Online плаќање

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Не јас да платам со маестро на МаниБукерс, него за да префрлам од МаниБукерс на девизна сметка (која е поврзана со маестро на Прокредит). А за плаќање не сум ни пробал со маестро, зашто изгледа не може (како што ти тврдиш).

Иначе за девизната зборував дека не ми ја прифаќа, а маестрото е само поврзана со девизната.
 
P

Princ

Гостин
E taka moze. Mozes od moneybookers da si prefrlis na smetka (valjda, cim ti vikas, jas nemam probano) ama ne mozes da si ja nadopolnis smetkata na moneybookers so maestro :)
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Најдов еден сајт преку кој ти плаќаат онлајн, тебе ти стига дебитна виза, и си подигаш пари од автомат. Единствен проблем е што Македонија ја нема во земјите каде што може да се користи.

Јас им пуштам мејлови за да го одобрат овај сервис и за нас, ама изгледа не помага, па ако сакате и вие да видите што нуди сајтот и дали вреди и Македонија да ја има таму, досаѓајте им и вие:

http://www.ikobo.net

Можда ако видат дека им досаѓа пусто Македонче, ќе пуштат душа.

Не гледам зошто не би ни овозможиле и нас, кога ја има србија. АТМ имаме, кредитни имаме, изглеа треба да досаѓаме малце.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
vardarce напиша:
Што е целата работа. Повеќето вебстрани кога го бараат бројот од кредитната картичка бараат уште еден 3 до 5 цифрен број кој го има само на кредитните картички, а го нема на дебитните. Сега некои вебстрани не ги бараат тие екстра броеви од кредитните и кај нив може да се уплаќа со дебитна картичка. Доколку дебитната картичка нема можност да се користи во странство туку само во Македонија исто така со нејзе неможе да се плаќа преку интернет. Маестро дебитните картички од Прокредит банка имаат можност да се користат во странство, а со тоа се прифатени од оние вебстрани каде што нудат можност за плаќање со дебитни картички.
Да во право си вадарче...покрај бројот на кредитната картичка го бараат тој број што стои позади на кредитната картичка, а на дебитните не постои таков број... еден совет од мене кога купувате нешто преку интернет секогаш крајно е да ја одобриш трансакцијата, никогаш ама никогаш не кликајте два пати на копчето за одобрување, бидејки интеренетот знае да биде интересен и наместо еднаш двапати да ви ја изврши трансакцијата и после процедурата за вракање на парите малку потешко оди...знам бидејки моја пријателка се имаше така зезнато, навикната на двапати кликнување како на иконките на десктоп си кликнала два пати и трансакцијата се извршила два пати срека што не беше висока сумата...:) сега веке ниту на иконите на виндоус не кликнува два пати... :icon_lol:
 
P

Princ

Гостин
Na site debitni nema takov broj pozadi? Na mojata visa electron ima pozadi takov broj, zatoa cudno mi e oti vikate deka nema....
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Кој има искуство со мастерКард Лајт на Тутунска? За членарина, подигање на готовина плаќање на рати, гледам некои камати таму...

Ама некако безвезе е за проверка на сметка од нивен автомат да наплаќаат, или кога подигаш готовина исто така.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
cYb3rc0re напиша:
Кој има искуство со мастерКард Лајт на Тутунска? За членарина, подигање на готовина плаќање на рати, гледам некои камати таму...

Ама некако безвезе е за проверка на сметка од нивен автомат да наплаќаат, или кога подигаш готовина исто така.
Vidi, bas mene mi kazaa deka 20 denari e proverka na sostojba, a sekoe podiganje od bankomat 120 denari, sto e mnogu. Taka da ubavo mi rekoa deka taa karticka preds se e za kupuvanje na rati i kupuvanje na internet, bidejki provizijata e 0 denari. Inace cleanrina e 1299 denari, sto e nesto ponisko od obicnite master karticki, a inace jas ja zemav pred nekoj mesec koga imase ponuda koj ke zeme karticka do kraj na fevruari prvata godina nema da plati clenarina.

Ako sakas prasaj uste nesto. Inace transakcii dosega ne sum pravel za kupuvanje osven sto mi bea prefrleni nekoi pari na kartickata.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Аха, ме интересира дали ти е поврзана со некаква сметка (денарска или девизна), колкав е кредитот (колку можеш да влезеш во минус), и дали пр. можеш да ја користиш по потреба (пр. уплаќам 200-300 евра, купувам компјутер на 6 рати, и секој месец уплаќам по иста сума до отплатата) или поинаку оди. Исто дали постои горен лимит (пр. сакам да ставам 1000 евра) или лимитот е колку што е кредитот?

Дали си купил нешто од интернет, и дали оди без проблеми?

Значи, најбитно ми е дали е поврзана со девизна/денарска сметка, за да можам да добивам прилив или плата или било што на неа, и дали без разлика дали подигаш 100 или 20000 евра (пример), ти зема 120 денари или променлива е сумата?

Се надевам не се исцрпни прашањава. Благодарам.
 

BoRg

Resistance is futile you will be assimilated
Член од
8 декември 2005
Мислења
486
Поени од реакции
2
ODGOVOR

cYb3rc0re напиша:
А кој е најдобар начин да се земат пари од странство и да биде најбрзо и по можност на картица? Многу лошо искуство имам од Стопанска Банка АД Скопје, со филајла во Битола.

Дали има некој онлајн систем од каде со приватна сметка можам да примам пари, а после да си ги префрлам или на девизна или со чек. Нешто што кога ќе ми платат, одма да знаам дали пристигнале средствата, и да не одам во банка и да чекам добра теткица да се сожали над мене и да ми кажи дали имам/немам пари?

MoneyBookers? Испробал некој?
Ok vo makedonija znam deka so sigurnost ima "Western Union" kompanija koj se bavi so transakcii na pari.
Od kade i da ti ispracaat pari kaj tebe ce bidat za 10 do 15 min mozes posle kade sakas da si gi prefrlis na bilo koj racun, e sea posto prasuvas dali moze da bide so nekoja karticka za da mozes polesno da kupuvas i da ja koristis Moze posto ova kompanija sea gi promovirase svojte novi karticki (debit) i (post peid) koj imaat vaznost i jacina skoro kako Visa i Master Card taka da nema da ti pravat problem nikade..
eve ti link pa zemi razgledaj i informairaj se

http://www.westernunion.com/info/homePage.asp?country=MK&origination=global
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
cYb3rc0re напиша:
Јас им пуштам мејлови за да го одобрат овај сервис и за нас, ама изгледа не помага, па ако сакате и вие да видите што нуди сајтот и дали вреди и Македонија да ја има таму, досаѓајте им и вие:

http://www.ikobo.net
Ја има и Македонија во листата после `кратки` пораки по меил со одговорните. :eek:jea:

Информации за сајтот:
Имате чичко, брат, тетка, шеф во странство и треба да ви пушти пари, ви праќаат онлајн, по пошта ви стига иКобо Виза (дебитна) добивате пин, и удирате на шопинг (или по АТМ на кеш). Потоа ја користите истата сметка и понатаму кога ви треба.

На тоа земаат 5 долари + 3% од сумата. И еднаш се плаќа (19 или 9, можда грешка имаат, сегде е 9 долари а за кај нас 19) за катричката да ви ја пратат.

Пр. за да ви пратат 100 долари, треба да уплатат 108 (100 + 5 + 3) и ако немате картица + 19 (9) и за една до две недели (зависи од кој начин е пратката) имате виза електрон (дебитна) со 100 долари (во МКД) готови за шопинг (кој е без провизија) или на АТМ (со провизија).

За повеќе информации, на нивниот сајт.
 
P

Princ

Гостин
Одлично, се подобрува состојбата :)

Инаку јас не успеав да уплоадирам пари со виза електрон на moneybookers оти кога они барале да ја извршат трансакцијата, се претставувале и како компанија која нуди gaming услуги а тоа не го дозволуваат овие од прокредит банка.
После за работава што ми требаше moneybookers си најдов друго место од кај да го купам, многу поевтино и со подобри услови, плус не мора никој да ми посредува. директно со визата си плаќам.
Поздрав.
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
PayPal во Македонија

Сакав да ве прашам, дали постои барем НЕКАКОВ начин ако живеам во Македонија да земам paypal картичка за да купувам онлајн. Ве молам ако имате некоја идеја или начин за ова кажете го тука.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Нема начин во Македонија да земеш PayPal. Нешто се зборуваше дека ќе има набрзо во Србија ама и тоа колку е сигурно не се знае. Инаку незнам што ќе ти е PayPal кога има многу различни начини за онлине плаќање. На овој топик има повеќе информации за тоа линк.
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
а има начин во Македонија од некоја банка да направам трансфер на пари на некоја paypal картичка?
 

Trancer4e

Extreme Trance Addict
Член од
25 јануари 2006
Мислења
427
Поени од реакции
1
nema sansi....zabraneto e za MKD...ne me drzete za zbor..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom