PayPal (официјална тема)

Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
A Payoneer?
P.S. провери пп
2-3 страни претходно го имаш одговорот. Во ToS-от на Payoneer убаво е наведено дека:
The Card does not constitute a checking, savings or other bank account and is not connected in any way to any other account you may have
А за Пејпал:

- Peter Thiel
, the founder of PayPal, has stated that PayPal is not a bank because it does not engage in fractional-reserve banking.[50] Rather, PayPal's funds that have not been disbursed are kept in commercial interest-bearing checking accounts.[51]
- In the United States, PayPal is licensed as a money transmitter on a state-by-state basis.[52] PayPal is not classified as a bank in the United States, though the company is subject to some of the rules and regulations governing the financial industry including Regulation E consumer protections and the USA PATRIOT Act.[53]

- In 2007, PayPal Europe was granted a Luxembourg banking license, which, under European Union law, allows it to conduct banking business throughout the EU.[54] It is therefore regulated as a bank by Luxembourg's banking supervisory authority, the Commission de Surveillance du Secteur Financier (CSSF).
Али чисто практично гледано и преведено, Србите смеат да имаат Пејпал акаунт а ете забрането им е да имаат сметка во банка во странство (освен под посебни услови, исто како кај нас):
Rezidenti mogu držati devize na računu kod banke u inostranstvu pod uslovima i na način koji propiše Narodna banka Srbije.
А главниот извадок е:

Novčanom kaznom od 5.000 do 150.000 dinara kazniće se za prekršaj rezident - fizičko lice:
16) ako drži devize na računu kod banke u inostranstvu suprotno propisu Narodne banke Srbije (član 27. stav 2 - а тоа е претходната цитирана реченица, над овој цитат) ;

Па повеќе од очигледно е дека смееме да поседуваме Paypal акаунт, а особено Payoneer акаунт + дебитната картичка која не е поврзана со никаков вид банкарска сметка (во превод: Payoneer акаунтот не претставува никаков вид банкарска сметка).
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.338
Поени од реакции
505
Izvinete moze stopati e objasneto , ako ve mrzi da mi odgovarate samo posocete me na koja strana otprilika da odam za da ne listam 130 kusur strani?
Epten sum nov so paypal, pa pojma neam nisto, nemam ni izvadeno a citam morame preku slovenska adresa itn, moze nekoj vo cekori da mi objasni popodrobno?
Se registriram
pisuvam slovenija li?
koja adresa ja davam domasnata vistinskata?
I kako posle da prefrlam ili dobivam pari na taa karticka pa posle da si prefrlam na tekovna smetka ili vo banka?
Izvinete uste ednas ama prvpat se nafakjam so paypal:)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.736
Поени од реакции
2.553
Izvinete moze stopati e objasneto , ako ve mrzi da mi odgovarate samo posocete me na koja strana otprilika da odam za da ne listam 130 kusur strani?
Epten sum nov so paypal, pa pojma neam nisto, nemam ni izvadeno a citam morame preku slovenska adresa itn, moze nekoj vo cekori da mi objasni popodrobno?
Se registriram
pisuvam slovenija li?
koja adresa ja davam domasnata vistinskata?
I kako posle da prefrlam ili dobivam pari na taa karticka pa posle da si prefrlam na tekovna smetka ili vo banka?
Izvinete uste ednas ama prvpat se nafakjam so paypal:)
Види на 57-ма страна од темава.
 
Член од
20 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Е вака сега значи имав неверифициран PayPal акаунт и си пазарев од него нон стоп. Си префрлав пари преку Fiverr и заработив над 500 долари. Некој ги потрошив некој ги зачував. На сметката имав 160$ последно кога бев влезен. Еден кинез од кој имав порачано нешто преку Ebay требаше да ми ги врати парите,и таман да видам што се случи, дали ми ги врати парите, неможам да влезам на мојотPayPal акаунт. Пасвордот и емаилот се како порано, никој ништо нема сменето (?), а ми вика wrong username or wrong password. Пробувам да го сменам пасвордот и ми праќа емаил со password reset link.Го кликам и ми вади security questions, али кој ги памти нив??? Го прегледав e-mail-от на hotmail.com нема никакви знаци на некакви трансакции за кои не сум знаел, или за некои предупредувања за блокирање/замрзнување на сметката.Значи никако неможам да влезам, а ни можам да статусот на сметката кој е?? Дали можеби е блокирана сметката, и како можам да најдам некое решение?? untitled.JPG
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
2
Koj e najlesen nacin da se prefrlat online pari na MKD debitna karticka? Visa Electron od Tutunska.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Ми треба помош со paypal
Значи вака
Се најавувам денеска на мојот словенски преку нлб верифициран paypal и еве што ми пишува

Код:
Your account access is limited. Learn how to remove this limitation
Претходно си пратив на еден друг неверифициран paypal 6$ и тој ми го лимитирале
Кога ке кликнам на Learn how to remove this limitation еве ви слика што ми излегува


А кога ке кликнам на Dispute a transaction еве што ми дава


Би ве замолил доколку некој имал некој ваков проблем ако може да ми каже што да правам
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Ми треба помош со paypal
Значи вака
Се најавувам денеска на мојот словенски преку нлб верифициран paypal и еве што ми пишува

Код:
Your account access is limited. Learn how to remove this limitation
Претходно си пратив на еден друг неверифициран paypal 6$ и тој ми го лимитирале
Кога ке кликнам на Learn how to remove this limitation еве ви слика што ми излегува


А кога ке кликнам на Dispute a transaction еве што ми дава


Би ве замолил доколку некој имал некој ваков проблем ако може да ми каже што да правам
А од каде се најавуваш? Од словенија или ?јас го имам истиов проблем со мојот,ми беше регистриран додека бев у лондон,со сметка ,адреса и све од таму.сеа моментално сум у италија,го користев само еднаш да примам пари и одма ги префрлив на сметка у банка,и после некој ден ми стигна порака дека е лимитед.проблем е шо сеа не можам да потврдам адреса и број за контакт(мислам можам да земам виртуелен број од англија али неќам да се смарам толку,ни да плаќам за бројот)
ако си во словенија и имаш словенска адреса и број за контакт,ондак подолу на сликата или со клик на why(она од сликата) мислам дека имаш опција да потврдиш сите детали ,персонал инфо,адреса,број итн.и ке ти го одблокираат.
 
Член од
28 јули 2013
Мислења
12
Поени од реакции
3
Имам направено PayPal пред неколку дена.И ве прашувам дали можам да го користам за да добијам сума на пари без да ми го замрзнат(50$-500$)?И ако можам колку често препорачувате да вадам од него без да ми го замрзнат?Исто така ако го замрзнат(банират) PayPal-от ке изгубам ли пари?Ке ми ми останат ли тиа што ги имав на картичката?Ке ги вратат ли од каде што пристигна трансакцијата парите што ги добивам?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Имам акаунт на ПејПал со амерички податоци, имам некои си 40тина долари па да прашам дали уште може да се користи картичка Виса од НЛБ за повлекување на парите?
Иначе доколку може, верифицирањето на картичката е со ист метод како и на Скрилот така?
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
За сите што прашуваат за примање пари преку PayPal да ви кажам дека може, само треба да ви биде верификуван акаунтот и конектиран со VISA картичка се разбира. Јас 2 години и повеќе го користев без никакви проблеми, нелегални трансакции и слично, углавно го користев за купување од EBay и некои ситни работи итеми за игри итн.
Во последно време почнав да работам на оДеск и парите си ги повлекував на PayPal и ми се пребацуваа на сметка без никаков проблем. Е сега, се појави проблем кога го достигнав годишниот лимит за примање на средства кој што е ограничен на 3300$ Според регулативата на ЕУ ми побараа Лична Карта и Сметка од телефон, струја било што.
И бидејќи бев регистриран преку Бугарија, а документите ми беа од Македонија, ми го лимитуваа акаунтот и повеќе неможам да го користам. Така да ако префрлате поголема количина на средства, подобро не правете преку PayPal за да си го зачувате акаунтот (барем додека не дозволат кај нас PayPal). Ако му треба на некој совет околу PayPal прашајте можеби ќе можам да ви помогнам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom