Online плаќање

Член од
6 април 2005
Мислења
2
Поени од реакции
0
Kako da prifatite online plakjanje? Ocigledno najednostavniot nacin preku paypal.com ili nochex.com za nas neraboti, osven ako imas smetka vo banka vo nekoja od EU drzavite. Ako nekoj ima solucija..ve molam objasnete mi.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Online plakjanje

slobodar напиша:
Kako da prifatite online plakjanje? Ocigledno najednostavniot nacin preku paypal.com ili nochex.com za nas neraboti, osven ako imas smetka vo banka vo nekoja od EU drzavite. Ako nekoj ima solucija..ve molam objasnete mi.
Он-лајн плаќање? Тешко... сите знаеме дека македонските кредитни се означени како "fraud" (превара/сомнителни) само затоа што се од Македонија, иако тие се исправни, балансот ви е одличен и сакате поштено да си платите нешто преку интернет...
Истото е и со македонските IP адреси, кои кај повеќето компании кои нудат услуги со плаќање преку кредитна картичка се банирани (забрането е плаќањето), дури и ако го правите тоа со странска кредитна (на вујко ти на пример...).
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Online plakjanje

Acid напиша:
дури и ако го правите тоа со странска кредитна (на вујко ти на пример...).
А ако вујко му нема странска кредитна картичка ???? :lol: :lol: :P 8) 8) - шала

Него што ми беше зборот ... навистина е тешко, ептен тешко, али и тоа ќе се поправи за некое време, доколку сакаме да “конкурираме“ за во ЕУ... луѓето уште не можат да ни простат од времето кога се купуваше на велико со туѓи кредитни картички 8)
 
Член од
7 април 2005
Мислења
174
Поени од реакции
0
Online plakjanje

Не знам колкава провизија земаат Мобимак (и што е со Космофон), но плаќање преку мобилен е една опција за помали суми.

Телеком или бар МТ.Нет имаат и други работи кои се во тек на развој/до некаде завршени, колку што дознав кога бев во Скопје минатиот месец. Прашај таму.

slobodar напиша:
Kako da prifatite online plakjanje? Ocigledno najednostavniot nacin preku paypal.com ili nochex.com za nas neraboti, osven ako imas smetka vo banka vo nekoja od EU drzavite. Ako nekoj ima solucija..ve molam objasnete mi.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Ima i makedonski strani koi nudat online kupuvanje ama ne sum dovolno zapoznaen so niv
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
За македонските картички не знам, но јас со мојата извадена во странство имам купувано преку интернет од Македонија.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2
Поени од реакции
0
Gizo напиша:
Ima i makedonski strani koi nudat online kupuvanje ama ne sum dovolno zapoznaen so niv
www.giftshop.com.mk i www.flowershop.com.mk koristat www.2checkout.com, presporo i preskapo, no ako nikoj od MKD ne nudi vakva opcija togas najverojatno edinstven nacin za naplakjanje. Mislam deka e podobro da otvoris smetka vo banka nekade vo EU i da koristis paypal.com, mnogu pobrzo se povlekuvaat parite (vsusnost odma) ,i ne treba da cekas, plus e poevtino od www.2checkout.com. Kako i da e, se nadevam nekoja od nasive banki kje pocne da raboti na ovoj problem.
 
Член од
18 февруари 2005
Мислења
95
Поени од реакции
1
Pay system

Nitu eden Pay Online System ne raboti so Makedonija. Toa podrazbira Pay Pal Pay Donate i sl. Edinstvena solucija e da se ima kreditna kartichka Master Card ili Visa(Ali ne od Stopanska Banka A.D. Skopje). Banki koj ja imaat Master Card se:
-Komercijalna Banka A.D. Skopje (Prvi vo Makedonija ja donesoa Master Card)
-Internacionalana Privatna Banka(Master Card i Maestro)
-Tutunks Banka(Master Card so Chipche)

Site kartici se Kredni a dodeka Debitni(Pre Paid) seuste ne funkcioniraat vo stranstvo(Visa Electron i Master Card Debit)

Ako imash edna od ovie gornite plakanjeto niz cel svet e lesno. Se prfrluva pari za nekoja minutka a na saldotot moze da si vidish dali imash prefrleno pari(Komercijalna Banka : https://www.kbnet.com.mk )
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Има уште една страна за онлајн купување ...... www.ekupisi.com
Цените се исти како и во продавница, е сега не знам за достава колку се плаќа ... мислам дека над одредена сума е бесплатно ... плаќањето се извршува само во готово- кога ќе дојде доставата .... добро е за почеток :wink:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Стенмарк, ти си се помешал друже.. ние баш за тоа дискутираме тука.
Да не се враќаме наназад и да плаќаме кога ќе ни дојдат на врата. Тоа е чиста глупост. Збориме за он-лајн плаќање, а не купување.

За жал, кај нас досега еволуираше (колку-толку) само плаќањето преку мобилен.
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Acid напиша:
Стенмарк, ти си се помешал друже.. ние баш за тоа дискутираме тука.
Да не се враќаме наназад и да плаќаме кога ќе ни дојдат на врата. Тоа е чиста глупост. Збориме за он-лајн плаќање, а не купување.

За жал, кај нас досега еволуираше (колку-толку) само плаќањето преку мобилен.
Знам бе ... него ја да си кажам нешто... колку да не бидам само посматрач :lol: 8) :lol:
Него прочитав погоре страни за он лајн купување и ја ја допишав ...
Како сакате да има он лајн плаќања и купувања кога во МКД имаше до пред некое време само 3% интернет корисници ??? Никој не сака ....
btw брат ми му понуди на раководните луѓе од Автобуската станица (новата) да им напраи пристам на возен ред и резервирање/купување на карти преку WAP, овие дебиливе одбија ... што повеќе ... воопшто не се размислува за иднината 8)
 

ultimate

Hosting Guru
Член од
15 јуни 2005
Мислења
27
Поени од реакции
0
Online placanje vo makedonija? Pa vaka. Moze preko kreditnite karticki na tutunska banka. www.tb.com.mk Otvarate master card ili master card light i ima uste nekoi drugi tipovi i so toa mozete da kupuvate i da pravite online transakcii. Clenstvoto ne e golemo mislam deka bese 1300 denari godisno. Za paypal nemozeme. Makedonija ne spaga vo listata za paypal. Znaci samo so cc master card. I uste nesto da vi kazam. Pred 2 meseca odnosno mesec pocna nov nacin na online placanje. www.greenzap.com Procitajte tamu se pisuva. www.greenza.com/ultimateworld Za da se registrate koristete promo code: ultimateworld ili drug ako najdete i so koristenje na promo code od nekoj drugar dobivate vednas 25 $ na vasata smetka.... Taka mozete em da zarabotuvate em da trosite. Ova ke bide interesen nacin na placanje samo mislam deka od 22 juni ke pocne da se upotrebuva po golemite veb strani za kupuvanje kako yahoo.com ebay.com i dr.
 
Член од
28 февруари 2005
Мислења
33
Поени од реакции
1
дали тоа значи дека може да се отворат македонски е-шопови на интернет?Како што гледам треба само да имаш кредитна картичка и да се регистрираш на 2Checkout и се тоа иде преку нив,хммм паметно,може да се проба као функционира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom