PayPal (официјална тема)

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.773
Поени од реакции
1.529
Нарачав производ од алиекспрес е сеа производот е со статус дека е вратен или нешто слично коа контактирав со администраторот ми го врати следново
Good day to you!
Sorry the shipping information do not update, we'll check in our local post office.
Could you pleas wait more one week? Or could you please offer us your paypal? We could refund you first. Не ми е јасно зошто ми барат paypal и што да им пишам ништо у Макдедонија нема такво нешто :)
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Де ако знае некој нека ми објасни за ова:

Му продадов услуга на еден и ми плати, но по извесно време направил "unauthorized payment" на PayPal, имав Open Case и двајцата ги споделивме информациите за трансакцијата, но случајот беше решен во негова корист и му беа вратени 3те долари што ми ги прати, но не ме буни тоа туку ме буни тоа што 20$ ми ги зема како fee, еве детали за трансакцијата:



Ај ако може нека ми го објасни воа некој, фала.
 
S

staycalm

Гостин
Де ако знае некој нека ми објасни за ова:

Му продадов услуга на еден и ми плати, но по извесно време направил "unauthorized payment" на PayPal, имав Open Case и двајцата ги споделивме информациите за трансакцијата, но случајот беше решен во негова корист и му беа вратени 3те долари што ми ги прати, но не ме буни тоа туку ме буни тоа што 20$ ми ги зема како fee, еве детали за трансакцијата:



Ај ако може нека ми го објасни воа некој, фала.
Не знам што е ова кај тебе, и мене ме буни, мене ми побараа 3 долари само како fee за едно нешто што продадов.

а парите од тоа што го продадов уште не ми се легнати на пејпалот, Pending се.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.649
Поени од реакции
867
Не знам што е ова кај тебе, и мене ме буни, мене ми побараа 3 долари само како fee за едно нешто што продадов.

а парите од тоа што го продадов уште не ми се легнати на пејпалот, Pending се.
Paypal се шекнал. :D
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
29
Поени од реакции
8
I jas napraviv withdrawal na 18ti avgust, ama posle 10tina denovi mi se vratija parite nazad na paypal. Znaci potvrdeno, ne biva poveke transfer na pari od paypal na bankarska smetka, nitu na sloveneckite stari so gi koristevme :/ so sad
 
Член од
29 август 2011
Мислења
47
Поени од реакции
22
Повлеков пари од пејпал на 31 јули и уште парите не се префрлени а на пејпал пиши
Status:Completed му се има десено на некој ова?
Мене ми се случи. Разликата е што мене пред две недели незнам што да правам. Му пишав н центарот за поддршка на пејпал ми викаат ние ги пративме парите нашиот дел е завршен, појдов до банка викаат ништо нема стигнато кај нас. Неофицијално ми кажаа дека ова им се случено и на други а не ми кажаа кое е чарето. Барем да ми ги вратат парите на пејпал па ќе барам некое чаре од таму. Навистина премногу непознаници. Незнам кој али нешто ги блокира трансакцијата. Инаку повлекувма пари една година и кусур и ова е првпат ова да ми се случи.
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Мене ми се случи. Разликата е што мене пред две недели незнам што да правам. Му пишав н центарот за поддршка на пејпал ми викаат ние ги пративме парите нашиот дел е завршен, појдов до банка викаат ништо нема стигнато кај нас. Неофицијално ми кажаа дека ова им се случено и на други а не ми кажаа кое е чарето. Барем да ми ги вратат парите на пејпал па ќе барам некое чаре од таму. Навистина премногу непознаници. Незнам кој али нешто ги блокира трансакцијата. Инаку повлекувма пари една година и кусур и ова е првпат ова да ми се случи.
Скоро еден месец помина уште се надевам дека барем на пејпал ќе ми ги вратат парите...
 
Член од
29 август 2011
Мислења
47
Поени од реакции
22
Скоро еден месец помина уште се надевам дека барем на пејпал ќе ми ги вратат парите...
Како да е мислам дека и ти, и јас а и се што е фриленсер од мкд што правеше по некое банче сме сј*бани. За ова мислам дека му должиме благодарност на влада на РМ на чело со министерот за информатичко опшество. Инаку ако научиш нешто како да се ги вратиме парите на пп пишувај овде оти мене ми ојдоа пеестина и кусур долари. знам дека не се кој знај колку али и не ми се оставаат.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Која банка? Тутунска знаат да бидат клошари и да ги држат парите и до 30 дена за да можат да работат со нив, мене лично ми се има тоа многу пати случено.

Мене ми се случи. Разликата е што мене пред две недели незнам што да правам. Му пишав н центарот за поддршка на пејпал ми викаат ние ги пративме парите нашиот дел е завршен, појдов до банка викаат ништо нема стигнато кај нас. Неофицијално ми кажаа дека ова им се случено и на други а не ми кажаа кое е чарето. Барем да ми ги вратат парите на пејпал па ќе барам некое чаре од таму. Навистина премногу непознаници. Незнам кој али нешто ги блокира трансакцијата. Инаку повлекувма пари една година и кусур и ова е првпат ова да ми се случи.
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
29
Поени од реакции
8
Ќе ви ги вратат нема шанси да исчезнат парите, само зависи за колку време 10-20 денови мислам.
Јас payoneer ја имам одамна, само никогаш не сум е користил, пошто не сум имал потреба.
Сега баш ќе пробам, само не ми е баш јасно од кој банкомат може да се повлекува и како се одвива конверизијата од Долари/Евра во Денари, пошто на payoneer логично би префрлал евра или долари.

Знам дека и провизија зима за одржување некоја само не знам точно колку.
А и ако е додадеш како американска сметка ( опцијата што е add us bank account ) како ѓи влечеш парите ?

ЕДИТ
Дали некој може да пише искуство и на кој начин иде работата со Payoneer ? Благодарам.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.275
Поени од реакции
21.266
@noxiousdesign
@seriouslyfunny

Чисти дезинформации на темава кои може само да ви наштетат.

Најдобро ви е воопшто да не пробувате да поврзувате, бидејќи може да го изгубите и тоа што го имате. Мој пријател проба да поврзе, после неколку дена му го банираа акаунтот.
Претпоставувам дека не сакате и вие да бидете банирани и после да не можете и македонски PayPal да отворите!?

Почекајте, кога веќе ни овозможија PayPal, би требало за брзо време да ни овозможат и Withdraw опција.
Покрај тоа што сигурно ќе ве банираат, само прашање на време е кога, вие ризикувате и да си направите "досие" во PayPal и да не можете во иднина да отворите акаунт со истите лични податоци.
И како бонус, може и со Payoneer да си направите проблем, бидејќи го користите за нелегални намени. Повлекување пари од PayPal кај нас не е дозволено, нелегално е, тоа би требало досега да ви е јасно.

Има милион опции за повлекување пари од интернет, не е само PayPal. Ако ви е само за купување, имате македонски.

Пожелно е тие што веќе пробале да додадат сметки на PayPal, да ги тргнат, додека PayPal не ве открил.
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
29
Поени од реакции
8
Зошто мислиш дека го Payoneer се користи за нелегални намени ? Дај образложение ?
Payoneer картицата си се користи во цел свет, зошто кај нас не би можело да се користи ? Си плаќаш fees, кој си ги зема системот легално, и тоа е се. Исто ти е како да си праќаш пари преку mooneybookers, moneygram ili western union.
Дали и нивното користење е нелегално ?





@noxiousdesign
@seriouslyfunny

Чисти дезинформации на темава кои може само да ви наштетат.

Најдобро ви е воопшто да не пробувате да поврзувате, бидејќи може да го изгубите и тоа што го имате. Мој пријател проба да поврзе, после неколку дена му го банираа акаунтот.
Претпоставувам дека не сакате и вие да бидете банирани и после да не можете и македонски PayPal да отворите!?

Почекајте, кога веќе ни овозможија PayPal, би требало за брзо време да ни овозможат и Withdraw опција.
Покрај тоа што сигурно ќе ве банираат, само прашање на време е кога, вие ризикувате и да си направите "досие" во PayPal и да не можете во иднина да отворите акаунт со истите лични податоци.
И како бонус, може и со Payoneer да си направите проблем, бидејќи го користите за нелегални намени. Повлекување пари од PayPal кај нас не е дозволено, нелегално е, тоа би требало досега да ви е јасно.

Има милион опции за повлекување пари од интернет, не е само PayPal. Ако ви е само за купување, имате македонски.

Пожелно е тие што веќе пробале да додадат сметки на PayPal, да ги тргнат, додека PayPal не ве открил.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Зошто мислиш дека го Payoneer се користи за нелегални намени ? Дај образложение ?
Payoneer картицата си се користи во цел свет, зошто кај нас не би можело да се користи ? Си плаќаш fees, кој си ги зема системот легално, и тоа е се. Исто ти е како да си праќаш пари преку mooneybookers, moneygram ili western union.
Дали и нивното користење е нелегално ?
Payoneer е многу нелегален! Не само што ги крши правилата на пејпал туку и македонските закони.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Payoneer е многу нелегален! Не само што ги крши правилата на пејпал туку и македонските закони.
Нема везе. Картичката е обична Mastercard картичка. Неможе парче пластика да биде нелегално.
Парите кои ги чуваш на картичката може да бидат нелегални ако не праќаш персоналец. Ама и ова е повеќе дупка во закон него што е нелегално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom