PayPal (официјална тема)

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.846
Поени од реакции
11.061
А има и подобра варијанта, за пратки кои не планираат да ги остават на врата или да бараат потпис нека остават картонче во сандачето и сами да одиме да си го подигнеме пакетот. Патот до пошта нема да ме боли како тоа некој случаен минувач да ми го дигне пакетот што сум го платил.
Дека има гомнарски потези на нашиве пошти, има.
 
A

Avenger99

Гостин
А има и подобра варијанта, за пратки кои не планираат да ги остават на врата или да бараат потпис нека остават картонче во сандачето и сами да одиме да си го подигнеме пакетот. Патот до пошта нема да ме боли како тоа некој случаен минувач да ми го дигне пакетот што сум го платил.
Дека има гомнарски потези на нашиве пошти, има.
Па така и прават, 3 пратки досеа кога ми стигнале ми оставија картонче во сандачето и сум отишол да ги подигнам од пошта. Еднаш дури и ми се јавија дека ми пристигнала пратка да одам да ја подигнам бидејќи поштарот бил нов и неможел да ја најде точната адреса.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.846
Поени од реакции
11.061
Па така и прават, 3 пратки досеа кога ми стигнале ми оставија картонче во сандачето и сум отишол да ги подигнам од пошта. Еднаш дури и ми се јавија дека ми пристигнала пратка да одам да ја подигнам бидејќи поштарот бил нов и неможел да ја најде точната адреса.
Мене двапати ми се случува да ја најдам пратката пред врата оставена, не зборам џабе. Еднаш кога бевме неколку дена надвор од градот цело семејство, кога се вратив ја видов книгата што сум ја порачал под черга, доста приметливо беше 1000 и кусур страни книгиште. Како што просат секој втор ден многу лесно можел некој да си ја собере, да ја продава на бувљи и сл. За вакви случаи зборам, а не најдеш некој на врата или не можеш во сандаче да ја ставиш не ја оставај кај ќе ти текне.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.657
Поени од реакции
14.519
Епа тоа е муабетот, секако на ним исто се фаќа дали ќе ти пуштат картонче или ќе ти го лупнат пакетот пошто секако има пратка до таа адреса. Е сеа ако финансиски не им се исплаќа картончиња да носат или не им се исплаќа да им стои во магацин - тоа е друг муабет. Овака е глупости оставање на лична пошта на дофат на секој
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Мене 5-6 пати ми имаат побарано лична карта во поштата, исто и дома лично јас се потпишував. Се зависи од поштарот.
Ако имате такви случаеви реагирајте во пошта или кај поштарот што е одреден за вашата улица.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.846
Поени од реакции
11.061
Ако имате такви случаеви реагирајте во пошта или кај поштарот што е одреден за вашата улица.
Реагирав секако. Одговорот беше, тој треба многу пратки на многу места да остави, ако сегде треба да ги враќа во пошта? Требаше да му одговорам - кур ме боли, вие сте главна пошта на главен град. А второто објаснување беше, па за да не дојде до крадење на пратката од друго лице, ете, поштарот ја остава пратката под черга, да биде заштитена. После овие глупави муабети I rest my case.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.657
Поени од реакции
14.519
Ти имаш среќа барем ти ги оставаат пред врата :icon_lol: Кај мене ги ставаат на приземје кај сите сандачиња што се :icon_lol:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.846
Поени од реакции
11.061
Ти имаш среќа барем ти ги оставаат пред врата :icon_lol: Кај мене ги ставаат на приземје кај сите сандачиња што се :icon_lol:
Епа до сега една книга не ми има стигнато воопшто. Голема е веројатноста да била оставена кај сандачињата и папала Маца :) Од страната ми ги рефундираа парите бар, иако може не било нивна вина нестигањето на книгата.
 
Член од
28 јули 2014
Мислења
66
Поени од реакции
13
Драво дечки.
Дали некој од вас кои имаат верифицирани пејпал би се нафатил да ми извади пари? јас ги имам парите на неверифициран пејпал но би можел да ги пратам на некој со верифициран. Се работи за 385 $. Секако дека ќе има процент за тој што би ми завршил работа :)
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Луѓе да ви ги скратам маките, баталете мк пејпал ко и се друго у нашава банана држава.
Пејпал само за купување (ко шо сега владава ни дозволи- значи пред се до нашата влада е) ви нема некоја поголема корист (пошо и до сега имавте можност фејк да му се стаите преку трети држави и да си купите ласерчиња за 1 долар)
Сите останати опции ви се блокирани до бескрајно неизвесна иднина.

Бидете сега слободни и одлетајте на некоја друга проблематика.... (пример: кусорочната иднина на државичкава наша)
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
ај ве молам за инфо...
имам виса интернет картичка од стопанска банка...
пробав да ја поврзам со пејпал, ама никако да ми ја верифицираат..
од кои банки успева верификација на интернет картичка, сакам да купам нешто од околу 200 долари.

пс. пејпал за МК има можност само за да купуваш нешто, но Не и да ти префрли некој пари од странство??? ај ве молам пишете.
Не си пробал доволно добро. Прво осигури се дека имаш доволно пари на картицата пред да се обидеш било што (пејпал ке ти повлече износ од 1$ + 1,5 евро за верификацијата). Потоа најдобро симни си ја апликацијата за мобилен од СТБ бидејќи само таму ќе ти ги покаже резервираните средства (клик во делот за интернет картица на апликацијата --> клик на резервирани средства) и ќе си го видиш кодот од 4 бројки што пејпал го бара во склоп на описот на резервираните средства во износ 1,5 евра (во формат ХХХХCODE). Стај го тој код за да ја потврдиш картицата на пејпал и тоа е тоа. Точно 2 минути работа.

И да повторам пак, нашиот пејпал е горе-доле БЕСКОРИСЕН. Сите фукнции освен трошење пари (вклучително некој да ти прати пари од пејпал/странство/од Марс) се БЛОКИРАНИ (најверојатно мин. наредните 10 години). Зошто 10 год? Тоа нека е домашна.[DOUBLEPOST=1408094157][/DOUBLEPOST]И мислете малку мајке му. Која е логиката (освен човековата глупост и основно непознавање на работите) да прашувате дали верификацијата успева со картици од една банка а од друга не, кога сите картици кои поддржуваат интернет плаќање и се Виза или слично СЕ ИСТИ!
 
Член од
2 јануари 2013
Мислења
153
Поени од реакции
30
БЕСКОРИСЕН можда според тебе.За 99% од корисниците кај нас ите како корисен.
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
БЕСКОРИСЕН можда според тебе.За 99% од корисниците кај нас ите како корисен.
Тоа е проблемот со МК, се задоволувате со трошки :D Good luck buying sh*t, а богами и со поштата потоа ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom