PayPal (официјална тема)

Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Сакам да почнам продавање на eBay со Македонски PayPal, поврзан со Македонска дебитна картичка. Ќе може ли да примам пари, и дали ќе можат да се подигнат или само ќе можат да се искористат за купување.
 
Член од
5 март 2012
Мислења
52
Поени од реакции
16
Сакам да почнам продавање на eBay со Македонски PayPal, поврзан со Македонска дебитна картичка. Ќе може ли да примам пари, и дали ќе можат да се подигнат или само ќе можат да се искористат за купување.
Сеуште ја немаме можноста да примаме пари на PayPal за жал. Можеме само да купуваме.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Сакам да почнам продавање на eBay со Македонски PayPal, поврзан со Македонска дебитна картичка. Ќе може ли да примам пари, и дали ќе можат да се подигнат или само ќе можат да се искористат за купување.
ако ти дојдат тука ќе има Данок, а од таму може да си уплатиш некое патување ....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Сакам да почнам продавање на eBay со Македонски PayPal, поврзан со Македонска дебитна картичка. Ќе може ли да примам пари, и дали ќе можат да се подигнат или само ќе можат да се искористат за купување.
ако знаеш добро англиски проучи го ова
https://www.paypal.com/mk/webapps/mpp/ua/upcoming-policies-full
вчера синот го гледаше и тој мисли дека нема да ме качи ништо од ова бидејќи само купувам преку ПауПал...
ама има едно проблемче, имав доста случки да ми враќа ебау пари, рефунд, ама не ги остава на Пау Пал туку назад на моја картица... бидејќи се тоа смешни пари никако не се исплати да ги плаќам овие членарини во линкот горе, па ќе видам дали има можност рефунд да оди на ПауПал сметка и да биде кредит за наредно купување....
Значи како што може рефунд да враќаат на картица може и пари од продажба, ако станеш селер
Друг е проблемот со нашиот УЈП....
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
kako da povrzam payoneer na paypal smetka, so drzava slovenija mi e registriran paypalot
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Mozam da isplatam pari od PayPal provizija 5-10%. Ako na nekoj mu treba (y)
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
ПОМОШ, денеска ми стигна порака дека направено е успешно плаќање од 29 долари на ITUNES... што јас немам поим за што се работи? дали имал некој вакво искуство да сподели што да направам
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
ПОМОШ, денеска ми стигна порака дека направено е успешно плаќање од 29 долари на ITUNES... што јас немам поим за што се работи? дали имал некој вакво искуство да сподели што да направам
Мануелно отвори го сајтот во броусер (т.е. не отворај линкови пишани во мејлот), логирај се на пејпал и потврди дека таква трансакција е направена. Ако не можеш да се логираш, искористи што имаш од заштита ставено за да повратиш пристап. Доколку се логираш и нема таква трансакција тогаш веројатноста е дека си бил цел на фишинг бидејќи најверојатно има линк во мејлот кој ќе те прати навидум на пејпал сајтот каде ти по автоматизам ќе внесеш логин детали кои ќе бидат прочитани и злоупотребени од 'напаѓачот'. Доколку се логираш и има таква трансакција и си сигурен дека ти никако не си придонел за истата, веднаш исклучи го интернетот од 'матичниот' компјутер, искористи друг компјутер и смени пасворд на пејпал за почеток и се друго околу акаунтот, и потоа контактирај некој од support и образложи го проблемот што побрзо. Потоа искористи го другиов компјутер да смениш лозинки на сите важни сајтови на кои имаш некаков акаунт (ако ти го 'соберат' акаунтот на некој чкљ форум те заболе). И секако на крај чукај си ја главата како некој стигнал да дознае логин детали од твојот ПП акаунт. Прво, да не имаш брат/сестра и сл. Второ, дали можеби веќе си бил жртва на фишинг при што тоа е добрата варијанта поради што ќе мораш само ПП акаунтот да го обезбедиш. Трето, ако веќе не си наседнал на нешто такво, големи се шансите да имаш нешто малициозно на 'матичниот' компјутер (тој што нема да го приклучиш на интернет уште некое време), при што би те советувал да искористиш linux live cd/usb и мануелно да си направиш бекап на екстерен диск/усб сите фајлови што ти требаат (медиа, firefox/chrome profile фолдерите во AppData, и се она за што веќе би требало да знаеш што каде се наоѓа). Доколку успешно го направиш тоа комплетен формат на хардот и наново инсталации и враќање на фајловите.
 
Член од
29 август 2011
Мислења
47
Поени од реакции
22
дечки кај мене пејпалот проработе можам да повлекувам пари. Порано ми беше регистриран како словенечки, па го имав преправено на Македонски, па од ко не би со Македонски назад на Словенечки. Сега повлекувањето е буквално во минути. Така да би требало да функционира за сите.

*оф топик. Да не има некој од Кичево. Ако да нека ме исконтактира, имам еден интересен пртедлог. поздрав.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Хелп!

Не можам да поврзам нова картичка со пејпал акаунтот. Старата ми истекува на 30ти месецов и некни во петокот си подигнав нова. Ги ажурирав податоците, ама не ми ја прифаќа. ''Card not valid'' ми вади. Бев денес до НЛБ за проблемов, ама ништо не ми помогнаа.

Имал некој слична заебанција, па да каже чаре?!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Хелп!

Не можам да поврзам нова картичка со пејпал акаунтот. Старата ми истекува на 30ти месецов и некни во петокот си подигнав нова. Ги ажурирав податоците, ама не ми ја прифаќа. ''Card not valid'' ми вади. Бев денес до НЛБ за проблемов, ама ништо не ми помогнаа.

Имал некој слична заебанција, па да каже чаре?!
Па ваљда уште не ти е активна новата пеер. Не може дур ти трае старата и новата да можеш да ја користиш.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Па ваљда уште не ти е активна новата пеер. Не може дур ти трае старата и новата да можеш да ја користиш.
И мене таму ми отиде паметот. Прашав да не треба да ја исчекам старата до недела целосно да “згасне“, да влезе новата у оптек и ќе се среди работата?! Тој на шалтерот ме гледаше како теле у шарена врата..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom