PayPal (официјална тема)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.736
Поени од реакции
2.553
Може. А ич не ја чекај 2015-та, не е вистина тоа.
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Дали уште може преку тутунска на тој стариот начин шо беше ? Искрено ме интересира ради тоа шо нејќам да чекам до 2015 да знам дали онаа вест од погоре е вистинита....
Може
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Дали уште може преку тутунска на тој стариот начин шо беше ? Искрено ме интересира ради тоа шо нејќам да чекам до 2015 да знам дали онаа вест од погоре е вистинита....

За некои работи за некои не, никој неможе да ти каже со 100% сигурност. Мене лани ми успеа да верифицирам и Visa Internet картичка од Стопанска Банка. Се зависи до системот на PayPal, картичките немаат никаква врска.
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
За некои работи за некои не, никој неможе да ти каже со 100% сигурност. Мене лани ми успеа да верифицирам и Visa Internet картичка од Стопанска Банка. Се зависи до системот на PayPal, картичките немаат никаква врска.

Значи треба да си ја испробам среќата. Ајде, прво лична карта да си извадам....
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
Здраво. Регистрирав paypal пред еден месец преку Словенија, но со мои податоци од адреса во Македонија. Акаунтот уште тогаш ми беше верификуван. Денес прв пат купив преку ebay а таму како адреса ми стоеше мојата со улица бр. држава, ама имаше запирка , и пишуваше NOТPROVIDED со големи букви.
На PayPal во акаунт опции ми стои вака за адреса ( и СЛО и МК ):
................. името мое
................. Градот, Makedonija
.......... ......поштенски код
Slovenia

Дали е можно да имам проблеми при порачки од ebay или проблеми со PayPal.
Благодарам
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Здраво. Регистрирав paypal пред еден месец преку Словенија, но со мои податоци од адреса во Македонија. Акаунтот уште тогаш ми беше верификуван. Денес прв пат купив преку ebay а таму како адреса ми стоеше мојата со улица бр. држава, ама имаше запирка , и пишуваше NOТPROVIDED со големи букви.
На PayPal во акаунт опции ми стои вака за адреса ( и СЛО и МК ):
................. името мое
................. Градот, Makedonija
.......... ......поштенски код
Slovenia

Дали е можно да имам проблеми при порачки од ebay или проблеми со PayPal.
Благодарам

На eBay која адреса ти е внесена? Внеси си ја таму Македонската адреса и поврзи си ги PayPal и eBay акаунтите и кога ќе купуваш ќе можеш да си одбереш да ти се испрати пратката на вистинската адреса во Македонија. Кај мене е така, би требало и кај тебе да биде. Тоа NONPROVIDED мислам дека стои така бидејќи немаш внесено Region/State или како беше, не е ништо страшно.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
На eBay која адреса ти е внесена? Внеси си ја таму Македонската адреса и поврзи си ги PayPal и eBay акаунтите и кога ќе купуваш ќе можеш да си одбереш да ти се испрати пратката на вистинската адреса во Македонија. Кај мене е така, би требало и кај тебе да биде. Тоа NONPROVIDED мислам дека стои така бидејќи немаш внесено Region/State или како беше, не е ништо страшно.
Фала. На ebay ми е внесена македонската адреса, внесов воPrimary shipping address во state и Македонија. Автоматски ми се поврзале пред тоа пејпел и ибеј.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Само да споделам нешто:

Thank you so much for your feedback. As I am sure you are aware, we're a growing company, and we're still just expanding our services in the countries where we're offered.
We have recently expanded into Serbia, however, obviously expanding our services in any country is a complex process which involves many agreements with the relevant financial and banking regulatory bodies. For this reason, I can't give an exact timeframe on when the expansion of our services into Macedonia may occur.
What I can promise is that your feedback has been forwarded on to our Integration department, to make them aware that there is a big demand for our services in Macedonia. We do listen to the feedback sent to us, as we want to remain the world's favourite way to pay online. I'm hoping that we'll be able to begin offering our services to you very soon.Thanks!

Црното болдирано е важно, синото е поважно, црвеното ми е најважно... велам најважно зш нели, НБРМ е независно тело, сам свој газда. Иво Ивановски рече дека "нашиот дел е завршен", па претпоставувам мислел на делот што е под надлежност на Владата т.е. дотичното Министерство, а не делот каде ингеренции има НБРМ и никој друг. Па се поставува прашање дали треба да му се качиме на глава на Богов, а не на Ивановски ?
 

0nline

ЕУ и Нато Антифашист
Член од
8 јануари 2012
Мислења
103
Поени од реакции
58
Во економијата , прагматизмот ги отвара вратите за се .
Пејпал кога официјалнно ќе влезе во Македонија, само ќе си ги ажурира податоците на корисниците (на кој му е важно да му пишува Македонија во пејпал слетката).
Пример дека финансиските и банкарските регулациони тела функционираат (т.е. и се усогласени) е функционирањето на е-банкарскиот систем на Македонија (паралелно со употребата на Пејпал , уплаќаш сметки за градинка, ...) . Доказ ти е известувањето на извршената е-банкарска услуга, известувањето од трансакциите (те од банка , те со СМС, ...) или со увид на сметката.
Па од Пејпал знаат дека секој граѓанин што отишол во банка, има трансакциона сметка или картичка , тој граѓани не илегалец и тие документи банките не ги издавале илегално. Секој се има потпишано лично на секој лист од договорите.
Сега преку прагматизмот нашите банки, пејпал , обичните луѓе , Македонија , или секоја електронска продавница остваруваат материјална корист. Прагматизмот сите ќе не натера да се регулираат овие феномени. Таков феномен за регулирање би бил бројот на корисници на пејпал од државата Х да е многукратно поголем од бројот на население на таа држава .
Мое општо мислење е дека во државава не можеш да завршиш до крај затоа што меѓу ланецот на една услуга која треба да ја добиеш, постојат луѓе кои не им се работи (исто е и во приватниот сектор) или луѓе со недостаток на знаење .
И за крај би можел да додадам дека секој во светот се труди да постави повеќе опции за плаќање за услугата што ја нуди .
Никој во трговијата се не потпира само на еден избор, тоа е вечен тренд.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Еве официјално зошто PayPal не работи во Македонија. Пред 3 дена им пишав мејл на НБРМ и денеска ми одговорија.

Прашањето до нив:

From: iksimkd [mailto:iksimkd@gmail.com]
Sent: Tuesday, November 12, 2013 12:21 AM
To: info
Subject: Прашање околу PayPal

Пред се поздрав до Народна Банка на Република Македонија!

Ве контактирам преку емајл бидејќи контакт телефоните што ги имате поставено на вашата веб страна не се баш многу корисни, операторите незнаеја да дадат одговор на моето прашање.

А моето прашање е следното, дали и какви мерки воопшто презема НБРМ за воведување на електронскиот платежен систем PayPal во Македонија? Со години назад владата само ветува дека овој сервис ќе ни биде достапен на нас, граѓаните на РМ, но секоја година тоа ветување останува неисполнето, а граѓаните, посебно младите граѓани како мене се изреволтирани од ваквите лажни ветувања и префрлање на вината кон PayPal.

PayPal е сериозна светска корпорација која успешно работи во повеќе од 100 земји во светот а на граѓаните на тие земји им нуди екстремно поволни услови и начини за плаќање на интернет. Она што најмногу ме иритира мене, а верувам дека и на сите млади ентузијасти во Македонија е фактот што годинава нашите соседи Србија и Албанија беа додадени во земјите за работење а Македонија сеуште и после неколку години не презема ништо на ова поле. Срамота е да се лаже дека секоја наредна година PayPal ќе дојде во Македонија, а кога тоа не се случува вината им се префрла на нив. Исто така срамно е што Македонија е земја кандидат за членство во ЕУ, се стреми кон Европа и Западниот свет и сака да ги има придобивките од тие сојузи а на своите граѓани им скратува многу од модерните основните права и потреби на своите граѓани.

Од она што успеав да го разберам од електронските медиуми во земјава, но и од многу луѓе кои со нестрпление очекуваат ова да се случи, главен виновник за недоаѓањето на PayPal во Македонија е токму НБРМ. Причините точно не ги знам, најверојатно ги знаете самите вие, но се зборува дека тоа е така затоа што НБРМ не сака Македонските граѓани да работат со други валути освен со Македонскиот денар но и дека со закон е забрането Македонски државјани да имаат сметки во странски банки, освен во оправдани случаеви.

Затоа ве замолувам во мое име, но и во име на целата Македонска јавност и младина да ве замолам ако можете да ми објаснете зошто се случуваат овие работи, кој е надлежен орган што треба да дозволи и овозможи PayPal да може да влезе и да работи во Македонија, и што може и дали НБРМ презема нешто за ова да се оствари?

Со почит,

Илија
Одговор:

Почитуван,
Во продолжение е одговор од стручните служби во Народната банка на Република Македонија:

Во насока на овозможување електронска трговија со странство преку електронски платежни процесори, од страна на Народната банка на Република Македонија се преземени активностите кои се во нејзина надлежност. Во 2012 година, Советот на Народната банка на Република Македонија донесе Одлука за изменување и дополнување на Одлуката за начинот и условите под кои резидентите кои не се овластени банки, можат да отвораат и да имаат сметки во странство (Службен весник на РМ бр. 46/2012). Со измените се овозможува резидентите, правни и физички лица, да можат слободно да отвораат и да имаат кориснички сметки кај странски електронски сервиси за платежни трансакции заради комерцијални цели, односно за купување/продавање стоки и услуги по електронски пат. Вкупната висина на средствата што може да се трансферира на корисничките сметки во странските електронски сервиси за платежни трансакции е до 2.500,00 евра месечно, по лице.
Во Одлуката е предвидено дека Народната банка ќе ги извести овластените банки за глобалните електронски сервиси за платежни трансакции каде што резидентите, правни и физички лица, ќе можат да отвораат кориснички сметки. За да може Народната банка да постапи по оваа одредба потребно е Министерството за информатичко општество и администрација да ги извести глобалните електронски сервиси за платежни трансакции за извршените промени во домашното законодавство и за давањето можност резидентите да ги користат услугите на овие системи за електронска трговија со странство. Министерството треба да достави копија од известувањата и до Народната банка. До денес не е добиено вакво известување, како и известување дека е склучен договор со некој од електронските сервиси (пр: Paypal).

Со оглед на тоа, Ве упатуваме да побарате информации од Министерството за информатичко општество и администрација.

Со почит,
уредник
Значи НБРМ си ја завршила својата работа, сега Владата треба да ги доврши последните припреми, но од тоа ништо...Очигледно не им договара.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.145
Значи НБРМ си ја завршила својата работа, сега Владата треба да ги доврши последните припреми, но од тоа ништо...Очигледно не им договара.
Ќе има ПејПал кога на Грујо ќе му одговара да има ПејПал.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
397
Поени од реакции
227
Еве официјално зошто PayPal не работи во Македонија. Пред 3 дена им пишав мејл на НБРМ и денеска ми одговорија.

Прашањето до нив:



Одговор:



Значи НБРМ си ја завршила својата работа, сега Владата треба да ги доврши последните припреми, но од тоа ништо...Очигледно не им договара.
Ќе се чува ова до пред некои избори , за добивање на политички поени
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Ќе има ПејПал кога на Грујо ќе му одговара да има ПејПал.
Ќе се чува ова до пред некои избори , за добивање на политички поени

Фала богу, се е средено само уште Министерството да достави едно известување и толку, ама не им одговара.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
851
Поени од реакции
574
Еве официјално зошто PayPal не работи во Македонија. Пред 3 дена им пишав мејл на НБРМ и денеска ми одговорија
Голема благодарност до членот за ова што го сподели. Не знам дали сфаќате колку историска важност има овој mail што го добил, а никој не кликнал ми се допаѓа. Ова директно треба да заврши на ударни вести, а не само на форум. Paypal не сакал, немал услови дрн дрн. Пари си прават луѓето зошто не би сакале да се прошират колку и да е мал пазарот. Ама на некого не му одговара, нема да му испадне есапот. Во населеното место ќе се отвори супермаркет, а на локалното дуќанче ке му пропадне бизнисот.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Голема благодарност до членот за ова што го сподели. Не знам дали сфаќате колку историска важност има овој mail што го добил, а никој не кликнал ми се допаѓа. Ова директно треба да заврши на ударни вести, а не само на форум. Paypal не сакал, немал услови дрн дрн. Пари си прават луѓето зошто не би сакале да се прошират колку и да е мал пазарот. Ама на некого не му одговара, нема да му испадне есапот. Во населеното место ќе се отвори супермаркет, а на локалното дуќанче ке му пропадне бизнисот.

Тоа е мој мејл, пред 3 дена јас ги контактирав НБРМ и денеска ми го пратија одговорот кој погоре може да се прочита. Како што објаснува НБРМ тие уште лани на состанок го смениле законот за Македонските граѓани да може да отвараат сметки во странски банки и да прават месечен обрт на парични средства од 2500 евра. Значи НБРМ повеќе не ги попрачува Македонските граѓани да користат PayPal или да имаат сметки во странски банки, сега се зависи од Владата и Министерството за Информатичко Општество.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom