната иницијатива за воведување на PayPal за прием на пари во Македонија објавува дека оваа опција нема да биде расположива до крајот на оваа година.

"Во паралелна акција со Министерството за финансии се обидовме да ја обезбедиме неопходната услуга од PayPal и сега за сега немаме значителен прогрес." изјави Венко Глигоров. "Во коресподенцијата со PayPal не се истакнува некој посебен период кога би започнале подготовките за сервисот".

Според иницијаторот, напредок во процесот би се постигнал со средба помеѓу државното ниво на Македонија заедно со челните луѓе од PayPal. На оваа средба би се презентирале плановите на Македонија за економски развој и евентуалните бизнис иницијативи кои би стимулирале електронска комерција.

"Македонија е мала земја и недоволно атрактивен пазар и само со лобирање од повеќе страни може да се придобие PayPal да го воведе овој сервис во Македонија.", истакнува Глигоров. "Заради евидентните потреби, деловната заедница во Македонија и професионалците во различни области се приклучија на иницијативата со голем елан и оваа иницијатива треба да продолжи посилно во наредна фаза и на повисоко ниво."

Повеќе информации за иницијативата може да се најдат на адресата https://goo.gl/7wo2Ur.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Ми треба услуга.
Ако сака некој пари на Скрилл може да се договориме да ми префрли на ПејПал.
Нормално плаќам провизија.
 
S

staycalm

Гостин
Праќав пари преку пејпал арно ама мораше да ми ги вратат, и сеа париве ми стојат на пејпал, австриски ми е пејпалот и иако имам картичката ставено ми бара банка да внесам за да можам да ги префрлам :mad:
Постои ли некое заобиколување за да ги префрлам парите на картичката без да внесувам банка?
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Ако имам верифицирано скроз словенски пп со потврда од адреса словенска, може да вадам на нлб од мк?
 
Член од
7 ноември 2015
Мислења
40
Поени од реакции
27
Zdravo jas ziveam vo Germanija korisnik sum na paypal i imam smetka germanska registrirana na paypal, sega sakam na makedonskata smetka od komercijalna banka da ja dodadam na paypal i da prefrlam pari preku paypal na komercijalna banka, dali e toa vozmozno nekoj da spodeli iskustvo i kolku provizija zema paypal za prefrlanje na pari
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
од 10 мај 2018 има измени, ЌЕ СЕ ПЛАЌА ПауПал. , не го проучив меилот, сега ми стигна ама
https://www.paypal.com/mk/webapps/mpp/ua/upcoming-policies-full

Sending or Receiving International Payments
Personal Payments Fee when another Payment Method is used to fully or partially fund the payment, including a credit or debit card. If you use another Payment Method to partially fund the payment, the Fee will be pro rated.

1.99 EUR + 3.4% + Fixed Fee

а за Any other country 3.99 EUR + 3.4% + Fixed Fee
мислам дека ПРЦ ќе ја репнат со ова а и нивните купувачи...
Е сега може ПРЦ ќе најдат алтернација на ПауПал, ќе видиме...
 
Последно уредено:
S

staycalm

Гостин
од 10 мај 2018 има измени, ЌЕ СЕ ПЛАЌА ПауПал. , не го проучив меилот, сега ми стигна ама
https://www.paypal.com/mk/webapps/mpp/ua/upcoming-policies-full

Sending or Receiving International Payments
Personal Payments Fee when another Payment Method is used to fully or partially fund the payment, including a credit or debit card. If you use another Payment Method to partially fund the payment, the Fee will be pro rated.

1.99 EUR + 3.4% + Fixed Fee

а за Any other country 3.99 EUR + 3.4% + Fixed Fee
мислам дека ПРЦ ќе ја репнат со ова а и нивните купувачи...
Е сега може ПРЦ ќе најдат алтернација на ПауПал, ќе видиме...
Срање у боја
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
мислам дека ова има врска со ВВ3 што го отпочна Трамп, прво со царини на челик и алуминиум, сега царини на 60мрд кинески производи
значи ПауПал ќе си функционира и понаатаму, ама внатрешно во УК, УСА и тие држави
 

Kajgana Shop

На врв Bottom