PayPal (официјална тема)

S

staycalm

Гостин
Значи без разлика што на мојот пејпал акаунт кажува дека имам 0,00 еуро/долари, сепак коклу што имам на трансакционата во реалноста толку имам и на акаунтот нели?
Не, тие пари ти се на трансакционата, пејпал само повлекува од тие. Доколку некој ти прати пари на пејпал е тогаш имаш на пејпал акаунтот пари и нема да ти биде 0.00
 
Член од
13 декември 2010
Мислења
17
Поени од реакции
1
Значи без разлика што на мојот пејпал акаунт кажува дека имам 0,00 еуро/долари, сепак коклу што имам на трансакционата во реалноста толку имам и на акаунтот нели?
Убаво ти објасни staycalm, е сега кога ќе ти прати некој, пробај дали можиш да ги извадиш и кажи ми, да знам дали да напрам и јас така. Ако треба ке му кажам на брат ти нека ти прати 1 долар па да испробаме
 
S

staycalm

Гостин
Убаво ти објасни staycalm, е сега кога ќе ти прати некој, пробај дали можиш да ги извадиш и кажи ми, да знам дали да напрам и јас така. Ако треба ке му кажам на брат ти нека ти прати 1 долар па да испробаме
Пејпал зема 2 евра кога префрлаш пари од пејпал на кредитна :D
 
Член од
17 април 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
На 10 август побарав исплата преку paypal на мојата visa картичка во тутунска, paypal акаунтот ми е словенечки. Денес сите пари ми се вратени на paypal сметката, а во опис на трансакција пишува OC Scheme Reject Corrections. Дали некој има информација зошто е ова вака?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
На 10 август побарав исплата преку paypal на мојата visa картичка во тутунска, paypal акаунтот ми е словенечки. Денес сите пари ми се вратени на paypal сметката, а во опис на трансакција пишува OC Scheme Reject Corrections. Дали некој има информација зошто е ова вака?
Прочитај некоклу поста наназад, не функционира повеќе повлекување пари од пп во македонија.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Неможе повеќе да се повлекуваат пари од пејпал преку словенечки или слични на нив акаунти(бугарија, кипар, грција, итн.) во ниту една македонска банка.
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.649
Поени од реакции
867
Значи без разлика што на мојот пејпал акаунт кажува дека имам 0,00 еуро/долари, сепак коклу што имам на трансакционата во реалноста толку имам и на акаунтот нели?
да[DOUBLEPOST=1408508826][/DOUBLEPOST]
Неможе повеќе да се повлекуваат пари од пејпал преку словенечки или слични на нив акаунти(бугарија, кипар, грција, итн.) во ниту една македонска банка.
Еднаш ми ги вратија повлечените пари назад на пејпал, ги повлекоб по втор пат ако пак ми ги вратат има некој проблем, ќе пишам тука што ќе биде.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Пуу ама се идиоти ова банките
Многу повеќе е до нашиве фашистички власти, отколку до банкиве доколку има забрана и во тој дел. Не можат да разберат дека од веќе измолзена крава (т.н нашиов народ) може да добијат само клоца по глава, а не повеќе млеко :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.649
Поени од реакции
867
Многу повеќе е до нашиве фашистички власти, отколку до банкиве доколку има забрана и во тој дел. Не можат да разберат дека од веќе измолзена крава (т.н нашиов народ) може да добијат само клоца по глава, а не повеќе млеко :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Прочитав на официјалниот пејпал форум дека потполно истиот проблем се случувал со фински, норвешки и други акаунти низ годините назад (2011,2012,2013), ова не се случува првпат, тогаш се работело за тхенички проблем, да се надеваме и сега дека се работи за истото.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
да[DOUBLEPOST=1408508826][/DOUBLEPOST]
Еднаш ми ги вратија повлечените пари назад на пејпал, ги повлекоб по втор пат ако пак ми ги вратат има некој проблем, ќе пишам тука што ќе биде.
Има луѓе што три пати им ги враќале. Има такви кои на третиот пат и верификација им побарале, па сега парите им стојат блокирани на пејпал.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.812
Поени од реакции
12.113
Многу повеќе е до нашиве фашистички власти, отколку до банкиве доколку има забрана и во тој дел. Не можат да разберат дека од веќе измолзена крава (т.н нашиов народ) може да добијат само клоца по глава, а не повеќе млеко :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Прочитав на официјалниот пејпал форум дека потполно истиот проблем се случувал со фински, норвешки и други акаунти низ годините назад (2011,2012,2013), ова не се случува првпат, тогаш се работело за тхенички проблем, да се надеваме и сега дека се работи за истото.
Можеби во Норвешка, Финска и други држави проблемот бил од техничка природа, но во Македонија дефинитивно не е, бидејќи официјално преку македонскиот PayPal може само да се испраќаат пари, односно може само да се купуваат услуги и производи, но не и да се примаат пари, односно да се продаваат услуги и производи.

Сега кога PayPal повторно ги нуди своите услуги во Македонија, без разлика дали ќе се логирате со словенечки или било кој друг PayPal account, се додека картичката е од Македонија, PayPal ќе ја одбие истата, бидејќи знае дека картичката е од Македонија.

Технички ова не е во ред, бидејќи ако да речеме, живеете/студирате/работите во странство или сте заминале на одмор во странство, сосема во ред е да можете да примате пари преку тамошниот PayPal на истата картичка од Македонија, а не да морате да вадите картичка од банка во странската држава во која се наоѓате само за да можете да примате пари.

Но за жал така функционираат работите, а нашинците не се заинтересирани за олеснување на околностите, бидејќи знаат дека ако дозволат македонските граѓани да примаат пари преку PayPal, тогаш многумина ќе примаат пари за извршени услуги или за продадени производи, а државата нема да го собере кајмакот како што го прави тоа со банкарските трансакции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom